Spôsoby financovania/výstavby diaľnic

sekcia venovaná financovaniu nielen diaľnic, ale aj ostatných projektov s hlavným zameraním na Public Private Partnership

Moderátor: Moderátori

Akými spôsobmi by sa mala výstavba na Slovensku financovať alebo stavať?

Výstavba diaľničnej siete by mala byť financovaná len zo štátneho rozpočtu.
4
5%
Výstavba diaľničnej siete by mala byť financovaná len z úverových programov.
2
3%
Výstavba diaľničnej siete by mala byť stavaná len súkromnými investormi a len minimálne aj s prispením štátneho rozpočtu.
3
4%
Výstavba diaľničnej siete by mala byť stavaná súkromnými investormi, aj s prispením štátneho rozpočtu a z úverových programov.
34
45%
Výstavba diaľničnej siete by mala byť financovaná zo štátneho rozpočtu a z úverových programov.
32
43%
 
Celkový počet hlasov : 75

Odoslaťod Antimander » 10. Sep 2005 14:29

Úsek cez PB nie je možné stihnúť dokončiť do r. 2006. Je to absolútne nereálne, pokiaľ platí návrh estakády. :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod fh » 10. Sep 2005 17:39

Súhlasím s tebou Antimander,ale šéf NDS to v Rádiožurnále povedal, prečo sa nepobaviť :wink:
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Úver pre NDS

Odoslaťod Caesar » 15. Sep 2005 12:15

Pozorovateľ napísal:Podľa včerajšieho rádiožurnálu má domáce konzorcium bánk poskytnúť pre NDS úver na dostavbu diaľníc do výšky 15 mld. Sk, z ktorého chce NDS začať čerpať 10 mld. na dlhodobo rozostavaných úsekoch. Podľa D. Faktora je termín D1 do Košíc do roku 2010 stále reálny. Splácať sa má až 2 roky po vyčerpaní úveru. Úsek cez PB chcú začať v októbri toho roku a dokončiť koncom roku 2006.


Na toto zareagujem, aby som doplnil základné informácie.

Na diaľnici D1 sa aktívne stavia, úseky Ladce-Sverepec, Vrtižer-Hričovské Podhradie, ďalej Važec-Mengusovce, Mengusovce-Jánovce (okrem I. úseku). Stavia sa aj na RC R1-R2-R3-R5. Stavia sa aj na D2 (D3). Všade sa stavia, no akosi sa neplatí - aj sám "faktor" priznal, že tento balík 10 mld. SKK bude smerovaný predovšetkým na rozostavané úseky na D1. A podľa potreby sa suma zvýši ešte o 5 mld. SKK na 15 mld. SKK, takže z toho sa nebudú financovať nové úseky. Ak tak, snáď až z ďalšieho úveru potom neskôr v PB.

Teraz sa čaká - napr. na RC R1 sa stavebné práce na jednom úseku skončili - až nabehnú peniaze NDS, následne môže NDS platiť, a potom sa bud aj úseky otvárať a reálne dostavávať, pretože nedá sa uplatňovať systém, úverovanie po celý rok. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Caesar » 15. Sep 2005 12:38

magnus napísal:http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1267

"Uzasny clanok"


Čo konkrétne? To je totiž dosť obsiahly článok a je tam dosť veľa informácií, takže podľa čoho súdiš, že je "úžasný"? 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod mel » 16. Sep 2005 18:31

Tak toto je velmi dolezita informacia ...

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=9658#9658

Myslim, ze PPP tak skoro nebude ... otazka je, ci aj v Bruseli / Eurostate nesedia len ludia, ktori financiam velmi nerozumeju ... ale to je asi jedno ... ked oni povedia ze to ma ist do deficit, tak asi sa tomu nevyhneme ani my.

Otazne je, ako to mali nastavene madari ... a ci to my vieme nastavit inak...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Antimander » 16. Sep 2005 19:12

mel napísal:Tak toto je velmi dolezita informacia ...

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=9658#9658

Myslim, ze PPP tak skoro nebude ... otazka je, ci aj v Bruseli / Eurostate nesedia len ludia, ktori financiam velmi nerozumeju ... ale to je asi jedno ... ked oni povedia ze to ma ist do deficit, tak asi sa tomu nevyhneme ani my.

Otazne je, ako to mali nastavene madari ... a ci to my vieme nastavit inak...


mel,

inak je to správne, veď založenie NDS bol podvod voči EÚ, tak čo je na tom teraz divné, že EÚ zlepšuje svoju legislatívu.

Ale tu nejde o PPP, ... buď je priorita rozvoj štátu - infraštruktúra, vzdelanie, ďalší investori, ... dôchodková reforma alebo len zavedenie EURA.

Vláde nejde o diaľnice. :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Poradca PPP

Odoslaťod mel » 03. Okt 2005 14:22

V tomto clanku http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1578 pise Carnogursky (Ivan) o tom, ze PPP uz davno mohlo byt a kolko sa plati poradcovi... vie niekto tieto informacie overit? hlavne o tom "baksise" pre poradcu...

Inak suhlasim s nim, ze poradca poradil teplu vodu ...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Re: Poradca PPP

Odoslaťod Antimander » 03. Okt 2005 17:21

mel napísal:V tomto clanku http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1578 pise Carnogursky (Ivan) o tom, ze PPP uz davno mohlo byt a kolko sa plati poradcovi... vie niekto tieto informacie overit? hlavne o tom "baksise" pre poradcu...

Inak suhlasim s nim, ze poradca poradil teplu vodu ...


MMD (poradca) neradí zadarmo. Za všetko sa platí, takže je to dosť reálne, ... zrejme sa podpísala spolupráca na viacero rokov. Okrem toho, poradca poradil vláde, že sa dá ušetriť 20% z D1, ak sa bude stavať pomalšie a ak sa spravia nové projekty a ak sa uplatní PPP. ...

A za toto všetko je suma 1 mld. SKK ešte aj dosť málo. Veď to znamenalo naštudovať veľmi veľa materiálov, ... zákonov, podmienok, históriu atď. a okrem toho tento poradca má skúsenosti - pôsobí v strednej Európe dlhšiu dobu. :wink:

Ja naopak s p. Čarnogurským nesúhlasím a mám na to viacero dôvodov. :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod mel » 04. Okt 2005 11:24

Antim,

niekedy sa aj mne stane ze polozim strucnu otazku, pretoze veci okolo su mi jasne a nedojde mi, ze ostatnym nemusia byt :) ... dovol aby som trochu viac vysvetlil:

Poznam taxy poradenskych firiem aj "kvalitu" ich prace ... okrem toho, ze maju hotove benchmarky, pomocou ktorych sa definuju best practices, tak vacsinou sa len snazia zanalyzovat danu situaciu a porovnaju s best practice a vyjde im vysledok ... ale ked si vezmeme, co poradili konkretne v tomto pripade, nemyslim, ze povedali nieco nove:

1. Dialnice sa daju stavat lacnejsie ... na to treba:
a. upravit legislativu
b. lepsie pripravit a riadit tendre
c. upravit trasovanie a vyuzit lacnejsie technicke riesenia (na ukor kvality a ziv prostredia)
d. presnejsie definovat strategiu tak aby bola aj splnitelna
2. PPP je za urcitych podmienok pre stat aj koncesionara vyhodne riesenie

Co ine poradili?? Lebo toto podla mna je fakt tepla voda, ale hlavne ako clovek, ktory sa zivi financnymi analyzami viem, ze za tymto az tak vela prace nie je.

Zaroven si dovolim upozornit na jeden velmi casty ukaz pri praci poradenskych firiem, ktory suvisi s benchmarkami: Nizka flexibilita riesenia a nepopisane naklady na dosiahnutie stavu "best practice". Totizto az prilis casto sa sustredia iba na porovnanie stavu s best practice a nehladaju flexibilne riesenia, ktore su mimo ich benchmarkov.

Ja nemam velmi dobru mienku o poradcoch, aj ked si myslim, ze su potrebni v istych situaciach... nechcem preto hodnotit globalne a verim ze su poradcovia a poradcovia... Takisto je dolezite, ci ta miliarda je narokovatelna vzdy, alebo len ked sa realne dosiahnu uspory ...

Nepoznam detaily kontraktu statu s MMD, ale ak by mali pisat aj novu legislativu, pracovat na priprave tendrov pre PPP ako aj riadit a kontrolovat plnenie podmienok tendra ... tj ak maju realnu zodpovednost, tak ta suma vyzera realnejsie ... na druhej strane je potrebne povedat, ze v takomto pripade by som sekal naklady administrativne na NDS, pretoze poradca robi ich robotu!!!

ak tomu tak nie je ... teda nema realnu zodovednost, tak potom pri vsetkej ucte k praci poradcu a zamestnancov, partnerov a neviem koho este v MMD je podla mna ta suma prehnana ... a brutalne ...

Preto moja otazka skor bola myslena v tom zmysle, ze za co preboha ta miliarda je? ... ale to sa nedalo pochopit z tych 3 riadkov asi :)

Takze ak mate niekto info o tom, za co sa to vlastne plati, tak mozte napisat tu, aelbo aj na SS.

dik.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Adaios » 06. Okt 2005 16:44

Je viac sposobov ako financovat dialnice:

1. statny rozpocet, priamo vyclenit financie, ... deficit sa riesi globalnymi uverami pre cely rozpocet

2. uvery, priamo urcene uvery od EIB, alebo od inych bank, cez NDS, a.s. - konzorcium bank dalo uver 10+5 mld. SKK

3. PPP, predpokladam, ze nemusim vysvetlovat tento princip

Viac sposobov nie je. :wink:

Len v prípade EU je mozne este aj - fondy. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Caesar » 11. Okt 2005 16:35

mel,

poradenská spoločnosť si plní oveľa rozsiahlejšie povinnosti než si ktokoľvek myslí, napr. aj v súvislosti s aktivitami na východnom Slovensku a jej honorár? Ťažko povedať, potvrdiť nejakú informáciu, ale pri našej pravicovej vláde si myslím, že v tomto sa postupuje ako-tak dobre.

Veľa vecí, o ktorých ty píšeš sa nevedelo - a ak sa aj vie, tak sa musia uviesť konkrétne prípady, t.j. kde skrátiť, prečo atď. a to už nie je také jednoduché, pretože tam si obhája projektanti svoje pozície. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod mel » 11. Okt 2005 17:04

Caesar,

suhlasim, ze MMD dal do placu material, v ktorom je vsetko cierne na bielom ... tie veci sa vedeli, ale presne ako som pisal, od toho su casto poradcovia, aby si ini nespinili ruky :wink: ... V zasade ich materialy je asi to najlepsie, co sa momentalne produkuje v oblasti dialnic 9aspon oproti MDPT a NDS mam taky pocit :lol:
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Caesar » 11. Okt 2005 17:31

mel napísal:Caesar,

suhlasim, ze MMD dal do placu material, v ktorom je vsetko cierne na bielom ... tie veci sa vedeli, ale presne ako som pisal, od toho su casto poradcovia, aby si ini nespinili ruky :wink: ... V zasade ich materialy je asi to najlepsie, co sa momentalne produkuje v oblasti dialnic 9aspon oproti MDPT a NDS mam taky pocit :lol:


Tak hlavne, poradca pracuje pre MDPT, podobne ako aj NDS pracuje pod MDPT.

Poradca MMD má skúsenosti a niečo vie o tomto regióne, on nie je len na Slovensku. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Adaios » 12. Okt 2005 16:39

mel napísal:suhlasim, ze MMD dal do placu material, v ktorom je vsetko cierne na bielom ... tie veci sa vedeli, ale presne ako som pisal, od toho su casto poradcovia, aby si ini nespinili ruky :wink: ... V zasade ich materialy je asi to najlepsie, co sa momentalne produkuje v oblasti dialnic 9aspon oproti MDPT a NDS mam taky pocit :lol:


MMD spolupracuje na velmi sirokych aktivitach na Slovensku.

Avsak stale je to "len" poradca MDPT SR, rozhoduje MDPT SR.

NDS hospodari samostatne, ale riadi ju MDPT SR - takze poradca je tu aj pre NDS, mel. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 17. Okt 2005 13:14

ked som hladal, kam to upichnut, tak toto mi tu pripadalo ako najrozumnejsie.
toto je zasobnik projektov ministerstva dopravy na financovanie z Kohezneho fondu na 2007-13. Pojde to do vlady, potom sa zmeni link, potom to upravim:

http://www.rokovania.sk/appl/material.n ... enDocument

uz sa aj zmenilo umiestnenie, ledva som si to vsimol, ale link zostal :wink:

dam to aj niekde k zelezniciam

pre zaujemcov, tu je aj zivotne prostredie

http://www.rokovania.sk/appl/material.n ... enDocument
Naposledy upravil wazari dňa 17. Okt 2005 14:23, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod aquila » 17. Okt 2005 14:03

nas v podstate najviac zaujima tento odkaz

http://www.rokovania.sk/appl/material.n ... Zdroj.html

inak je tam par zaujimavych veci, jednak som zvedavy co sa vsetko z toho realizuje, ale napriklad uz sa spomina usek Brodno - KNM, a v podstate je to cele zamerane na D1 ale aj D3. ze by niekto dostal v bruseli sprdung a musia sa posnazit aj na tejto strane barikady ?

len je skoda ze tam na vychode je v podstate len jediny projekt a to D1 presov vychod - presov juh...

dalej temer vsetky veci na D1 su datovane so zaciatkom az 2009 ...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod wazari » 17. Okt 2005 14:41

ono je to este vsetko s otaznikom. Uz aj na tomto fore sa objavilo, ze ministerstvo dopravy uvazuje spatne zafinancovat z KF myslim Vrtizer - HP, mozno este cosi - to je aj mozny posun, ze ostatne projekty budu od r. 2009, kym sa este pripravia ...
Toto je iba KF, este budu dake peniaze zo strukturalnych fondov, ktovie, co bude z tych - R1,2,3,4, pripadne dake D?
Ktovie, aky bude mechanizmus platenia PPP, ak vsetko nezhltne PPP a spolufinancovanie EU penazi, mozno budu dake projekty financovane cisto z rozpoctu/poziciek ...

ak sa to chce niekomu rozobrat cele po moznej financnej stranke ... (mne nie) :wink:
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 18. Okt 2005 13:16

PPP bude drahou variantou, ale urcite nebude stat 20 mld. SKK rocne. :lol:

Tazko to odhadnut. Ak budu stavebne prace za 20 mld. SKK, tak narast bude o 10 mld. SKK minimalne (zasa zalezi podla podmienok) a malo by sa platit minimalne 20 rokov. Je to suma v dnesnych cenach (bez upravy o inflaciu atd.) 30 mld. SKK na 20 rokov.

Takze cca. 1500 mil. SKK rocne minimalna sadzba za ten 1. usek na PPP.

Ale to je ak by bola SR sikovna, inak to moze ist o niekolko 100 mil. SKK az 1-2 mld. SKK nahore, zalezi aj od podmienok, sluzieb atd. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 20. Okt 2005 19:36

Tak ja som hlasoval za moznost c. 4:

PPP, uvery, statny rozpocet. Ale s jednou malou upravou.

Ak by SR davala rocne na dialnice sumu vyssiu ako 1 mld. EUR, tak by som v pripade, ze by som nepozeral na rozpocet neuskutocnil PPP a v pripade ze by som si sledoval stav rozpoctu, tak by som vynechal uvery. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 26. Okt 2005 09:24

slovenska politika PPP - ministerstvo financii

http://www.rokovania.sk/appl/material.n ... enDocument
Naposledy upravil wazari dňa 16. Nov 2005 14:46, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 26. Okt 2005 21:38

wazari napísal:slovenska politika PPP - ministerstvo financii

http://www.finance.gov.sk/default.aspx?CatID=4732


Tak ja som si to ciastocne precital a je to "klasika" - vela viet o tom, co to je a co to nie je a potom hlavne tazisko je na tom, ako si treba davat pozor pri PPP a "x" nevyhodnych prikladov.

OK. Uvidime, co z toho nakoniec bude. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 09. Nov 2005 20:41

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=12949#12949

A mohlo byt dnes po vaznych problemoch vo vystavbe dialnic. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Budem presnejsi v tejto teme

Odoslaťod Adaios » 06. Dec 2005 22:06

Dovolim si sem dat este presnejsiu analyzu toho ako ziskat peniaze na vystavbu dialnic:

Je niekolko moznosti:

1. Privatizacia
2. EU fondy
3. Uvery
4. Priamo naviac cez statny rozpocet
5. PPP
6. Spoplatnenie dialnicnej siete modernym elektronickym mytom.

V SR je to tazke. Najlahsi je bod c. 1, ale ten sa na Slovensku nepouziva ako hlavny zdroj na vystavbu dialnic. Bod c. 2 ma velku buducnost, ale treba mat na to kvalitne projekty a peniaze na dofinancovanie a teda nie je to zase take lahke tieto peniaze ziskat a nedaju sa ani pouzit na kazdu dialnicu. Bod c. 3, tu zalezi skutocne od toho co sa da a co nie, v rozumnej miere sa to da, ale neda sa to urcit len na dialnice a teda nie je to hlavny zdroj penazi. Bod c. 4, ten sluzi hlavne pre splacanie urokov za uvery, dalej splacanie uverov, spolufinancovanie projektov EU atd. Bod c. 5, tu sa SR momentalne pripravuje, toto je tiez relativne obmedzeny zdroj pre vystavbu dialnic. Bod c. 6 prinasa zisk (v pripade SR) za cca. 5 rokov a potom je to velmi dobry zdroj pre ziskavanie penazi. Ma velmi dobru buducnost, pretoze tento financny zdroj bude rast s tym ako bude rast dialnicna siet.

Takze da sa to kombinovat, teraz by bolo najlepsie kombinovat uplne vsetko, ale to uz na Slovensku nie je take jednoduche a je to aj zrejme uz nemozne. Bod 1. sa nepouzival v minulosti a nebude sa uz zrejme ani pouzivat. Bod 2. by sa aj mohol viac pouzivat, ale su tu problemy v legislativnom konani. Bod 3. sa aktivne pouziva cez NDS, a.s. a zrejme to bude jeden z hlavnych zdrojov aj nadalej. Vzhladom na celkovu situaciu a bod c. 3 sa bod c. 4 uz nebude pouzivat v hlavnej miere, ale len vo vedlajsej - bude sluzit na splacanie uverov+urokov+dofinancovanie pre EU projekty a pre PPP. A teda aj bod 5. sa aktivne pripravuje, tu je kladeny doraz na tento bod, bude to jeden z hlavnych zdrojov penazi, avsak neda sa na to na 100% spoliehat. Bod c. 6 sa planuje zaviest.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod B; » 13. Dec 2005 15:30

Ak niekoho zaujima:
Dnes schvalili Statny rozpocet na rok 2006

Kapitola 053 uvadza vydavky na Cestnu infrastrukturu 14 438 558 000 SK,
z toho na D+R 9 218 448 000.

link :
http://www.nrsr.sk/appbin/Tmp/navrh%20v ... 20cast.pdf
strana 38

Program na rok 2007 uvadza pokles na 12.8 mld ??, v 2008 opat 14,1 mld
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Adaios » 13. Dec 2005 15:52

B; napísal:Ak niekoho zaujima:
Dnes schvalili Statny rozpocet na rok 2006

Kapitola 053 uvadza vydavky na Cestnu infrastrukturu 14 438 558 000 SK,
z toho na D+R 9 218 448 000.

link :
http://www.nrsr.sk/appbin/Tmp/navrh%20v ... 20cast.pdf
strana 38

Program na rok 2007 uvadza pokles na 12.8 mld ??, v 2008 opat 14,1 mld


Ale predpoklad je PPP a 1. usek ma stavebne naklady na 22 mld. SKK. Bude sa to stavat 3-4 roky aj s tendrom ak pojde vsetko idealne a tak je to narast o 6 mld. SKK na 1 rok. Ale nemam cas citat este aj slovensky rozpocet - tym chcem povedat, ze mozno tam to PPP uz je zahrnute, ale pochybujem o tom. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Public Private Partnership (PPP) + financovanie projektov

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.