Zľavy na železnici nevyhovujú všetkým

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Zľavy na železnici nevyhovujú všetkým

Odoslaťod Leonidas » 24. Nov 2005 17:45

http://www.tvojepeniaze.sk/sk_pspravy.a ... spravy_p02


Zľavy na železnici nevyhovujú všetkým

Zmeny zliav na železniciach pripravované od Nového roka nebudú výhodné pre všetkých cestujúcich. Niektoré zľavy sa od januára zrušia alebo zmenia a cestovanie bude pre niektoré skupiny ľudí drahšie.

Priplatia si najmä mladí ľudia do 26 rokov, ktorí využívajú zľavu Junior. Viac budú za cestovanie vlakom platiť aj ľudia v produktívnom veku, ak doteraz využívali kilometrickú banku. Železničná spoločnosť Slovensko totiž od Nového roka vymení dnešný systém zliav za úplne nový.

"Chceli sme vytvoriť prehľadnejší systém, ktorý by motivoval väčšinu cestujúcich jazdiť železnicou. Väčšina cestujúcich môže cestovať na budúci rok lacnejšie," uviedol hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský. Pripustil však, že niektoré skupiny cestujúcich môžu zmenu od budúceho roka pocítiť opačne, zdražením zľavnených lístkov oproti tomuto roku.

Mladí ľudia do 26 rokov mohli v súčasnosti cestovať na preukaz Junior na jednu vybranú trasu so zľavou 50 percent a na ostatné cesty mali štvrtinovú zľavu. "Od Nového roka bude na Junior preukaz zľava 40 percent na všetky cesty," doplnil Čikovský.

Ľudia, ktorí využívali vlak väčšinou na jednej konkrétnej trati, napríklad na cestovanie do rodiska, si za cestu priplatia. "Cestovala som pravidelne raz za dva-tri týždne z Trnavy domov do Popradu na návštevu za rodičmi. Na tejto trase som platila polovičný lístok. Len veľmi príležitostne som využívala vlak na inej trase. Od januára však budem platiť drahšie lístky na mojej najčastejšie trase. Za rok tak zaplatím navyše viac ako tisíc korún," doplnila Popradčanka Katarína, ktorá sa obrátila na redakciu Pravdy po zverejnení informácií o nových zľavách.

Podobne si priplatia aj ľudia, ktorí využívali kilometrickú banku. Išlo o predplatených dvetisíc kilometrov za 2 000 korún. Pasažier si sám pred cestou vyplnil, odkiaľ kam cestuje a odrátal si to z predplatených kilometrov. Bolo to najvýhodnejšie cestovanie pre ľudí v produktívnom veku, ktorí jazdili nepravidelne vlakmi. Kilometer cesty vyšiel len na 1 korunu.

"Kilometrická banka sa ruší, pretože k nej bolo veľa pripomienok. Cestujúcim prekážala najmä obmedzená polročná platnosť. Ak nestihli prejazdiť celých 2-tisíc kilometrov, časť predplatenej banky im prepadla," spresnil Čikovský. V praxi sa podľa neho objavovali ustavične problémy s nepresným vyplnením trasy.

Podľa Železničnej spoločnosti Slovensko však ľudia môžu využívať v budúcom roku novú zľavu 25 percent z cestovného s názvom Klasik RailPlus. Musia si však zakúpiť ročný preukaz v hodnote 999 korún. Na túto zľavu reagoval ďalší z čitateľov. "Cestoval som na kilometrickú banku asi raz mesačne z Bratislavy do Ružomberka a späť. Od Nového roka ma rovnaký rozsah ciest vyjde asi o 1 300 korún drahšie, čo je zvýšenie ceny o 15 percent v čase, keď je inflácia 3 percentá," uviedol Michal Svitek.


PRAVDA, Jana Morháčová, 23.11.2005
Leonidas
diskutujúci
 
Príspevky: 71
Založený: 26. Okt 2005 12:21

Naspäť na 2005

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron