Menšiu stavbársku firmu predali veľkej. Aj pre dlhy

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Menšiu stavbársku firmu predali veľkej. Aj pre dlhy

Odoslaťod kares » 17. Feb 2014 08:28

Zrušená úverová linka či nesplatené faktúry viedli majiteľov Cestných stavieb Liptovský Mikuláš k predaju firmy. Ešte koncom minulého roku prepustili desiatky ľudí.

BRATISLAVA. Stavebná firma Cestné stavby Liptovský Mikuláš má nového majiteľa. Stala sa ním firma Tubau.

Cestné stavby z Liptovského Mikuláša si môžete pamätať ako jedného zo záujemcov v tendroch na stavbu diaľničných úsekov. Hlásili sa do nich spoločne s firmou Hant.

Neskôr z tendrov odstúpili, konzorcium zo súťaží vyraďovali. V tom čase predložili najlacnejšiu ponuku vo viacerých tendroch.

Keď Váhostav neplatí malým firmám, zákon im pomôže málo
Čítajte článok (piano) >>

Prístup ku všetkým komentárom teraz len za 1 cent mesačne. Kúpiť teraz

Známi z tunela Šibenik

Tubau si môžete pamätať ako firmu, ktorá zastrešovala výstavbu tunela Šibenik, pri razení ktorého došlo k explózii a úmrtiu strelmajstra. Na odstrely mal Tubau iného subdodávateľa.

Šéf firmy Tubau Vladimír Ondriš vysvetľuje, že liptovské Cestné stavby kúpili, aby v ich portfóliu pribudla firma, ktorá robí vozovky a zemné práce vlastnými kapacitami. Kúpu považovali za výhodnú aj preto, že takto budú pokrývať už 35 percent územia Slovenska.

Jeden z viacerých bývalých spolumajiteľov cestných stavieb Ján Bošanec, ktorý firmu stále vedie, vysvetľuje, že v určitom momente im banka zrušila úverovú linku. Hovorí, že na trhu zavládla cenová vojna.

„Strední stavbári, ktorí zamestnávajú tak do 250 ľudí, neudržia tlak veľkých,“ vysvetľuje Bošanský.

Bez peňazí totiž menší vydržia kratšie. S novým majiteľom čakajú, že sa im otvoria dvere k zákazkám.

Samotné Cestné stavby Liptovský Mikuláš museli ku koncu minulého roku prepustiť zhruba 70 ľudí, takto im zostalo 82 zamestnancov.

Pod predaj sa podpísali dlhy firmy voči iným, ale napríklad aj to, že iní neplatili im.
Nestáva sa to často

Spoločnosť CEEC Research, ktorá sa zameriava na prieskumy v stavebníctve, vidí takúto kúpu skôr ako výnimku na dnešnom stavebnom trhu.

„Akvizície v slovenskom stavebníctve nie sú aktuálne príliš častou témou. V posledných rokoch sme sa s nimi mohli stretnúť skôr ojedinele hlavne preto, že stavebný sektor konzistentne klesal,“ povedal Jiří Vacek, riaditeľ CEEC Research.

Šéf Zväzu stavebných podnikateľov Zsolt Lukáč s ním súhlasí. Hovorí, že pred krízou sme mohli akvizícií vidieť viac, pretože dnes na ne má peniaze máloktorá firma, vyplýva z jeho slov.
kares
diskutujúci
 
Príspevky: 74
Založený: 26. Sep 2013 09:08

Naspäť na 2014

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.