Tunel pod Soroškou by mali raziť o dva roky

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Tunel pod Soroškou by mali raziť o dva roky

Odoslaťod mirkobb » 18. Máj 2010 07:57

Nebezpečný horský priesmyk Soroška by mal nahradiť nový tunel. Je súčasťou pripravovanej výstavby rýchlostnej komunikácie R2 Gombasek – Včeláre. Ministerstvo životného prostredia už vydalo záverečné stanovisko o posudzovaní vplyvov výstavby na životné prostredie.

ROŽŇAVA/SLAVEC. Nová cesta by sa podľa údajov Národnej diaľničnej spoločnosti mala začať stavať v roku 2013. Úsek tiahnuci sa od katastrálneho územia Slavca, Brzotína, Jovíc, Krásnohorského Podhradia, Krásnohorskej Dlhej Lúky, Lipovníka, Jablonova nad Turňou až po kataster Hrhova by riešil už kapacitne nevyhovujúcu Sorošku. Cez ňu povedie tunel.

Radosť z tunela
"Konečne. Každý vie, že to bude len dobré. Ten tunel tam mal byť už pred 15 či 20 rokmi. Veď to každý, kto cestuje cez Sorošku, vie. Často sú tam situácie, že sa horský priechod zaplní kamiónmi a prejsť osobným autom za normálny čas je potom nemožné," povedal jeden z rožňavských vodičov, ktorý Sorošku brázdi aj niekoľkokrát v týždni. Výstavba rýchlostnej komunikácie sa bezprostredne dotkne niekoľkých osôb. Je medzi nimi napríklad 73-ročný Ján Pisko. S manželkou býva na samote pri Slavci a nová cesta by viedla len pár metrov od ich domu a záhrady. Už teraz majú pri dome železničnú trať, aj hlavnú cestu 1/50. "Oni tu plánujú postaviť protihlukovú stenu. Ale kvôli jednému domu? Nerobím z toho problém, ale korektnejšie by sa mi videlo, kedy sme sa finančne vyrovnali. Bývam tu už 50 rokov, ale radšej by som o to všetko prišiel, ako by som mal žiť v tom hluku. Navrhoval som, aby dom odkúpili. Bývanie by sme si už nejako vyriešili. Zatiaľ však o tejto veci nič nové neviem," hovorí.

Bude mať dom obkolesený cestami?
Ministerstvo životného prostredia posudzovalo dva varianty novej rýchlostnej komunikácie. "Tak či tak, boli by sme tou výstavbou zasiahnutí. Keby cesta viedla priamo cez môj dom, vyhli by sa pri výstavbe zdrojom pitnej vody, plynovodu aj šachtám, ktoré tu všade naokolo sú." Pisko pripúšťa, že niekto by si mohol myslieť, že chce využiť situáciu a dom predať. "Keď neodkúpia, aj tak to nikomu už nebudem vedieť predať. Len čo tu začnú chodiť kamióny, kvôli vibráciám sa nebude dať v ruke udržať ani hrnček. Mám tu studňu s pitnou vodou, čo ak tu nejaké vozidlo havaruje? Čo bude potom?" pýta sa.

Chcú protihlukovú bariéru
Ďalší dotknutí obyvatelia na samote pri Slavci žiadajú napojenie svojich usadlostí na cestnú sieť. Nová cesta ich pozemok podľa nich rozdelí, a tak žiadajú náhradný, v susedstve. A takisto aj protihlukovú bariéru. Obyvatelia Slavca zasa nechcú v katastri svojej obce odpočívadlo, s ktorým plán rátal. Ministerstvo odporúča v ďalších fázach vykonať monitoringy a prieskumy s ohľadom na flóru a faunu dotknutých oblastí, na jaskyne, podzemné vody, obyvateľov a všetko, na čo bude mať výstavba aj prevádzka cesty vplyv. Odporúča aj riešiť vlastnícke vzťahy, v Jablonove nad Turňou navrhuje zachovať výstavbu záhradkárskych chát.

Obrázok

FAKTY
Okrem tunela v pláne 25 mostov

Ministerstvo životného prostredia odporúča variant výstavby s týmito parametrami:

Katastre: Slavec, Brzotín, Jovice, Krásnohorské Podhradie, Krásnohorská Dlhá Lúka, Lipovník, Jablonov nad Turňou, Hrhov

Navrhovaný termín začatia: 2013, koniec výstavby 2017

Dĺžka: 31 603,71 m, 4-pruhová, oplotená v celom úseku

Tunel: 4 650 m, dvojrúrový, jednosmerný. Západný portál tunela je južne od Lipovníka, východný ústi západne od Jablonova nad Turňou

Mosty: 25

Odpočívadlá: navrhované jedno veľké ľavostranné pri Slavci, malé obojstranné medzi Lipovníkom a Rožňavou s pohľadom na hrad Krásna Hôrka.

Najkomplikovanejší úsek stavby: tunel, ktorý sa má vybudovať ako prvý.


SME utorok 18. 5. 2010 | Stela Krausová

http://korzar.sme.sk/c/5380011/tunel-po ... -roky.html
Obrázok používateľa
mirkobb
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 99
Založený: 18. Máj 2005 13:11
Bydlisko: BB, Praha

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.