PPP vseobecne

sekcia venovaná financovaniu nielen diaľnic, ale aj ostatných projektov s hlavným zameraním na Public Private Partnership

Moderátor: Moderátori

Myslite si, ze pilotny projekt PPP na Slovensku bude uspesny? (Dialnica sa postavi v stanovenom termine)

Ano, podari sa
48
47%
Ano, ale budu velke problemy (predrazenie o vyse 50%)
38
37%
Nie, bude to uplny krach (CR)
17
17%
 
Celkový počet hlasov : 103

Odoslaťod Andrej » 16. Okt 2008 13:03

Cestár napísal:Ak sa budú stavať 2 balíky z 3, je to víťazstvo. 8)

to je pravda, kedze I. balik je najnovsie stopnuty a III. balik zacina byt s prehlbujucou sa krizou cim dalej tym menej realny. Do uvahy teda prichadza len II. balik.

Btw, da sa zmluva s koncesionarom spravit tak, aby z urciteho balika dostal postavit napr. len cast usekov (zvysok by postavil stat)?
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod B; » 16. Okt 2008 13:19

Andrej napísal:Btw, da sa zmluva s koncesionarom spravit tak, aby z urciteho balika dostal postavit napr. len cast usekov (zvysok by postavil stat)?


Zaujimava myslienka, do akej hlbky rekurzie udrzatelna? :D


Odkial ide tvrdenie, ze 1. balik je stopnuty?
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Andrej » 16. Okt 2008 13:29

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=76666#76666 ;)
samozrejme, asi vies, ako sa situacia stale meni, ale momentalne je vraj stav takyto :roll:
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Lionheart » 16. Okt 2008 14:12

Cestár napísal:Vidím, že sú tu 2 finančníci ... :P

Zabúdate ale na podstatnú vec a síce, že ak to bude realizovať PPP, tak vláda nepotrebuje 4 miliardy EUR za 4 roky, ale po 10 mld. Sk každý rok a to je trošku iná situácia. Pritom firmy s tým problémy mať nebudú. Minimálne taký koncern ako je Vinci má aj svoju dcérsku firmu Vinci Concession, ktorá má príjmy z používania diaľnic napr. vo Francúzsku a tieto príjmy sú len za tento rok (január-september) vo výške 1,47 mld. EUR. Takejto firme požičia každý. A skutočne každé konzorcium, ktoré sa niekam už prepracovalo má takéto firmy pri sebe. :wink:


Informacia ktoru si dal o trzbach vo Francuzsku je vytrhnuta z kontextu. Nehovori nic o cash flow firmy. Moze aj nemusi byt zdravy. Pokial sa bavime napr o Vinci tak do konca tohto roka maju splatny dlh 350m EUR a buduci rok 1300m EUR. Takze im mozno trzby za rok pokryju cca splatny dlh v najblizsom obdobi. Ale toto je tiez informacia vytrhnuta z kontextu ako ta tvoja. Ja som chcel iba poukazat na to, ze globalne podmienky na financovanie sa zhorsili. A to pokial ide tak o cenu ako aj vobec o dostupnost...
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Cestár » 16. Okt 2008 16:17

Lionheart: ja situáciu vo finančníctve nekomentujem, bolo by dobré, keby si ty nekomentoval situáciu v stavebníctve. Dlhy, o ktorých hovoríš, nemajú nič spoločné s dcérou Vinci Concession, na tú konkrétne nespadá ani 1 EUR dlhu, lebo si neberú úvery. :wink:
Cestár
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 308
Založený: 14. Okt 2008 20:19

Odoslaťod Lionheart » 16. Okt 2008 16:20

Ide o skupinu. Takže to je dôležité.
Prečo by som sa akože nemal k tomu vyjadrovať k situácii v stavebníctve. Ty máš akože patent na rozum? :-)
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Cestár » 16. Okt 2008 16:22

Lionheart napísal:Ide o skupinu. Takže to je dôležité.
Prečo by som sa akože nemal k tomu vyjadrovať k situácii v stavebníctve. Ty máš akože patent na rozum? :-)


Lenže tá skupina je len združením. 140 000 ľudí a desiatky stavebných firiem, ... ty tu strašíš ľudí a používaš invektívy ... ja som počul iné veci, celkom reálne ... FR vláda podporí 5 mld. EUR stavebné firmy a tie v pohode keď vyhrajú nejaké tendre, dajú 50% sumy samotné na nejaký ten PPP projekt v SR. :wink:
Cestár
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 308
Založený: 14. Okt 2008 20:19

Odoslaťod Lionheart » 16. Okt 2008 16:25

Tak mi odcituj aspoň jeden invektív ktorý som voči niekomu použil. Myslím, že som sa vždy voči každému správal slušne!
Som zvedavy ako FR vlada zadotuje stavbu dialnic na Slovensku. Ak dostanu dotaciu tak na to aby stavali, ale vo FR...
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Cestár » 16. Okt 2008 16:29

Lionheart napísal:Tak mi odcituj aspoň jeden invektív ktorý som voči niekomu použil. Myslím, že som sa vždy voči každému správal slušne!
Som zvedavy ako FR vlada zadotuje stavbu dialnic na Slovensku. Ak dostanu dotaciu tak na to aby stavali, ale vo FR...


irónia typu, či mám patent na rozum ...

Jednoducho: spochybňuješ akékoľvek názory, ktoré sa ti nehodia, strašíš nadmieru a pritom nechceš ani len pripustiť variantu, ktorá je úplne reálna: PPP záleží od vlády, to je 150 km za max. 4 mld. EUR, nie nejaký most za 6-10 mld. EUR ... FR vláda podporí také projekty, ktoré podporia jej stavebníctvo, ktoré dneska združuje také firmy, ktorých produkcia je na viac ako 50% mimo krajiny ... Bouyuges, Vinci, Colas, ... nepriama podpora našich PPP je takmer istá, keby došlo k nejakej podpore týchto firiem. Ale ty máš istotne patent na rozum aj veštiaciu guľu a tak istotne vieš, že len z dôvodu finančnej krízy tu PPP nebude. Tak nám teda povedz, čo tu vlastne bude a povedz mi prečo sa spomínané firmy stále zaoberajú PPP k SR aj napriek tomu, čo sa dnes vo svete deje. Aj keď mne sa nezdá 2000 mld. EUR malá podpora pre banky v EÚ. :wink:
Cestár
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 308
Založený: 14. Okt 2008 20:19

Odoslaťod Lionheart » 16. Okt 2008 16:32

ty si mi odporučil, že sa nemám vyjdrovať k situácii v stavveníctve takže sorry, ale reakcia typu "či más patent na rozum" sa mi zdala primeraná
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Cestár » 16. Okt 2008 17:19

Lionheart napísal:ty si mi odporučil, že sa nemám vyjdrovať k situácii v stavveníctve takže sorry, ale reakcia typu "či más patent na rozum" sa mi zdala primeraná


aha, tak ak si to tak pochopil, tak pardon ... ja som to myslel v zmysle, že ja sa nevyjadrujem do oblasti finančnej (čo čiastočne samozrejme robím) a požiadam, aby niekto druhý nehodnotil systém fungovania firiem, ktoré sú tu viac ako 100 rokov a sú ešte aj členmi rôznych nadnárodných združení ... môžeme sa ustáliť na tom, že ty vidíš veľký problém v PPP a ja veľký problém nevidím, akurát, že:

1. ty vidíš problém v PPP pre súčasnú finančnú krízu
2. ja vidím problém v PPP pre súčasnú vládu, lebo tak si myslím, že ona o to seriózny záujem stále nemá ale to je už o inom ...
Cestár
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 308
Založený: 14. Okt 2008 20:19

Odoslaťod devil » 16. Okt 2008 17:24

prečo sa spomínané firmy stále zaoberajú PPP k SR aj napriek tomu, čo sa dnes vo svete deje.


to nie je podstatne, banky a stat PPP financuju a riadia. a nehadajte sa, pripomina to hadky niekoho z desiatkami nickov...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Thomas » 16. Okt 2008 18:08

Komě toho se nemohu ubránit komentáři, že sis (Cestár) rýpnutím začal. Mimochodem máš moc pěkný podpis.
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod Cestár » 16. Okt 2008 18:18

Thomas napísal:Komě toho se nemohu ubránit komentáři, že sis (Cestár) rýpnutím začal. Mimochodem máš moc pěkný podpis.


Rypnutím človek často dosiahne maximum odpovede. :wink:
Ospravedlnil som sa. To zas nedokáže každý.
Ja som si všimol, že ty si zase dosť osobný ... :idea:
Cestár
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 308
Založený: 14. Okt 2008 20:19

Odoslaťod Thomas » 16. Okt 2008 18:51

1) strašná demagogie
2) nedalo se pochopit jinak, než jak pochopil LH
3) asi něco pochopil nějak jinak ...

prosím o zvýšenou potzornost admina, začíná to tu kandidovat do trashe
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod Lionheart » 20. Okt 2008 13:30

2 Cestár: v podstate je mi jedno čo si myslíš o tom čo tu píšem. koniec koncov nie je dôležité čo napíšem ja alebo ty alebo ktokoľvek. Toto diskusné fórum nemá šancu čokoľvek ovlyvniť.
Ak tu niekto vyjadrí svoj názor, neznamená to že na niekoho útočí. Ty alebo ktokoľvek si o tom môže urobiť vlastný názor. Ludia nie su hlupi. Ja rovnako ako aj ty alebo ktokolvek mozeme mat pravdu alebo nemusime. Ale to je jedno. Dolezite je aby tu boli podnetne prispevky na uvazovanie. O tom je diskusia a diskusne fora. Hadat sa nema zmysel.
Samozrejme PPP je stale lakvy projekt, aj na Slovensku ale ako varovala EIB http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=11027 tak zrejme sa v Europe utlmi prave kvoli krize.
Ja tu nechcem strasit ani si nemyslim ze by som niekoho vystrasil :-) Koniec koncov aj niektore zo slovenskych firiem v boji o PPP (myslim ze to bol Doprastav alebo Vahostav) pre slovensku tlac potvrdili komplikovanejsiu poziciu s financovanim.
Ale to ukaze cas.
Ja osobne budem rad ked postavia aspon cosi. Mne by pomohla najma R1 lebo tu najviac vyuzivam Ale to je iba osobne hladisko :-)
Takze v skratke tolko.
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Cestár » 20. Okt 2008 21:06

Slovenské firmy majú "plné gate", lebo sa to nevyvíja v ich prospech. Mimo hlavného lídra nemajú dostatočný kapitál a dosť veľké dlhy, minimálne zisky z momentálnej výstavby. Majú síce sto mil. Sk zisky, ale pri tých tržbách dosť nízke.

Ja som toho názoru, že banky budú vždy požičiavať financie - ale v menšom rozsahu a teda skúseným. A to nie sú vlády, ale firmy a skôr dostane úver Vinci/Colas/Skanska ako Doprastav/Váhostav ... a skôr to bude diaľničný projekt alebo dostavba JE Mochovce ako prefinancovanie štátnych schodkov, lebo kríza raz pominie a jazdiť sa bude vždy a svietiť tiež, ale vianočné dôchodky tu byť nemusia. :-) ... taká bola aj kríza v USA pred mnohými desiatkami rokov spätne.
Cestár
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 308
Založený: 14. Okt 2008 20:19

Odoslaťod expwy » 21. Okt 2008 08:46

Takže po uzavretí ponúk do II. balíka sa rozbehol aj I. balík a prípravy vrcholia už aj na III. balíku.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Lionheart » 21. Okt 2008 09:27

uzavreti ponuk? uz uzavreli 2.balik a teraz sa bude vyhodnocovat? vieme aky je casovy ramec, kedy by mohol byt znamy vitza ... nehrozi vlna odvolavani ako pri el myte?
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod expwy » 21. Okt 2008 09:33

Lionheart napísal:uzavreti ponuk? uz uzavreli 2.balik a teraz sa bude vyhodnocovat? vieme aky je casovy ramec, kedy by mohol byt znamy vitza ... nehrozi vlna odvolavani ako pri el myte?

Áno, mám také informácie, že II. balík už bol uzavretý a teraz sa pripravujú ponuky na I. balík a pripravujú sa podmienky na III. Časový rámec mi nie je zatiaľ známy.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod devil » 22. Okt 2008 07:46

Áno, mám také informácie, že II. balík už bol uzavretý a teraz sa pripravujú ponuky na I. balík a pripravujú sa podmienky na III. Časový rámec mi nie je zatiaľ známy.


co znamena "uzavrety", konzorcia predlozili zavazné ponuky vratane ceny z ktorych sa ide vyberat vitaz ?
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Lionheart » 22. Okt 2008 10:19

toto bolo pred casom vlozene do vlakna o 2.baliku PPP (konkretne 24.septembra):

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=10936

"V pondelok skončil koncesný dialóg pre druhý balík. Momentálne dopracovávame súťažné podklady podľa výsledkov súťažného dialógu. Na budúci týždeň dáme výzvy štyrom uchádzačom a budú mať asi mesiac na to, aby predložili ponuky," informoval ďalej v rozhovore pre agentúru SITA minister Vážny.

Takze ak to plati tak potom:
-skoncil koncesny dialog 22. septembra
-zaciatkom oktorbra dali vyzvy 4 uchadzacom
-uchadzaci maju mesiac na to aby predlozili ponuky (teda teoreticky do zaciatku novembra)

Podla prispevku MH (ak to spravne chapem) uz uchadzaci predlozili cenove ponuky...
Zrejme sa to teraz vyhodnocuje. Ano?
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod expwy » 22. Okt 2008 11:35

Lionheart napísal:Podla prispevku MH (ak to spravne chapem) uz uchadzaci predlozili cenove ponuky...
Zrejme sa to teraz vyhodnocuje. Ano?

Áno presne tak to je. Zároveň už však pokračuje koncesný dialóg pre I. balík a pripravuje sa už aj III. balík.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod devil » 22. Okt 2008 13:16

takze po vyhodnoteni je postup ze sa

- vyberie vitaz
- s vitazom sa vyrokuje zmluva
- zmluva sa schvali vo vlade
- podpise sa z vitazom (pokial sa ostatni ucastnici nezacnu odvolavat)

takto nejako to ma byt ?
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Lionheart » 22. Okt 2008 13:19

v parlamente uz je aj novela zakona aby sa nedalo donekonecna odvolavat ...
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Public Private Partnership (PPP) + financovanie projektov

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 14 hostí.