Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod slafko1 » 26. Okt 2015 09:38

Totálne odfláknuté spájanie fólie.

Keď som nahrával fotky, tiež som si to tam všimol,.... ale normálne ked ideš v aute si to ani nevšimneš. Možno slnko svietilo pod nejakým blbým uhlom. Ale inak ako vravím to ani nepostrehneš. Teda aspoň ja sa na spoje tabúľ cielene nesústredím keď idem 130.

@expwy, pls. čo malo byť cieľom nového ZDZ?

Tak to je tu asi každému jasné. Zrejme vymeniť Universal Grotesk, ktorý tu máme od nejakého 195x. a nahradiť ho moderným ľahko čitateľným písom. (Gretesk je všetko možné len nie dobre čitateľný.) A Tern toto splňuje maximálne. Zároveň redizajn tabúľ v zhode s horeuvedeným.

Tiež sa domnievam, že mnohé tabule už nespĺňali podmienky na životnosť, tech. kvalitu, reflexiu, .... tak ich bol treba vymeniť a keď už vymieňat tak za nové s novým dizajnom.

-----------------
2. / Nebol by som až tak "celkovo kritický". Rozlišoval by som medzi návrhom tabúľ a ich samotnou realizáciou. Podľa mňa návrh tabúľ tak ako je teraz je veľmi dobrý. Čo môže byť problém je, realizácia, že áno, sú tu tie rozdiely v lomkách, bodkách a podobne.
Obrázok používateľa
slafko1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 356
Obrázky: 378
Založený: 06. Feb 2010 19:22

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod esteen » 26. Okt 2015 20:37

gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=31027
WTF? Pokiaľ to správne chápem, tak piktogram ČS a počet kilometrov, udáva vzdialenosť po najbližšiu ČSPH... Zabudli na Hrádok???
esteen
diskutujúci
 
Príspevky: 217
Obrázky: 150
Založený: 16. Feb 2014 19:11

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 26. Okt 2015 20:58

Rio13.zm napísal:ja by som povedal, ze verzie su dve.

stara verzia z useku Horna streda-TN a novsia TN-Puchov. (co sa tyka sipok) treba si vsimnut rozdielne znacenie na useku H.Streda-TN na obycajnom exite a na krizovani s vyznamnejsou cestou, tak ako som to porovnal v tvojom prvom linku. na useku TN-Puchov je stale rozdiel medzi obycajnym exitom a krizenim D1xR6, ale sipky sa uz ujednotili (rakuske sipky nahradili nemecke). co sa tyka tych predlzenych sipok pred D1xR6 asi potrebovali viac miesta na vypis vsetkych cielov, tak ich jednoducho natiahli...

znacenie na Spisi sa radi k uplne prvym vyhotoveniam, tie tabule su rovnake (sipky) ako na useku Horna streda-Trencin.

uz si nemyslim, co krizovatka, to original, uz tam badat aku-taku podobnost. skor sa obavam, s cim novym pridu, ked zacnu premienat usek od Ivachnovej smerom k Popradu.

Rozlišovanie MÚK s významnejšou a obyčajnou cestou to má byť akože čo? Hodím kockou a uvidím aká padne??? Šípky boli minimálne troje (rakúske, české, nemecké). Odbočovacia šípka raz krivka, raz priamka. Rovno čísla ciest nad textom, exit čísla pod textom. Šipka vpravo hore vs. vpravo.
Rio13.zm napísal:Keď som nahrával fotky, tiež som si to tam všimol,.... ale normálne ked ideš v aute si to ani nevšimneš. Možno slnko svietilo pod nejakým blbým uhlom. Ale inak ako vravím to ani nepostrehneš. Teda aspoň ja sa na spoje tabúľ cielene nesústredím keď idem 130..

Tu nejde o estetiku ale o životnosť. Uvidíme či sa to začne odlepovať.
Rio13.zm napísal:Zrejme vymeniť Universal Grotesk, ktorý tu máme od nejakého 195x. a nahradiť ho moderným ľahko čitateľným písom. (Gretesk je všetko možné len nie dobre čitateľný.) A Tern toto splňuje maximálne. Zároveň redizajn tabúľ v zhode s horeuvedeným.

Na R1 sme dokázali vymeniť všetky ZDZ. Ich design bol prepracovaný, aj keď s Groteskom. Tu ako keby ZDZ navrhoval skúsený pán a po ňom to teraz prebrali "mladí".
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod bonik-r » 27. Okt 2015 08:12

Rio13.zm napísal:Na R1 sme dokázali vymeniť všetky ZDZ. Ich design bol prepracovaný, aj keď s Groteskom. Tu ako keby ZDZ navrhoval skúsený pán a po ňom to teraz prebrali "mladí".

Design noveho ZDZ na R1 prepracovany ???? - asi zle vidim.... Po tejto ceste chodim minimalne (asi 1x za rok) - takze znacenie musim aj citat, lebo po pamati ist na neznamej ceste nemozem. Prepracovane na ZDZ na R1 je najma neprehladnost a necitatelnost - su to velke zelene plochy s malyckymi pismenami uprostred. Velke pismena zle citatelneho grotesku boli nahradene malymi - ktore su necitatelne totalne... Ale este stale je to "prepracovane" lepsie ako na D1 medzi BA a TT - to je jedna supervelka katastrofa...
To nove znacenie na D1 je urcite citatelnejsie a prehladnejsie. Akurat mam dojem ze sa robi experiment a skusaju sa vseliake navrhnute varianty v praxi (podla toho ako ide vyvoj normy)
Obrázok používateľa
bonik-r
diskutujúci
 
Príspevky: 154
Obrázky: 6
Založený: 08. Mar 2010 13:28
Bydlisko: Trenčín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 27. Okt 2015 08:26

kolegovci Vlados a bonik-r, dva prispevky hore ma citujete, ale toto som ja nepisal :D

Rio13.zm napísal:
Keď som nahrával fotky, tiež som si to tam všimol,.... ale normálne ked ideš v aute si to ani nevšimneš. Možno slnko svietilo pod nejakým blbým uhlom. Ale inak ako vravím to ani nepostrehneš. Teda aspoň ja sa na spoje tabúľ cielene nesústredím keď idem 130..

Rio13.zm napísal:
Zrejme vymeniť Universal Grotesk, ktorý tu máme od nejakého 195x. a nahradiť ho moderným ľahko čitateľným písom. (Gretesk je všetko možné len nie dobre čitateľný.) A Tern toto splňuje maximálne. Zároveň redizajn tabúľ v zhode s horeuvedeným.

Rio13.zm napísal:
Na R1 sme dokázali vymeniť všetky ZDZ. Ich design bol prepracovaný, aj keď s Groteskom. Tu ako keby ZDZ navrhoval skúsený pán a po ňom to teraz prebrali "mladí".
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 27. Okt 2015 11:31

Grotesk sám o sebe nie je úplne nečitateľný, no predpokladá výrazné medziznakové medzery. Myslím, že toto spĺňal Grotesk napr. z roku 2006, kde vznikli aj tieto značky (podľa mňa pekne čitateľné):

https://www.google.sk/maps/@48.1350562, ... 6656?hl=sk
https://www.google.sk/maps/@48.1302238, ... 6656?hl=sk
https://www.google.sk/maps/@49.0669257, ... 6656?hl=sk

a pod.
Z vyslovene zle čitateľného písma sa vyťažilo maximum. Značky boli pekne rozložené. Čo sa mi nepáčilo bola tá farebnosť a aj ako domácemu mi trvalo dlhší čas, kým som zistil, kde a akou farbou mám cieľ hľadať.

Prišla nová vyhláška 9/2009 a situácia sa značne zhoršila. Pozitívom však bolo jednoznačné rozdelenie cieľov a exitov (hoci exit je väčšinou pomenovaný podľa najbližšej obce, nie vždy to sedí vzdialenostne) a pridanie symbolov križovatky a výjazdu. Malé písmo pri exitoch nebolo nutné (stačil symbol) ale budiš. Z typografického hľadiska však došlo k zrušeniu medziznakových medzier a tomuto gulášu:

https://www.google.sk/maps/@48.1966421, ... !1e1?hl=sk
https://www.google.sk/maps/@48.2216846, ... 6656?hl=sk
https://www.google.sk/maps/@48.5686994, ... 6656?hl=sk

Tern je naopak veľmi pekné a čitateľné písmo. No robíme presný opak. Namiesto toho, aby sme vyťažili maximum, je dizajn značiek veľmi amatérsky. Tie medziznakové medzery by mohli byť väčšie aj pri Terne, tak ako bolo uvedené v tej condensed verzii.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 27. Okt 2015 18:54

@Rio13.zm, ospravedlňujem sa za nesprávne zloženie obsahu :oops:
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 06. Nov 2015 08:06

Ktoré šípky sú teda definitívne?
gallery/image_page.php?album_id=132&image_id=31346
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod bonik-r » 06. Nov 2015 09:33

Definitívne nie je zatial nic... stale nevysla nova norma... Podla toho co som videl, na portaloch a velkych tabuliach, kde okrem cielov je aj samotne radenie pruhov, t.j. na znackach (po starom) IS1 az IS16 su sipky ako tu gallery/image_page.php?album_id=132&image_id=31346 . Na malych smerovych tabuliach (po starom) IS17 - IS24 su sipky ako tu gallery/image_page.php?album_id=132&image_id=31348. Ale bol to navrh z aprila a bolo v nom mnozstvo chyb...
Obrázok používateľa
bonik-r
diskutujúci
 
Príspevky: 154
Obrázky: 6
Založený: 08. Mar 2010 13:28
Bydlisko: Trenčín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod garip » 06. Nov 2015 16:39

gallery/image_page.php?album_id=132&image_id=31402

pekne porovnanie stareho a noveho typu pisma na ZDZ, neviem preco, ale to starsie mi pride prehladnejsie, lepsie....
"Sociálna demokracia = my si zvýšime platy o 100% a plebsu zvýšime dane a poplatky"
garip
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 673
Obrázky: 213
Založený: 05. Nov 2012 10:44

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod LubosG » 06. Nov 2015 18:34

Písmo samo osebe sa mne páči viac Tern, no o prehľadnosti nových tabúľ, najmä tých menších, nemôže byť ani reči, v tomto súhlasím s viacerými čo to kritizovali. Fakt sa to nedalo navrhnúť prehľadnejšie, to mohli radšej okopírovať dizajn pôvodného ZDZ ale v Tern-e.
D1 NM
Obrázok používateľa
LubosG
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 87
Založený: 13. Jan 2007 18:16
Bydlisko: BpJ/NM

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod bonik-r » 06. Nov 2015 20:24

garip napísal:http://dialnice.info/gallery/image_page.php?album_id=132&image_id=31402

pekne porovnanie stareho a noveho typu pisma na ZDZ, neviem preco, ale to starsie mi pride prehladnejsie, lepsie....


A mozes porovnat citatelnost na novej hornej znacke a dolnej straej... Tu dolnu neprecitas aj keby si chel...
Porovnavat sa da aj tu (aj ked to nie je grotesk) : gallery/image_page.php?album_id=132&image_id=31347
Obrázok používateľa
bonik-r
diskutujúci
 
Príspevky: 154
Obrázky: 6
Založený: 08. Mar 2010 13:28
Bydlisko: Trenčín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 06. Nov 2015 21:13


umiestnenie čísiel ciest OK, šípky OK, zarovnanie cieľov (horizontálne aj vertikálne) nepochopiteľné, znak centra zbytočný nakoľko iný exit nie je k dispozícii.
začínam mať dobrý pocit, že do konca budúceho aktuálneho programového odbobia sa to naučíme :roll:
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod okorec » 15. Nov 2015 13:01

v MT na obchvate pribudli nove ternove znacky. zatial som si vsimol 3, ale asi ich este par pribudne.
jednu som vcera odfotil 31733 ale bolo to v noci a mobilom, takze sorry za nekvalitu.
verim ze niekto z martinskym lepsich fotografov tu rekomstrukciu nafoti celu, ked bude hotova :)

pre porovnanie povodna tabula: https://www.google.sk/maps/@49.084344,18.9221613,3a,75y,3.54h,86.89t/data=!3m6!1e1!3m4!1s7jjgvm7YgLjqmf9iqCi4FA!2e0!7i13312!8i6656?hl=cs

pozitivne hodnotim, ze pribudlo smerovanie na D1
negativne hodnotim, ze z "VRUTKY - CENTRUM" sa stalo "Vrutky" a pod tym "Centrum". Bud tam to Centrum nemali pisat vobec, ked sa im to nezmestilo, alebo mohli pouzit Vrutky a vedla toho piktogram centra.
mierne negativne hodnotim kurzivu namiesto bieleho podkladu pri oznaceni mestskych casti.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 15. Nov 2015 15:49

to Centrum by malo byť kurzívou. ešte by pred Podhájom mohlo byť uvedené mesto.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod slafko1 » 15. Nov 2015 16:01

okorec napísal:alebo mohli pouzit Vrutky a vedla toho piktogram centra.

To by asi bolo najlepšie riešenie.
Obrázok používateľa
slafko1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 356
Obrázky: 378
Založený: 06. Feb 2010 19:22

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod okorec » 15. Nov 2015 16:39

Vlados napísal:to Centrum by malo byť kurzívou. ešte by pred Podhájom mohlo byť uvedené mesto.


keby sa jednalo o dialnicu v meste tak by asi bolo namieste "MT - Podháj" ale kedze sa jedná o normálnu cestu priamo v meste, tak asi je zbytocne pisat tam to MT.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 16. Nov 2015 00:04

stredova je modra spravne, ale obe krajne mali byt bielocierne
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 17. Nov 2015 11:03

Asi mi zhoria oči....

Tie značky robia ľudia z cudziny? Netvrdím, že UG bolo dobré písmo, ale minimálne metodika voľby cieľov bola ako tak dobrá. Toto je čistá katastrofa. A teda miestne ciele budú na bielom podklade s čiernym písmom (centrum, priemyselný park a pod.) alebo kurzívou na modrom?

Toto vyzerá, že sa robí nie bez normy, ale aj bez rozumu.

bonik-r - Porovnávaš komerčný font rezu light s Ternom. UG takto light nikdy nebol. UG bol relatívne čitateľný kým nezačali de facto rušiť medziznakové medzery. Ostatne, mne sa Tern páči, ale projektanti DZ robia všetko preto, aby sa u ľudí zhnusil. Tie značky na D1 sú horšie čitateľné a nie je to rezom písma, ale chaotickým usporiadaním cieľov na tabuli.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 17. Nov 2015 12:45

Tak to už je v tom pekný guláš. Nakoniec, načo smerové tabule, keď takmer každý má navigáciu?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Andrej » 20. Nov 2015 11:11

Navigovat sa treba primarne podla smerovych tabul, az potom podla navigacii. Navigacia sa moze pokazit, moze byt zastarana, nemusi zohladnovat rozne obchadzky a pod. Zial, cim dalej, tym viac je vodicov, ktori bez nej nevedia vobec jazdit.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod slafko1 » 27. Nov 2015 15:09

Obrázok používateľa
slafko1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 356
Obrázky: 378
Založený: 06. Feb 2010 19:22

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod rado » 29. Nov 2015 12:35

V Dolnom Kubíne dokončujú rekonštrukciu I/59 - tento týždeň začali s VDZ.
Otázka: poznajú naše predpisy trojitú čiaru - t.j. dvojitú súvislú a vedľa nej prerušovanú? Ja som nič také ešte nevidel.

Viď foto z FB
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Tomas PO » 29. Nov 2015 12:39

tak to veruze ani ja.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 29. Nov 2015 15:39

:D tak to sa niekto dobre sekol
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 22 hostí.