Čo je to PPP - Public Private Partnership

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Čo je to PPP - Public Private Partnership

Odoslaťod Caesar » 29. Sep 2005 19:27

http://www.estav.cz/zpravy/clanky/ppp.html


Public Private Partnership - Partnerství soukromého a veřejného sektoru

V současné době se v České republice zavádí do praxe koncept PPP (z anglického Public Private Partnership, tedy partnerství veřejného a soukromého sektoru), jehož přijetí schválila vláda v roce 2004, a který nachází široké uplatnění také v odvětví stavebnictví.

Co je to PPP?

PPP je v zahraničí obecně uznávaným způsobem zajištění veřejných služeb a infrastruktury. Základem PPP je dlouhodobý smluvní vztah, ve kterém veřejný a soukromý sektor vzájemně sdílejí užitky a rizika vyplývající ze zajištění veřejné infrastruktury nebo veřejných služeb. Výhodou PPP je sloučení zkušeností, znalostí a dovedností obou sektorů a přenesení odpovědnosti za rizika na sektor, který je dokáže lépe řídit.

Jinými slovy řečeno, soukromý investor vloží finanční prostředky a své know-how například do vytvoření veřejně prospěšné stavby, kterou dále spravuje a provozuje. Za tuto službu přijímá od veřejného sektoru předem sjednané platby, případně získává prostředky přímo od konečných uživatelů (např. na základě koncese na provozování majetku).

Od klasického zadávání veřejných zakázek se PPP liší především tím, že obě strany - veřejný i soukromý sektor - jsou v rovnocenném postavení. Ze strany veřejného sektoru (stát, samosprávné územní celky) je metoda PPP považována za výhodnou mimo jiné proto, že umožňuje realizaci projektů i za situace, kdy rozpočet zadavatele vyžaduje platbu za pořízení infrastruktury rozložit do splátek. Rizika související s projektem jsou oproti klasickému způsobu zadání veřejné zakázky přenesena na ten sektor, který je dokáže lépe řídit a eliminovat (u klasického způsobu nese většinou veškerá rizika zadavatel). Očekává se jak vyšší efektivnost vynaložených finančních prostředků, tak i vyšší kvalita zajištění veřejných služeb a včasné dodání. Od soukromého sektoru se očekává také méně časových průtahů. Zájemcům z řad soukromých firem pak jejich realizace PPP projektů přináší zisk a dlouhodobé kontrakty (smlouvy zajišťují platby od veřejného sektoru či uživatelů po dobu až několika desítek let).

PPP - Výhody

PPP přináší oproti klasickému způsobu zajišťování veřejných služeb prostřednictvím zadávání veřejných zakázek řadu výhod:

zajištění kvalitních veřejných služeb - soukromý sektor poskytuje služby rychleji, efektivně a ve vyšší kvalitě
snížení výdajů na státní aparát
přenesení řady rizik na soukromý sektor
ekonomický růst a růst přímých zahraničních investic podporou soukromých investic do veřejné infrastruktury a veřejných služeb
posílení možností čerpání fondů Evropské unie zvýšením podílu spolufinancování soukromým sektorem na projektech veřejného zájmu
Ve většině případů veřejný sektor svěřuje výkon určité služby soukromému sektoru, a tím využívá jeho organizačních a odborných znalostí a dovedností, které jsou stimulovány nejen výnosem vloženého kapitálu, ale také rizikem jeho ztráty.

Pouhý fakt zapojení soukromého sektoru není sám o sobě zárukou efektivity. Delegování funkcí veřejných institucí má smysl tehdy, jestliže je soukromý partner-protistrana motivován stanovenými podmínkami k výkonům, které by v rámci fungování institucí veřejného sektoru byly obtížně dosažitelné. Úspory a dosažené výnosy se potom musí dělit mezi obě smluvní strany.

Klíčové je proto v celém procesu vyvolání maximální konkurenční soutěže mezi zájemci o roli poskytovatele služeb, aby se co nejvíce odhalily možnosti potenciálních partnerů ze soukromého sektoru. Jednou částí tohoto požadavku je transparentnost poptávky prostřednictvím tendrů a otevřených výběrových řízení. Neméně důležité je kvalifikované řízení celého procesu prostřednictvím stanovených smluvních podmínek a jejich následné kontroly.

PPP - Legislativa, projekty, zahraničí

Legislativa

Přestože právní prostředí České republiky dosud není na PPP projekty zatím zvlášť připraveno, umožňuje u některých projektů jejich realizaci bez změn v zákonech. Uskutečnění projektů v některých oblastech (např. financování projektů ve zdravotnictví nebo ve školství, realizace projektů s výběrem poplatků, např. mýtného, apod.) a širší rozvoj PPP projektů jsou však podmíněny některými legislativními změnami a organizační připraveností na straně veřejného sektoru.

V současné době probíhá v Poslanecké sněmovně parlamentu ČR schvalování koncesního zákona, jehož přijetí umožní využívání koncesních smluv a podpoří široké využití PPP v praxi.

Projekty

PPP projekt vzniká na základě dlouhodobého smluvního vztahu mezi partnery z veřejného a soukromého sektoru. PPP projekt je rozdělen do několika fází (od identifikace až po monitoring), které podléhají stanoveným pravidlům.

Hlavní smluvní vztah vzniká mezi zadavatelem a dodavatelem podpisem koncesní smlouvy. Tímto aktem získává koncesionář exkluzivní právo nakládat se specifickým cílovým aktivem (např. budovou, pozemní komunikací apod.) po dobu trvání koncesní smlouvy, po jejímž ukončení je dané aktivum v předem stanoveném stavu vráceno zpět veřejnému sektoru. K realizaci výstavby a následnému provozu daných aktiv uzavírá dodavatel obvykle dva základní podřízené smluvní vztahy - jeden se stavební společností a druhý s provozní společností. Tam, kde je to nezbytné, vznikají i další smlouvy s poskytovateli podpůrných služeb (stravování, úklid, praní atp).

Typickými příklady realizace formou PPP jsou projekty v následujících oborech:

Dopravní infrastruktura - dálnice, tunely, mosty, rychlodráhy
Administrativní popř. ubytovací kapacity - úřady, soudy, ubytovny, administrativní prostory, věznice
Zdravotnictví - nemocnice
Školství - univerzitní komplexy, studentské koleje, školy
Obrana - výzbroj, speciální infrastruktura
Utility - vodárenství

Zahraničí

PPP je dnes celosvětovým trendem a příklady PPP projektů najdeme na každém kontinentě. Tento program podporuje Evropská komise, OECD i třeba Světová banka. První zemí, kde se tento přístup začal ve větším měřítku uplatňovat a které získaly zkušenosti v této oblasti, byla Velká Británie a ve druhé polovině 90. let se PPP začalo používat ve většině evropských zemí.

Projekty PPP se osvědčily v Irsku, Nizozemí, Portugalsku, Španělsku, Francii, USA, Kanadě, Japonsku a Austrálii, ale i v řadě rozvíjejících se zemí, mezi kterými bylo průkopníkem Chile a Jihoafrická republika.


zpráva vydána 29. září 2005, 00:26
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Naspäť na 2005

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.