D1 Turany - Hubová

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Ktorý variant by ste uprednostili v súčasnej situácii na úseku D1 Turany-Hubová?

Tunelový variant s tunelmi Korbeľka/Havran resp. Veľká Fatra
279
90%
Povrchový variant s tunelmi Rojkov/Havran
32
10%
 
Celkový počet hlasov : 311

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod zakaznik » 12. Máj 2024 07:27

devil napísal:Nie je posledny a taketo naklady su uplne cez ciaru.


Vzhľadom na predpokladanú dĺžku výstavby je celkom možné, že tento úsek sa možno dokončí ako úplne posledný na D1. Preto je najvyšší čas začať s výstavbou.
zakaznik
diskutujúci
 
Príspevky: 136
Obrázky: 2
Založený: 23. Nov 2008 11:06

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Pacho » 12. Máj 2024 09:59

vladik67 napísal:
Pacho » 11. Máj 2024 17:11
no dobre , je to drahé, keby sa to bolo robilo pred xx rokmi, určite by to bolo lepsie, Prešustrovalo sa x milionov na rôzne štúdie, projekty, dokonca sa v r2010, aj začalo stavať, tiež to boli náklady,........... a teraz čo??: Chýba pre prepojenie BA-ke, neakých 3%, tak čo vykašleme sa na to lebo je to pacholand, a začneme stavať sorožku. ?. veď tú by naší babráci stavali daľších 20rokov, a tak isto by sa to všetko predražilo, ako aj napr. úsek KR mytna.......

No tak tu si sám odporuješ. lebo to isté sa prešustrovalo na Soroške, ešte sú platné materiály, rozhodnutia, nie ako pri tebou spomínanom úseku, ale že je to na juhu, tak sa to nemusí stavať a štát vysolí ďalšie peniaze na opakovanú prípravu, ale aj zvýšene náklady na výstavbu, lebo sa to bude ralizovať v x..., y... roku.
Že je to ďalší neuralgický bod na ceste z východu na západ po Branisku, ktoré bude musieť byť dlhšiu dobu uzavreté, to nevadí. Alternatíva musí byť kopec Branisko z mostom pri Širokom, ktorý je v katastrofálnom stave.


prosím Ťa , kde som napísal, že soroška sa nemusí stavať, lebo je na juhu?. skús mi odpovedať, čo je v dnešnej dobe dôležitejšie , kraľovany, alebo soroška?.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 129
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod nevo83 » 12. Máj 2024 19:36

zakaznik napísal:
devil napísal:Nie je posledny a taketo naklady su uplne cez ciaru.


Vzhľadom na predpokladanú dĺžku výstavby je celkom možné, že tento úsek sa možno dokončí ako úplne posledný na D1. Preto je najvyšší čas začať s výstavbou.



Tak za 2mld dokoncis D1 vychod 60km bez tunela Dargov tj Dargov-UA hranica a este ostane minimalne na 30km R2 od Lucenca smer KE alebo KE-Soroska...

13km vs 60/90km/....
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Lorenc » 13. Máj 2024 14:51

Turany Hubová bude nakoniec drahší ako tunel Karpaty. Mohli vytendrovať Korbeľku a po roku Havran separé teoreticky by to bolo lacnejšie. Za Korbelku by som dal najviac 500 mega a za Havran 250 mega :-)
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod 110mat110 » 13. Máj 2024 19:58

By si dal... tie tunely su v rovnakom geologickom bordeli ako Visnove a Cebrat. Ved jeden pokus tahat tadial dialnicu uz bol a padol
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 411
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod magnus » 14. Máj 2024 08:21

No taaak, po geologickej stránke to nie je ziadna katastrofa. Pokial tam nepride Duha a Salini tak to normálna tunelárska firma zvládne. Geológia je tam velmi podobna Cebrati a tam teda ziadne zasadne problemy pocas razenia neboli.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod ondrejko_t » 14. Máj 2024 09:24

Magnus, a Tvoj názor na tieto cenové a časové odhady na stavbu týchto dvoch tunelov z pozície človeka z fachu? je to aspoň kus reálne? alebo je to úplne mimo misu a je to len, ako štandardne, riadne nadhodnotené?
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 797
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod mareks96 » 14. Máj 2024 12:34

Zase je to asi prvýkrát čo vidím, že ohlasujú náklady vrátane pozemkov, projektov a dph, výstavba samotná je 1,7mld s dph, teda 1,35mld bez dph... príde mi ohromne prestrelené aj to, cítim z toho skôr nafukovanie ceny aby sme sa vedeli pochváliť ako sme ušetrili však prvýkrát by to nebolo...

K tým porovnaniam cien a kilometrov... rovnaké peniaze za 13km cesty kde pôjde 25k-30k vozidiel alebo 60km ceste kde pôjde 3-5k vozidiel + 30km kde pôjde 1-2k vozidiel (navyše rátajme aj ťažšie úseky /dargov+soroška/ a km budú inde)

Za mňa tu určite zmysluplnejšie a lepšie investované peniaze sú do 13km, druhá varianta je pre politikov aby sa kilometrami pochválili. Toto je akoby taliani porovnávali Variante di Valico s cestou niekde na Sicílii.
mareks96
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Založený: 11. Okt 2014 08:14

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod devil » 14. Máj 2024 12:45

no dobre , je to drahé, keby sa to bolo robilo pred xx rokmi, určite by to bolo lepsie, Prešustrovalo sa x milionov na rôzne štúdie, projekty, dokonca sa v r2010, aj začalo stavať, tiež to boli náklady,........... a teraz čo??: Chýba pre prepojenie BA-ke, neakých 3%, tak čo vykašleme sa na to lebo je to pacholand, a začneme stavať sorožku. ?. veď tú by naší babráci stavali daľších 20rokov, a tak isto by sa to všetko predražilo, ako aj napr. úsek KR mytna.......

zacharovce-batka-figa je ovela lepsie pripravena ako tur-hub a ovela lepsie pripravena ako soroska. lahky usek, ziadne komplikacie. preco sa nestavia ?

K tým porovnaniam cien a kilometrov... rovnaké peniaze za 13km cesty kde pôjde 25k-30k vozidiel alebo 60km ceste kde pôjde 3-5k vozidiel + 30km kde pôjde 1-2k vozidiel (navyše rátajme aj ťažšie úseky /dargov+soroška/ a km budú inde)
za tie peniaze postavis 10 novych obchvatov typu sabinov, brezno alebo sala. aj ked na tych cestach bude 5000 aut je to mnohonasobne prinosnejsie ako 13km pre 10-20k aut, ....25-30k vozidiel ani nahodou. mozno o vela-vela rokov. kde by sa asi tak vzali ?
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Pacho » 14. Máj 2024 13:16

jáj devil, zasa ta tvoja demagogia. Dokončením úseku TU-HU, sa fakticky ukončí celá etapa výstavby BA-KE, /okrem braniska/. Výstavbou zacharovce bátka figa, je síce lacnejšia, ale fakticky sa len postaví luxusný obchvat, ktorý bude viesť od nikiaľ nikam. Takže ešte raz opakujem otázku, čo je dôležitejšie, ukončiť po xxx rokoch "prepojenie" kE BA?. alebo zasa len nalepiť kdesi neaký kusok síce lacnejší, ale fakticky bez progresu pre prepojenie BA KE?:
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 129
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod nevo83 » 14. Máj 2024 13:51

mareks96 napísal:Zase je to asi prvýkrát čo vidím, že ohlasujú náklady vrátane pozemkov, projektov a dph, výstavba samotná je 1,7mld s dph, teda 1,35mld bez dph... príde mi ohromne prestrelené aj to, cítim z toho skôr nafukovanie ceny aby sme sa vedeli pochváliť ako sme ušetrili však prvýkrát by to nebolo...

K tým porovnaniam cien a kilometrov... rovnaké peniaze za 13km cesty kde pôjde 25k-30k vozidiel alebo 60km ceste kde pôjde 3-5k vozidiel + 30km kde pôjde 1-2k vozidiel (navyše rátajme aj ťažšie úseky /dargov+soroška/ a km budú inde)

Za mňa tu určite zmysluplnejšie a lepšie investované peniaze sú do 13km, druhá varianta je pre politikov aby sa kilometrami pochválili. Toto je akoby taliani porovnávali Variante di Valico s cestou niekde na Sicílii.



Mi-Dargov maju nameranych 23k aut.. detto Moldava -KE 21k+ A to sa nebavme co dotiahne Volvo ... ziadne 2-3k nerob zo seba aspon idiota...
Tvojich 13km je pre mensiu spadovu oblast ako D1 vychod co tvori cca 350k obyvatelstva
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod mareks96 » 14. Máj 2024 14:37

Dargov-Michalovce má podľa posledného sčítania 8-11k, záleží od úseku, za MI je to cca 6k a za sobrancami niečo pod 2k, z toho keď rátame, že v hypotetickom úseku bez dargova dostaneme 50% na diaľnicu možno považovať za zázrak a sme lokálne na 5k inak 2-3k, R2 po moldavu je na tom o niečo lepšie 12-14K, medzi Moldavou a RS okolo 5K z toho cca 1k je tranzit, čo chodí po obchvatoch ktoré už máme, tak kto zo seba robí idiota?


Devil, o prínose obchvatov súhlasím, čo sa týka 25k-30k, už teraz má D1 z každej strany 19k, pričom viem, že veľa ľudí sa vyhýba trase po D1 kvôli Strečnu a RK a to je tých pár tisíc, ktoré sa objavia po dokončení Višňového a Čebrati. A áno, je možné, že čísla o ktorých hovorím budú za veľa rokov, ale to aj dokončenie úseku takže rovno na otvorenie.
mareks96
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Založený: 11. Okt 2014 08:14

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod pipo6133 » 14. Máj 2024 14:50

Strašne som zvedavý na sčítanie na tomto úseku tak v júli 2026, že koho názor bude bližšie k realite. Teda v prípade, že budú oba priľahlé a rozostavané úseky už pol roka v prevádzke. Ja osobne si myslím, keďže je tento úsek relatívne pohodový, že bude nárast dopravy markantný. Myslím si, že množstvo dopravy, ktorá ide v súčasnosti juhom sa presunie na sever, či už z dôvodu pohodlia, bezpečnosti alebo času. Myslím si, že tento úsek žiaľ už nebude až tak pohodový...
pipo6133
návštevník
 
Príspevky: 25
Obrázky: 1
Založený: 26. Okt 2021 10:40

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod devil » 14. Máj 2024 15:10

Chýba pre prepojenie BA-ke, neakých 3%
demagogia je BA-KE, lebo by mala ist ked uz nie po UA tak aspon po zemplin, cize nie 3 percenta ako pises ale aspon 10 percent. polsko ma dialnicu po hranicu, madarsko iba 28 km od hranice.

batka je len poloprofil, lepsia cesta I. triedy, cize pokracovanie od tornale na zapad aby si udrzal 80-90 km/h. alebo tiez ked postavis 10 obchvatov za cenu tur-hub tak 10x5000 aut je viac ako intenzita na tur-hub.

Dargov-Michalovce má podľa posledného sčítania 8-11k, záleží od úseku, za MI je to cca 6k a za sobrancami niečo pod 2k, z toho keď rátame, že v hypotetickom úseku bez dargova dostaneme 50% na diaľnicu možno považovať za zázrak a sme lokálne na 5k inak 2-3k, R2 po moldavu je na tom o niečo lepšie 12-14K, medzi Moldavou a RS okolo 5K z toho cca 1k je tranzit, čo chodí po obchvatoch ktoré už máme, tak kto zo seba robí idiota?
na mytna tomasovce bolo 11k a R2 je skoro 9k. na dsk-turany bolo 25k a na dialnicu presla v 2015 asi 12k. cez CA bolo v 2015 15-19k a na D3 je okolo 9k. lebo cim blizsi zdroj-ciel tym viac aut ostava na starej ceste.

mozeme sa ohanat dookola strecnom ale tranzit okolo ZA je nieco okolo 10k. zvysok je zdroj/ciel. pri hubovej po kralovany je okolo 15k. tunelovy variant neriesi napojenie na oravu cize ta cast aut na dialnicu neprejde a cast lokalky tiez nie. vyhyba sa par tisic aut cez certovicu/donovaly to tak vykompenzuje tych co neprejdu na D. to je potom okolo 15k. to nemoze vychadzat za tie prachy ani s rezervou.
viewtopic.php?f=35&t=25127

mimochodom cela severna D1 je fail. niekolko rokov po spusteni na prevaznej vacsine trasy menej ako 20k. 140 km suvislej dialnice po PO a 180 po bidovce.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod pipo6133 » 14. Máj 2024 16:25

Treba si počkať na dokončenie tých dvoch úsekov. Ako podnikateľ by som zvažoval, či pôjdem do rizika severom, alebo juhom v podstate bez rizika. Teda, keby som mal ísť z Bratislavy ďalej než za Žilinu. Rád priznám, že je celá D1-ka fail, ak sa čísla nebudú dvíhať tak, ako som už písal a predpokladám. Samozrejme, ak sa neudeje niečo nepredvídateľné na tomto úseku cesty prvej triedy, čo spôsobí jeho "nepoužiteľnosť". Nič mi nenapadá, takže verím, že o 2 roky bude rozhodnuté, kto mal pravdu. :wink:

Čo sa týka obchvatov len samotných miest na južnom ťahu, tak som úplne za, nielen kvôli obyvateľom daných miest, ale aj čiastočnému zvýšeniu príťažlivosti tohto regiónu.
pipo6133
návštevník
 
Príspevky: 25
Obrázky: 1
Založený: 26. Okt 2021 10:40

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod mareks96 » 14. Máj 2024 18:45

To že tie peniaze vieme využiť s ďaleko väčším efektom je bez debaty, obchvaty na jednotkach, ale aj dvojkach, za tie peniaze ich môžu byť desiatky. Ja som reagoval na to porovnanie, že za rovnakú sumu by sa dalo vybudovať okrem Dialnice po UA, mimo Dargova a k tomu 30 km R2 od Lučenca.

K Maďarsku a Poľsku.. oni majú na rozdiel od Nás aj prepojenú krajinu a napojenia na západ, kde sú naši obchodní pratneri.

Na uzavretie OT... Vieme peniaze využiť lepšie? Asi áno. Je lepšie využitie súvislý dlhý ťah s vynechaním zložitých úsekov pre zopár vozidiel? Asi nie
mareks96
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Založený: 11. Okt 2014 08:14

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod nonick » 14. Máj 2024 18:57

Pamatam si, a nebolo to az tak davno, ako tunelovy variant s Korbelkou nacenovali na 600 mil. eur. Dnes 1,3 miliardy. Mozno treba pockat dalsich 15 rokov, kym sa naklady opat zdvojnasobia a potom sa nam aj 1,3 mld. bude zdat ako dobry deal :roll:
nonick
diskutujúci
 
Príspevky: 113
Obrázky: 1
Založený: 20. Nov 2011 11:45

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod plš » 14. Máj 2024 22:42

magnus napísal:No taaak, po geologickej stránke to nie je ziadna katastrofa. Pokial tam nepride Duha a Salini tak to normálna tunelárska firma zvládne. Geológia je tam velmi podobna Cebrati a tam teda ziadne zasadne problemy pocas razenia neboli.

Magnus, s tým Čebraťom, nie tak celkom. Stavbyvedúci /z firmy Slovenské tunely Bratislava/ z tunela sa vyjadril /buď sme rozhovor s ním mali tu na dialnice.info, alebo rozhovor bol na FB D1 Hubová Ivachnová/, že v tuneli /zdá sa mi okolo 2000metra/ mali silný výver vody. Razenie nejaký ten týždeň, podľa mňa, museli pozastaviť, bo od garipa nebol prísun nových správ. Stavbyvedúci vysvetlil jednoducho a krátko "urobili sme potrebné opatrenia a voda do tunela viac nevtekala". Magnus Ty s tvojími skúsenosťami určite vieš, o čo ide.
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Pacho » 15. Máj 2024 08:42

ale veď magnus jasne napísal, že zásadné problémy, s razením nebolo. Myslím si že to čo opisuješ, nebol neaký zásadný problém, s ktorým by si tunelár neporadil. Potom by ešte patrilo napísať, že tam narazili na "jaskyňu" :-) fakt takéto slovíčkarenie tuná nemá priestor.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 129
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod devil » 15. Máj 2024 10:31

sa hovori "za penize v praze dum". nic nie je zasadny problem za miliardu.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod DrX » 23. Máj 2024 22:01

Raz uz vysvetluje aj tych 1.9mld EUR: https://www.facebook.com/mindop.sk/vide ... 266220159/
Okrem ineho napr 200 mil EUR za stredisko udrzby, dalsie stovky milionov na kompenzacie obciam.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod JankoRB » 28. Máj 2024 15:05

mozte to niekto hodit do prehladu tlace

Porazia aj Rakúšanov a Nemcov. Tunely na severe Slovenska budú cenovými rekordérmi

https://index.sme.sk/c/23335953/d1-dial ... a-nds.html
JankoRB
návštevník
 
Príspevky: 14
Založený: 24. Máj 2024 11:09

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod RudoLM » 28. Máj 2024 15:24

RudoLM
diskutujúci
 
Príspevky: 224
Obrázky: 72
Založený: 09. Máj 2016 07:35

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod devil » 28. Máj 2024 17:19

https://www.mfsr.sk/sk/financie/hodnota ... projektov/

Takze dozvedeli sme sa aj predpokladane intenzity. Az nato ze vychadzaju z 17k co je nespravne lebo za kralovanmi je 15k a dialnica neriesi odbocku na oravu. Pocita sa z presunom z inych tras asi 3k, a narastom. A priblizne 2/1 pomerom delenia aut Vcelku uveritelnych 15k. Toto by v normalnej krajine nemohlo prejst aspon nie ako priorita. A este sme sa dozvedeli aj ceny tunelov okolo PO aj ked prekvapenie to nie je.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod 1mmortal2 » 28. Máj 2024 19:00

Nemyslim ze by tam bolo len 15k po dostavani ostatnych usekov. Kadopadne aj keby je tam 2x tolko tak ta cena je neospravedlnitelna. Uz 1mld mi prisla mimo realitu a len preto aby mohli vylucovat "podozrivo lacne ponuky"
1mmortal2
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 447
Obrázky: 37
Založený: 28. Dec 2007 18:34
Bydlisko: Trencin

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 41 hostí.

cron