NDS: Vysvetľovala mýtny tender

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

NDS: Vysvetľovala mýtny tender

Odoslaťod Dialniciar » 24. Jan 2009 11:23

NDS: Vysvetľovala mýtny tender

21.01.2009 - (STV, 19:30; Správy STV; 20/01/2009; J. Petrovič)
Dnes mali uzrieť svetlo sveta podrobnosti okolo mýtneho tendra. Národná diaľničná spoločnosť a rezort dopravy chceli zverejniť informácie, o ktorých museli počas súťaže mlčať. Neúspešní uchádzači im však nedali súhlas. Po dnešku je jasná iba cena - víťazná ponuka konzorcia SanToll znela na 21 a pol miliardy korún, teda asi 715 miliónov eur.

Národná diaľničná spoločnosť chcela elektronické mýto za 20 miliárd korún bez DPH. ?? ponúkol cenu o 1 a pol miliardy vyššiu. Traja konkurenti mali nižšie ponuky, ale do záverečného kola tendra sa nedostali – nesplnili podmienky.

Igor Chorna, generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti: „Či sa nám to páčilo, alebo nie.“

Súhlas na zverejnenie ponúk dostali len od konzorcia Slovakpass, ale s podmienkou.

Pezer Newole, zástupca konzorcia Slovakpass: „Ak to má byť zverejnené, tak všetko. Aj ponuky ostatných uchádzačov a celá korešpondencia.“

Konzorcium Kapsch hovorí, že nedostalo oficiálnu požiadavku na zverejnenie, iba mail.

Sylvia Košťálová, hovorkyňa konzorcia Kapsch: „Že my sme neodmietli, ale čakáme dosiaľ práve na tú žiadosť.“

Konzorcium ToSy pre doterajšie skúsenosti nechce, aby jeho ponuku prezentovala Diaľničná spoločnosť.

Štefan Fecko, konzorcium ToSy.sk: „Nemáme dôvod na to si myslieť, že interpretácia by bola iná. To znamená pozitívnejšia.“

Podľa šéfa Diaľničnej spoločnosti niektorých vyradili preto, že ľudovo povedané ponúkali veľa muziky za málo peňazí.

Igor Chorna, generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti: „Navrhovaná efektívnosť výberu mýta v ponukách dvoch uchádzačov je nereálna v kombinácii s ich ponúknutou cenou.“

Víťazom tendra je konzorcium SanToll, ktoré vytvorila francúzska spoločnosť Sanef a slovenská spoločnosť Ibertax. Jej pozadie nepozná ani minister.

Ľubomír Vážny, minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Smer-SD): „Ja som pozeral, ale prešiel som po nejaký tretí krok a tam som sa stratil na internete.“

Podľa predstaviteľov Ibertaxu je spoločnosť investičným nástrojom pre vstup potenciálnych partnerov. V prípade, že by víťaz tendra nestihol do prvého januára budúceho roka spustiť elektronické mýto do prevádzky, tak by sa mu nezačala splácať jeho vstupná investícia. A zo zmluvy by mu vyplývali aj ďalšie sankcie. Tento rok má do projektu investovať približne 266 miliónov eur, teda 8 miliárd korún.

http://www.ndsas.sk/monitoring-medii/12 ... prm3=17308
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2009

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.