Našu elektráreň chcú aj Rusi

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Našu elektráreň chcú aj Rusi

Odoslaťod sven » 11. Feb 2008 12:18

Energetika. Nového investora spomedzi troch záujemcov by mali vybrať do konca mesiaca.
Novú elektráreň na hnedé uhlie v Trebišove chcú tri energetické firmy z Ruska a Ázie. Developer investičného projektu - Československá energetická spoločnosť - si vyberie investora do konca tohto mesiaca.

Pre HN to potvrdil zdroj oboznámený s rokovaniami s potenciálnymi prevádzkovateľmi elektrárne, ktorá bude výkonom 855 megawattov najväčšou svojho druhu na Slovensku. Náklady na jej stavbu sa vyšplhajú k 40 miliardám.
Samotným Trebišovčanom sa predstava susedstva elektrárne na spaľovanie hnedého uhlia príliš nepáči. A to aj napriek tomu, že ministerstvo životného prostredia posúdilo projekt ako prijateľný. Občianski aktivisti spochybňujú celý proces hodnotenia vplyvov elektrárne na životné prostredie, ako aj čiastkové odborné štúdie. Na podopretie vlastných argumentov si napríklad objednali
kontraštúdiu o znečisťovaní ovzdušia. Tvrdia, že vplyvy elektrárne boli nedostatočne a chybne posúdené, no ministerstvo ich napriek tomu prijalo.
Občianske združenie Trebišov Nahlas sa obáva, že územné konanie by sa mohlo preniesť z úrovne mesta na Krajský stavebný úrad do Košíc, ktorý by ho potom odobril. Vychádzajú z toho, že miestna samospráva je proti elektrárni, pretože jej výstavba nie je v súlade s územným plánom, zatiaľ čo kraj a nadriadený rezort deklarujú opak.

Developer projektu uhoľnej elektrárne v Trebišove rokuje s investormi z Ruska a Ázie.
Novú elektráreň chcú traja

Československá energetická spoločnosť (ČES), ktorá pripravuje v Trebišove projekt najväčšej slovenskej tepelnej elektrárne takmer za 40 miliárd korún, rokuje s troma potenciálnymi investormi. Ide o veľké energetické koncerny. Záujem údajne prejavili aj silné firmy z Ruska a Ázie. „Do konca mesiaca by mal byť investor jasný, pravdepodobne to bude konzorcium viacerých spoločností,“ uviedol pre HN zdroj blízky rokovaniam.

Česi sa dištancujú
Dosiaľ sa neoficiálne hovorilo o kľúčových európskych energetických hráčoch vrátane českej spoločnosti ČEZ. „Nie sme investorom stojacim v pozadí a nemáme nič spoločné s týmto projektom,“ reagovala Eva Nováková, hovorkyňa ČEZ-u. Firma je podľa nej spájaná s rovnako znejúcim ČES-om len pre podobnosť názvov.
Investora mala pôvodne vyberať vlani na jeseň česká firma Reform Capital, s ktorou však ČES ukončil spoluprácu. Výber sa pre meškajúci proces posudzovania vplyvov na životné prostredie posunul o niekoľko mesiacov. Koncom roka sa tento proces skončil a ministerstvo životného prostredia s projektom súhlasilo. Aj keď má kladné stanovisko rezortu pre povoľujúce orgány len odporúčací charakter, pre developera je kľúčovým. Predaj projektu investorovi a postavenie elektrárne, ktorá by mala mať tri uhoľné energobloky a jeden paroplynový, s celkovým výkonom 855 megawattov, sa zreálnili. V súčasnosti sa pracuje na územnom konaní.

Posúdenie bolo zlé
Nespia však ani odporcovia elektrárne. Občianske združenie Trebišov Nahlas sa obáva, že územné konanie by sa mohlo preniesť z úrovne mesta na Krajský stavebný úrad do Košíc, ktorý by ho potom odobril. Vychádzajú z toho, že miestna samospráva je proti elektrárni, pretože jej výstavba nie je v súlade s územným plánom, zatiaľ čo kraj a nadriadený rezort deklarujú opak.
Aktivisti spochybňujú celý proces hodnotenia vplyvov elektrárne na životné prostredie, ako aj čiastkové odborné štúdie. Na podoprenie vlastných argumentov si napríklad objednali kontra štúdiu o znečisťovaní ovzdušia. Tvrdia, že vplyvy elektrárne boli nedostatočne a chybne posúdené, ale ministerstvo ich napriek tomu prijalo.

Chemko chce tiež
V mestečku Strážske niekoľko desiatok kilometrov od Trebišova by mala pribudnúť tepelná elektráreň na fluidné spaľovanie uhlia v areáli podniku Chemko. Pred niekoľkými dňami predložila bratislavská firma TP 2, ktorá je stopercentnou dcérou spoločnosti Chemko, ministerstvu životného prostredia na posúdenie tento zámer. V prvej fáze počíta investícia za 12,5 miliardy korún s postavením jedného 350 MW bloku, neskôr s ďalším, s rovnakým výkonom.
Kotol, ktorý spotrebuje takmer tisíc ton za hodinu, by mal spaľovať čierne uhlie z Ukrajiny, Ruska, Poľska a Českej republiky. Elektráreň so životnosťou 25 rokov chcú začať stavať na budúci rok. So spustením prevádzky sa ráta v roku 2012. Ide pravdepodobne o podobný developerský projekt ako v Trebišove, ktorý po dotiahnutí do finále predajú investorovi.

Elektrární bude viac
Výstavba elektrárne súvisí s oceliarňou, ktorú sa chystá postaviť v Strážskom za viac ako päť miliárd korún spoločnosť Slovakia Steel Mills. Fabrika bude produkovať stavebnú oceľ, ročne okolo pol milióna ton roxorov, oceľových tyčí a drôtov najmä zo železného šrotu. Spustenie je naplánované o dva až tri roky.
Elektráreň za niekoľko miliárd mienia stavať vo svojom areáli aj železiarne U.S. Steel Košice so spoločnosťou ČEZ a na mieste bývalej magnezitky v košických Ťahanovciach má vyrásť nový kogeneračný zdroj. Spoločnosť Energy Gas chce spojiť výrobu elektriny z plynu spolu s produkciou tepla za tri a pol miliardy korún.

11. 2. 2008
http://hnonline.sk/c1-22929220
Obrázok používateľa
sven
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 528
Obrázky: 6
Založený: 20. Aug 2007 17:41
Bydlisko: BA,BJ

Naspäť na 2008

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.