PPP vseobecne

sekcia venovaná financovaniu nielen diaľnic, ale aj ostatných projektov s hlavným zameraním na Public Private Partnership

Moderátor: Moderátori

Myslite si, ze pilotny projekt PPP na Slovensku bude uspesny? (Dialnica sa postavi v stanovenom termine)

Ano, podari sa
48
47%
Ano, ale budu velke problemy (predrazenie o vyse 50%)
38
37%
Nie, bude to uplny krach (CR)
17
17%
 
Celkový počet hlasov : 103

Odoslaťod D2 » 08. Okt 2008 21:21

Vláda vytvorí štátnu DSS, povedzme, že tam dá povinne štátnych zamestnancov a pár ľudí tam prejde a hneď je 10 mld. Sk ročne na investovanie do diaľnic. :wink:
D2
nováčik
 
Príspevky: 9
Založený: 08. Okt 2008 18:42

Odoslaťod aquila » 09. Okt 2008 10:19

netreba zakladat statnu DSS, staci ked by SP urobila tiez nejake fondy, ale to by bol problem, kvoli zakonu .. a najma tunelovalo by sa to statocne
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Lionheart » 14. Okt 2008 14:55

rastislav5 napísal:Dnes australska centralna banka znizila urokovu sadzbu o cely 1 percentualny bod a spekuluje sa ze dojde ku koordinovanemu znizeniu sadzieb na celom svete. Takze vplyv momentalnych medzibankovych urokovych sadzieb na uspech PPP by som neprecenoval.


Ku koordinovanemu znizeniu uz prislo a klesli aj sadzby na trhu s dlhsimi splatnostami. Kratke sadzby vsak ak sa neprecistia bilancie bank zostanu aj tak nafuknute. Problem je ale inde. A sice v ochote poskytovat peniaze v takom objeme za momentalnej situacie ...
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Lionheart » 14. Okt 2008 14:57

rastislav5 napísal:Este k otazke, ci budu banky v sucasnosti ochotne pozicat na PPP: Slovenske banky nevedia co s peniazmi http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/sl ... id=1166162


Toto je sice pravda, ale za tri mesiace (teda po vstupe dio EMU) uz to taka pravda nemusi byt. ECB bankovy sektor refinancuje. Slovenske banky svoje prebytok likvidity v NBS sterilizuju (ukladaju) ale od januara to moze byt celkom inak... V EMU maju nedostatok likvidity.
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod johhan » 14. Okt 2008 22:34

Lionheart napísal: Toto je sice pravda, ale za tri mesiace (teda po vstupe dio EMU) uz to taka pravda nemusi byt. ECB bankovy sektor refinancuje. Slovenske banky svoje prebytok likvidity v NBS sterilizuju (ukladaju) ale od januara to moze byt celkom inak... V EMU maju nedostatok likvidity.

Slovenské banky svoju likviditu nebudú ukladať mimo SR - sú na to obvzlášť opatrné a NBS to sleduje a štát sa teší na zoštátnenie - vedia že vývoz likvidity by znamenalo prudkú reakciu zo strany štátu.
.
Okrem toho po vstupe do EMU sa znížia kľúčové sadzby - slovenské PPP je pre slovenské banky chrumkavá príležitosť ( ako sa vyjadril jeden bankár ) uložiť peniaze zo štátnym ručením
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod aquila » 15. Okt 2008 00:08

od 1.1. uz ma NBS _hodne_ zviazane ruky v tomto .. slovenske banky teraz doslova prekypuju likviditou .. kym vsade sa vklady vyberaju .. do slovenskych bank prudia doslova miliardy tyzdenne vkladoul obcanov, ktory vkladaju korunu pred eurom do bank ... ak su moje infos spravne bolo to v septembri 4x tolko co ine roky .. a matky sa tesia na 1.1. bude sa vo velkom "presuvat" ..

a PPP je lakave, lebo take prirazky ako budu teraz si casto dovolit nemozo ... PPP bude pre SK _hodne_ drahe ...

btw. SK vlada moze na "zostatnovanie" zabudnut ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Lionheart » 15. Okt 2008 10:08

johhan napísal:
Lionheart napísal: Toto je sice pravda, ale za tri mesiace (teda po vstupe dio EMU) uz to taka pravda nemusi byt. ECB bankovy sektor refinancuje. Slovenske banky svoje prebytok likvidity v NBS sterilizuju (ukladaju) ale od januara to moze byt celkom inak... V EMU maju nedostatok likvidity.

Slovenské banky svoju likviditu nebudú ukladať mimo SR - sú na to obvzlášť opatrné a NBS to sleduje a štát sa teší na zoštátnenie - vedia že vývoz likvidity by znamenalo prudkú reakciu zo strany štátu.
.
Okrem toho po vstupe do EMU sa znížia kľúčové sadzby - slovenské PPP je pre slovenské banky chrumkavá príležitosť ( ako sa vyjadril jeden bankár ) uložiť peniaze zo štátnym ručením


Johhan: nejde o vyvoz likvidity. Jednoducho v eurozone je nedostatok penazi a my tam vstupujeme. To je fakt. Navyse. Na Slovensku je stale znacna cast penazi nerezidentov, ktori nakupili SKK pre rokom, dvoma, ci tromi a maju to zo ziskom jednak kvoli urokovemu diffrencialu ktory vtedy bol a aj kvoli kurzovym ziskom (posilnenim koruny). Cakaju na zavedenie eura lebo take masivne pozicie sa nedaju zatvorit v kratkom case za rovnaku cenu. Tak cakaju na konverzny kurz. Ti ktory nepotrebuju teraz surne likviditu tak ostavuju tu. Ale po januari 2009 to nemusi byt s likviditou tak ako je to teraz.
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod mel » 15. Okt 2008 10:15

vklady nerezidentov v nasom bankovom sektore su minimalne.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Lionheart » 15. Okt 2008 10:25

mel napísal:vklady nerezidentov v nasom bankovom sektore su minimalne.


a to mas odkial?
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Lionheart » 15. Okt 2008 10:37

mel, pre informaciu:

nerezidenti drzali k 28.aug 2008 statne cenne papiere v SKK v objeme 91,8 mld. Sk a korunove pasiva (pasiva su v bilancii slovenskej banky vklady nerezidenta) boli v objeme 93,9 mld. Sk. Teda tych de facto 94 mld su "hot money" ktore mozu relativne rychlo odist... Netvrdim ze to budu hned vsetky v januari ale treba to brat do uvahy...

Najdes to v menovom prehlade NBS na strane 52.

http://www.nbs.sk/MP/MP0808/MP0808.PDF
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod mel » 15. Okt 2008 11:16

Lionheart,

ja som hovoril o vkladoch klientov / nerezidentov v nasich bankach.

To tvoje cislo je kapitalovy trh, teda ulozky cudzich bank v nasich bankach - tam su aj tebou spominane spekulativne ulozky ale nie vseky urcite. Toto su pozicie monitorovane a vykryte, toto nasim bankovym systemom nezakyva, ani likviditou ... to si banky strazia.

Klienti nerezidenti maju v nasich bankach cca 12 mld - vid strana 83 - skratena bilancia SK bank v tvojej linke. Cast z toho su aj nerezidenti, ktori realne na Slovensku ziju, t.j. maju trvaly pobyt a obcianstvo inde ale ti po 1.1. nedvihnu kotvy.

Takze az take hot money to nebudu.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod mel » 15. Okt 2008 11:23

este upresnenie>
je to 12,765 mld, z toho 7,9 mld bezne ucty a 4,01 terminovane vklady, zvysne drobne su ostatne vklady nerezidentov...

samozrejme sa bavime o SKK poziciach, o cudzomenovych to asi nie je hot topic
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Lionheart » 15. Okt 2008 11:24

v poariadku, myslel si na nerezidentov ktory fyzicky ziju na Slovensku ale to nie je vobec relevantne.
ide o to ze z celkoveho prebytku likvidity ktory je cca 360 mld Sk = peniaze ktore slovenske banky sterilizuju v NBS, je cast aj cez tieto nerezidentske pozicie zahranicnych bank.
takze ten prebytok likvidity nebude zdaleka taky velky ako teraz vyzera.
okrem toho z tych 360 mld Sk moze byt aj cast spekulacnych pozicii slovenskych bank, ktore mozu tiez klesnut po vstupe do eurozony.
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod mel » 15. Okt 2008 12:00

jasne ze mozu klesnut, ale nestrasil by som tym ... lebo mozu aj vzrast kludne ... ty tu malujes obraz, ze tu nebude dost penazi ... my sme inde RADOVO co sa tyka struktury bilancie bank ako krajiny zapadnej Europy a vstup do Eurozony to zo dna na den nezmeni.

a nemyslel som tych co tu fyzicky ziju, myslel som ulozky nerezidentov klientov, to nemusia byt len ti co tu ziju - len pre presnost.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Lionheart » 15. Okt 2008 12:24

ja nesttrasim iba sa snazim realisticky nacrtnut ako sa asi uvazuje a naco sa treba pripravit
aka bude realita ukaze cas
ale treba byt radsej dopredu obozretni ako byt potom pripraveni
mne to pripada ze tu rizika kazdy podcenuje a zuacina sa ukazovat ze sa to nemusi vyplatit
p.s. s tym ze vzrastu by som urcite neratal
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod mel » 15. Okt 2008 13:00

Lionheart napísal: ...aka bude realita ukaze cas ...

suhlasim
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Cestár » 15. Okt 2008 21:16

Vidím, že sú tu 2 finančníci ... :P

Zabúdate ale na podstatnú vec a síce, že ak to bude realizovať PPP, tak vláda nepotrebuje 4 miliardy EUR za 4 roky, ale po 10 mld. Sk každý rok a to je trošku iná situácia. Pritom firmy s tým problémy mať nebudú. Minimálne taký koncern ako je Vinci má aj svoju dcérsku firmu Vinci Concession, ktorá má príjmy z používania diaľnic napr. vo Francúzsku a tieto príjmy sú len za tento rok (január-september) vo výške 1,47 mld. EUR. Takejto firme požičia každý. A skutočne každé konzorcium, ktoré sa niekam už prepracovalo má takéto firmy pri sebe. :wink:
Cestár
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 308
Založený: 14. Okt 2008 20:19

Odoslaťod Lionheart » 16. Okt 2008 09:31

Cestár napísal:Takejto firme požičia každý. :wink:


sorry, ale toto dnes nemusi platiť
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Cestár » 16. Okt 2008 10:28

Lionheart napísal:
Cestár napísal:Takejto firme požičia každý. :wink:


sorry, ale toto dnes nemusi platiť


Nemusí = môže :D
Cestár
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 308
Založený: 14. Okt 2008 20:19

Odoslaťod Thomas » 16. Okt 2008 11:00

čekal jsem až se vyjádří někdo z dvojice Lionheart, mel a připojuji se k názoru
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod mel » 16. Okt 2008 11:28

Thomas ... a ku ktoremu nazoru ? :)

Ja som uz spominal, ze kriza prinasa aj prilezitosti, nielen rizika ... PPP problemy mat moze, ale skor si myslim, ze to nebude ani tak problem toho, ci niekto pozicia a za kolko (pretoze ide v podstate o investiciu, za ktorou stoji stat), ale ide o to, kedy.

Situacia sa musi stabilizovat, teraz je to na hojdacke, nikto nevie, ktorym smerom to pojde zajtra ... Volatilita je vysoka a banky tak vlastne ani len nemaju prehlad o svojej likvidite, lebo ta sa kazdy den meni...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod mel » 16. Okt 2008 11:30

Cestár napísal:Vidím, že sú tu 2 finančníci ... :P

Zabúdate ale na podstatnú vec a síce, že ak to bude realizovať PPP, tak vláda nepotrebuje 4 miliardy EUR za 4 roky, ale po 10 mld. Sk každý rok a to je trošku iná situácia. Pritom firmy s tým problémy mať nebudú. Minimálne taký koncern ako je Vinci má aj svoju dcérsku firmu Vinci Concession, ktorá má príjmy z používania diaľnic napr. vo Francúzsku a tieto príjmy sú len za tento rok (január-september) vo výške 1,47 mld. EUR. Takejto firme požičia každý. A skutočne každé konzorcium, ktoré sa niekam už prepracovalo má takéto firmy pri sebe. :wink:


Ja na to nezabudam, ani Lionheart... my sa bavime skor o tom, ci to bude mat dopad na cenu PPP a ci bude mat koncesionar problem s financovanim. O tom, ze stat bude platit rovnako stale (napr. 10mld/30R) sa nebavime, to je jasne... tu je to skor otazka, ci kvoli fin. krize to bude stale 10, alebo 11...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Lionheart » 16. Okt 2008 11:45

takze mame tu uz odpoved aj od EIB:
http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=76873#76873

a ja si myslim ze bez podpory od EIB sa tento projekt rozbahne iba tazko - maximalne tak 2.balik PPP
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Cestár » 16. Okt 2008 11:50

Lionheart napísal:takze mame tu uz odpoved aj od EIB:
http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=76873#76873

a ja si myslim ze bez podpory od EIB sa tento projekt rozbahne iba tazko - maximalne tak 2.balik PPP


Preto som sem ten článok dal ja sám. :D Tak asi viem, prečo som ho sem dal. PPP nestavia s podporou EIB. To len v prípade Višňového, kde PPP (2 konzorciá navrhli MDPT SR, aby čiastočne podporil projekt aj štát, kľudne cez EIB). Preto posudky, ktoré sa na tomto fóre už objavili a preto aj táto správa.

Ak sa budú stavať 2 balíky z 3, je to víťazstvo. 8)
Cestár
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 308
Založený: 14. Okt 2008 20:19

Odoslaťod Thomas » 16. Okt 2008 12:02

k názoru Lionhearta a teď už i k Tvému
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Public Private Partnership (PPP) + financovanie projektov

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.