Mýto vraj kamióny obchádzajú rušičkami

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Mýto vraj kamióny obchádzajú rušičkami

Odoslaťod mirkobb » 26. Mar 2010 07:09

Štát na mýte môžu oberať podvodníci. Rušičkami „na mýto" môžu ušetriť aj tisíce eur.

BRATISLAVA. Rušičky na signál GPS. To nie je žiadna nová vec, od 20 eur vyššie si ich môžete kúpiť trebárs aj na internete. Teraz ich však podľa Plus 7 dní môžu využívať dopravcovia, aby sa vyhli platbe mýta. Slovenskí dopravcovia nám neoficiálne potvrdili, že sa tak deje. Ide vraj najmä o zahraničných kamionistov. Veriť sa však tomu nedá a neviditeľní cez rušičku GPS môžu byť aj domáci dopravcovia.
Podvod funguje tak, že rušička preruší satelitný signál, takže palubná jednotka cez GSM sieť nepošle do centrály SkyTollu údaje, koľko spoplatnených úsekov kamión prešiel. Vyzerá to totiž tak, že žiadne. Škoduje štát, lebo z mýta nemá to, čo očakával.

Odpovede nie sú
Náš mýtny systém stál 852 miliónov eur. Ministerstvo dopravy na naše otázky odpovedalo tak, že má na ne odpovedať Národná diaľničná spoločnosť. Tá má o probléme informovať aj samotné ministerstvo. Národná diaľničná spoločnosť, ktorá mýto zastrešuje, prisľúbila odpovedať dnes. Aj prevádzkovateľ mýta SkyToll sa rozhodol, že komunikáciu v tejto veci prenechá na Národnú diaľničnú. Dodávateľ palubných jednotiek, firma Siemens, zasa z bezpečnostných dôvodov nechce hovoriť o detailoch. „Treba si uvedomiť, že každý, kto sa takýmto spôsobom snaží obísť mýtny systém, sa dopúšťa priestupku proti mýtnemu poriadku," povedal hovorca Siemensu Martin Noskovič. Hubert Kluka, riaditeľ firmy Setech, ktorá sa zaoberá zabezpečovacími systémami, hovorí o rizikách. Ide o to, že ak niekto ruší signál GPS, dopravcovia sa s naším mýtnym systémom dajú skontrolovať v podstate len cez mýtne brány. Ak si však dopravca rušičku pred bránou vypne, a za bránou opäť zapne, odhaliť ho je veľmi ťažké. Na Slovensku máme však len niečo nad 40 brán. Problematické sú preto najmä cesty I. triedy. Tých máme spoplatnených vyše tisíc kilometrov. Či však štát počítal s obchádzaním mýta cez rušičky, sme sa nedozvedeli ani na mýtnej polícii.

Vyššia bezpečnosť stojí veľa
Kluka hovorí, že naše mýto by mohlo efektívne chytať „podvodníkov", stálo by to však veľmi veľa peňazí. Naše palubné jednotky totiž dostávajú zo satelitu množstvo informácií, ale do centrály už posielajú len jednu: dopravca prešiel ten alebo ten spoplatnený úsek. Keby púšťali viac informácií o pohybe auta zo satelitu, možnosť chytiť podvodníka by stúpla. Napríklad na to, aby sa nasnímal presný bod, na ktorom sa auto nachádza, treba aj štyri satelity. Niekedy sa rušičke podarí zasiahnuť iba dva. Keby sa teda podrobné údaje zo satelitu dostávali aj do centrály, SkyToll by mohol presnejšie vedieť, kde hrozí riziko. SkyToll by však musel zabezpečiť oveľa viac dát, možno aj posilniť kapacitu serverov a urobiť množstvo iných finančne náročných zmien. Otázkou je preto najmä to, čo všetko si vlastne štát v mýtnom tendri objednal a či sme za rovnaké peniaze nemohli dostať aj vyššiu kvalitu.


Šéf mýtnej polície nie je technik, ale policajt. Na to, aby kamióny neobchádzali náš mýtny systém a mali palubné jednotky, dohliada u nás aj mýtna polícia. Jej šéf ERIK DÓCZI rušičky GPS signálu nepozná.

Vyskytol sa problém s rušičkami GPS, ktorý sa týka vyhýbaniu sa platbám mýta.
„Volajte tým, ktorých sa platba mýta týka."

Ale riešite, aby dopravcovia neunikali zo systému.
„Hovoríte o platbe mýta, volajte tých, ktorých sa platba mýta týka."

Existujú zariadenia na odhalenie niekoho, kto sa bude chcieť takto vyhnúť systému?
„Viete vy, či existujú takéto zariadenia, keď mi dávate takúto otázku. Ja nie som technik, ja som policajt."

Kontrolujete aj to, či majú šoféri v nákladiakoch zapnutú rušičku?
„O žiadnych rušičkách, o ktorých vy rozprávate, neviem. Videl som jednu, a to bolo za socializmu, ktorá rušila signál Slobodnej Európy, keď som ešte robil v Slovenských telekomunikáciách. O žiadnej inej rušičke signálu som doteraz nepočul."


SME piatok 26. 3. 2010 | Daniela Krajanová

http://ekonomika.sme.sk/c/5302262/myto- ... ckami.html
Obrázok používateľa
mirkobb
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 99
Založený: 18. Máj 2005 13:11
Bydlisko: BB, Praha

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.