D55 Olomouc - Přerov - Otrokovice - Břeclav

všeobecní diskuze o dálnicích v ČR

Moderátor: Moderátori

D55 Olomouc - Přerov - Otrokovice - Břeclav

Odoslaťod Lenny » 07. Apr 2006 14:33

R55 Olomouc - Přerov - Otrokovice - Břeclav

se poprvé v plánech objevila v roce 1993, kdy byla její výstavba schválena usnesením vlády ze dne 10. listopadu 1993 č. 631. Tato rychlostní silnice bude spojovat střední a jižní Moravu. Vede v koridoru řeky Moravy. V úseku Přerov - Hulín vede peažně po D1. Délka rychlostní silnice je 102,7 km, v provozu je 2,1 km a ve stavbě 3 km.

V první etapě bude postavena v plném profilu v úseku Olomouc - Staré Město a v polovičním profilu Staré Město - Rohatec. Ve druhé etapě bude R55 dostavěna na plný profil, ale nebude to dříve než v roce 2025.

V provozu je pouze úsek u Olomouce, který byl součástí výstavby jižního obchvatu Olomouce R35 stavba 3509 Slavonín - Přaslavice.

V současné době je ve stavbě 5504 Otrokovice - SZ obchvat, který bude zprovozněn letos. V příštím roce budou pravděpodobně zahájeny stavby 5503 Hulín - Otrokovice a 5505 Otrokovice - JV obchvat.

Na stavby 5506-7 Napajedla - Staré Město bylo vydáno souhlasné stanovisko MŽP. Na stavbách 5501-2 Olomouc - Kokory a 5508-11 Staré Město - Rohatec probíhá posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).

Největším problémem je průchod přes území Natura 2000 Bzenecká Doubrava - Strážnické pomoraví v úseku Bzenec - Rohatec.
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Die Autobahn » 07. Apr 2006 18:46

Osobně považuji tuto silnici za skoro zbytečnou.
Momentálně máme v republice mnoho jiných, výrazně důležitějších regionů, které potřebují rychlostní komunikaci výrazně více!
Obrázok používateľa
Die Autobahn
diskutujúci
 
Príspevky: 75
Založený: 01. Mar 2006 18:40

Odoslaťod Lermik » 07. Apr 2006 20:22

Die Autobahn napísal:Osobně považuji tuto silnici za skoro zbytečnou.
Momentálně máme v republice mnoho jiných, výrazně důležitějších regionů, které potřebují rychlostní komunikaci výrazně více!


Já bych ten počet komunkací, které ČR potřebuje více bych tolik neviděl. Je to R1, D3 a R35 zatím stačí HK-Mohelnice+Z obchvat Olomouce. MO neporítám, úprotože si ho Praha platí sama. A D8 je problém s ekology, takže tam to nevisí na penězích.

Tady jde o to, že R55 spojuje důležitá více méně průmyslová města podél řeky Moravy. A Lenny už napsal, že zatím není potřeba celá, ale jenom její některé úseky!
Lermik
diskutujúci
 
Príspevky: 172
Obrázky: 2
Založený: 23. Sep 2005 18:50
Bydlisko: Praha

Odoslaťod eucitizen » 08. Apr 2006 01:12

Urcite by som dal prioritu na usek Hulin-Otrokovice lebo sa bude napajat na D1 a ta cesta uz teraz je dost plna a skareda.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Die Autobahn » 09. Apr 2006 01:55

Možná je to tím, že jsem z Čech.
Podle mě k těm jmenovaným silnicím ještě jednoznačně patří R4, R6 (ta hlavně, cesta PHA-KV je snad nejhorší v republice), R7, D11......
Obrázok používateľa
Die Autobahn
diskutujúci
 
Príspevky: 75
Založený: 01. Mar 2006 18:40

Odoslaťod Lermik » 09. Apr 2006 08:51

Die Autobahn napísal:Možná je to tím, že jsem z Čech.
Podle mě k těm jmenovaným silnicím ještě jednoznačně patří R4, R6 (ta hlavně, cesta PHA-KV je snad nejhorší v republice), R7, D11......


No já jsem z Prahy, ale R4 mi opravdu jako priorita nepřijde. R6 akorát Praha-Pavlov (už je pomalým tempem ve výstavbě) D11 HK-Jaroměř pak stačí obchvat Náchoda na I/33 (čím víc, tím líp). R7 je otázkou, chtělo by to rychlejší tempo, ale priorita?

Do toho původního výčtu už jsem nepočítal rozestavěné úseky, takže pokud jste u D11 myslel úsek Poděbrady-HK, tak ten už nepočítám...
Lermik
diskutujúci
 
Príspevky: 172
Obrázky: 2
Založený: 23. Sep 2005 18:50
Bydlisko: Praha

Odoslaťod Die Autobahn » 09. Apr 2006 21:40

Na začátek chci podotknout, že jsem absolutní laik.
Přesto - v republice máme 14 krajů a z toho plynoucích 13 krajských měst.
Napojení na dálniční síť mají následující krajská města: Praha, Plzeň, Liberec, Jihlava, Brno, Olomouc.
Koncem letošního roku se k nim přidá Ústí nad Labem, Pardubice a Hradec Králové.
Zůstávají tedy pouze čtyři krajská města bez napojení - Ostrava, Zlín, České Budějovice a Karlovy Vary. Dálnice do Ostravy se již staví a její dokončení je v plánu v blízké budoucnosti (nevím to z hlavy). Dálnice D1 se již blíží ke Kroměříži a tím pádem do blízkosti Zlína.
Všichni víme, že dálnice do Českých Budějovic se v blízké době nedočkáme, obzvláště když podle některých plánů se má v okolí Prahy začít stavět okolo roku 2010 (nepochybuji o tom, že se toto datum ještě o nějaký ten rok posune).

Cesta z Prahy do Českých Budějovic je příšerná. Silnice již dávno nestíhá pojmout objem dopravy. V létě je tato silnice neustále přetížená, není žádnou vyjímkou, že se cesta na jih o několik hodin protáhne. V zimě je pak zase cesta často špatně sjízdná kvůli sněhu a ledu v oblasti České Sibiře. A to prosím mluvím o hlavní spojnici mezi hlavním městem státu a jedním z nejdůležitějších měst!
I z tohoto důvodu považuji za prioritní co nejrychlejší dostavbu R4 z Příbrami na Novou Hospodu. Tato silnice by mohla výrazně ulehčit silnici do Českých Budějovic. K tomu z vlasní zkušenosti vím, že je silnice číslo 4 obzvláště o víkendech absolutně přetížená, pojíždění v kolonách od Písku až po začátek R4 u Příbrami je na denním pořádku.

K silnici R6. Karlovarský kraj je nejmenším krajem v zemi. Bohužel nemá tolik lobistů, jako Ostravský region a je to znát. Rozvoj toho kraje je bez kvalitní infrastruktury absolutně nemyslitelný. Bohužel jsem se dočetl, že výstavba celé R6 není plánována v celém, ale jen v polovičním profilu. Kdo někdy po této cestě jel, tak toto rozhodnutí těžko pochopí. Silnice je v katastrofálním stavu, zničená tisíci kamionů. Cesta po ní je utrpením jak pro řidiče, tak i pro auto. Osobně se nebojím tuto cestu ohledně nebezpečnosti srovnat i s silnicí číslo 11 od Poděbrad směr Hradec Králové.

Proto se mi také moc nelíbí, že je naplánována rychlostní komunikace z Olomouce do Břeclavi, obzvláště když je tuto cestu již nyní možno absolvovat po dálnicích a rychlostních silnicích, i když s menší objížďkou přes Brno. Bohužel jsou ale regiony, které pomalu ani neví, co to dálnice je a přitom je jejich urychlená výstavba pro mě jako ekonoma věcí nejvyšší priority, z toho důvodu můj předchozí nesouhlasný příspěvěk.
:idea:

To jsem se zase rozepsal, kdo to dočetl až sem, děkuji za pozornost :wink:
Obrázok používateľa
Die Autobahn
diskutujúci
 
Príspevky: 75
Založený: 01. Mar 2006 18:40

Odoslaťod Jarda » 10. Apr 2006 09:45

Die Autobahn napísal:Na začátek chci podotknout, že jsem absolutní laik.
Přesto - v republice máme 14 krajů a z toho plynoucích 13 krajských měst.
Napojení na dálniční síť mají následující krajská města: Praha, Plzeň, Liberec, Jihlava, Brno, Olomouc.
Koncem letošního roku se k nim přidá Ústí nad Labem, Pardubice a Hradec Králové.
Zůstávají tedy pouze čtyři krajská města bez napojení - Ostrava, Zlín, České Budějovice a Karlovy Vary. Dálnice do Ostravy se již staví a její dokončení je v plánu v blízké budoucnosti (nevím to z hlavy). Dálnice D1 se již blíží ke Kroměříži a tím pádem do blízkosti Zlína.
Všichni víme, že dálnice do Českých Budějovic se v blízké době nedočkáme, obzvláště když podle některých plánů se má v okolí Prahy začít stavět okolo roku 2010 (nepochybuji o tom, že se toto datum ještě o nějaký ten rok posune).

Cesta z Prahy do Českých Budějovic je příšerná. Silnice již dávno nestíhá pojmout objem dopravy. V létě je tato silnice neustále přetížená, není žádnou vyjímkou, že se cesta na jih o několik hodin protáhne. V zimě je pak zase cesta často špatně sjízdná kvůli sněhu a ledu v oblasti České Sibiře. A to prosím mluvím o hlavní spojnici mezi hlavním městem státu a jedním z nejdůležitějších měst!
I z tohoto důvodu považuji za prioritní co nejrychlejší dostavbu R4 z Příbrami na Novou Hospodu. Tato silnice by mohla výrazně ulehčit silnici do Českých Budějovic. K tomu z vlasní zkušenosti vím, že je silnice číslo 4 obzvláště o víkendech absolutně přetížená, pojíždění v kolonách od Písku až po začátek R4 u Příbrami je na denním pořádku.

K silnici R6. Karlovarský kraj je nejmenším krajem v zemi. Bohužel nemá tolik lobistů, jako Ostravský region a je to znát. Rozvoj toho kraje je bez kvalitní infrastruktury absolutně nemyslitelný. Bohužel jsem se dočetl, že výstavba celé R6 není plánována v celém, ale jen v polovičním profilu. Kdo někdy po této cestě jel, tak toto rozhodnutí těžko pochopí. Silnice je v katastrofálním stavu, zničená tisíci kamionů. Cesta po ní je utrpením jak pro řidiče, tak i pro auto. Osobně se nebojím tuto cestu ohledně nebezpečnosti srovnat i s silnicí číslo 11 od Poděbrad směr Hradec Králové.

Proto se mi také moc nelíbí, že je naplánována rychlostní komunikace z Olomouce do Břeclavi, obzvláště když je tuto cestu již nyní možno absolvovat po dálnicích a rychlostních silnicích, i když s menší objížďkou přes Brno. Bohužel jsou ale regiony, které pomalu ani neví, co to dálnice je a přitom je jejich urychlená výstavba pro mě jako ekonoma věcí nejvyšší priority, z toho důvodu můj předchozí nesouhlasný příspěvěk.
:idea:

To jsem se zase rozepsal, kdo to dočetl až sem, děkuji za pozornost :wink:


K R6: V plném profilu se staví v úseku Karlovy Vary - Cheb (kde je hlavní dopravní tepnou kraje). V úseku Nové Strašecí - Karlovy Vary by měl stačit 1/2 profil. Dopravní intenzity tam nejsou tak velké, ale cestu z Prahy do KV zpomaluje to, že současná I/6 vede skrz obce a není v příliš dobrém stavu.

R4 je sice také potřebná, ale náhradou za D3 být nemůže. Jde o komunikaci vnitrostátního významu (jejímu případnému pokračování přes hranice brání Národní park Šumava), kdežto D3 je mezinárodní koridor. R4 je také k ničemu pro cestu z Prahy do Benešova, Tábora, či J. Hradce. Odlehčení přetížených D1 Praha - Mirošovice a I/3 Mirošovice - Benešov, i kdyby se veškerý tranzit Praha - Č. Budějovice převedl na R4, by bylo nevýznamné, těmto úsekům může pomoci jedině D3, stejně jako spojení Č. Budějovice - Tábor (mezi dvěma největšimi aglomeracemi v Jihočeském kraji, které je nyní katastrofálné přetížené).
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Lenny » 10. Apr 2006 10:10

Die Autobahn napísal:Proto se mi také moc nelíbí, že je naplánována rychlostní komunikace z Olomouce do Břeclavi, obzvláště když je tuto cestu již nyní možno absolvovat po dálnicích a rychlostních silnicích, i když s menší objížďkou přes Brno. Bohužel jsou ale regiony, které pomalu ani neví, co to dálnice je a přitom je jejich urychlená výstavba pro mě jako ekonoma věcí nejvyšší priority, z toho důvodu můj předchozí nesouhlasný příspěvěk.
:idea:


R55 se nestaví jako spojnice dvou měst Olomouce a Břeclavy, ale proto, aby napojila na dálniční síť Zlínskou aglomeraci, Uherské Hradiště na dániční síť. V těchto místech je velmi silně I/55 zatížená, navíc vede přes obce. Rozhodně v úseku Ol-Pr a Hulín - Staré město je velmi potřebná, dál stačí jen poloviční profil. 8)

Pro všechny: Nehodnoťte to, co neznáte.
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Jarda » 10. Apr 2006 11:18

Lenny napísal:
Die Autobahn napísal:Proto se mi také moc nelíbí, že je naplánována rychlostní komunikace z Olomouce do Břeclavi, obzvláště když je tuto cestu již nyní možno absolvovat po dálnicích a rychlostních silnicích, i když s menší objížďkou přes Brno. Bohužel jsou ale regiony, které pomalu ani neví, co to dálnice je a přitom je jejich urychlená výstavba pro mě jako ekonoma věcí nejvyšší priority, z toho důvodu můj předchozí nesouhlasný příspěvěk.
:idea:


R55 se nestaví jako spojnice dvou měst Olomouce a Břeclavy, ale proto, aby napojila na dálniční síť Zlínskou aglomeraci, Uherské Hradiště na dániční síť. V těchto místech je velmi silně I/55 zatížená, navíc vede přes obce. Rozhodně v úseku Ol-Pr a Hulín - Staré město je velmi potřebná, dál stačí jen poloviční profil. 8)

Pro všechny: Nehodnoťte to, co neznáte.


Podle mého názoru je ten 1/2 profil Staré Město - Rohatec potřebnější než plný profil Olomouc - Přerov. Současná I/55 tam vede téměř souvisle obcemi s omezením na 50 km/h.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Lenny » 10. Apr 2006 11:29

Jaroslav Štemberk napísal:Podle mého názoru je ten 1/2 profil Staré Město - Rohatec potřebnější než plný profil Olomouc - Přerov. Současná I/55 tam vede téměř souvisle obcemi s omezením na 50 km/h.


Staré Město - Rohatec jen tak brzy nebude připraven k výstavbě, bo jsou problémy s vedením přes Bzeneckou Dobravu - Strážnické Pomoraví, kde je ptačí oblast. Dříve bude připraven úsek Napajedla - Staré Město.
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Jarda » 10. Apr 2006 11:41

Lenny napísal:
Jaroslav Štemberk napísal:Podle mého názoru je ten 1/2 profil Staré Město - Rohatec potřebnější než plný profil Olomouc - Přerov. Současná I/55 tam vede téměř souvisle obcemi s omezením na 50 km/h.


Staré Město - Rohatec jen tak brzy nebude připraven k výstavbě, bo jsou problémy s vedením přes Bzeneckou Dobravu - Strážnické Pomoraví, kde je ptačí oblast. Dříve bude připraven úsek Napajedla - Staré Město.


Pokud by nešel průchod přes ptačí oblast, bylo by možné trasování R55 kolem Kyjova?
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Lenny » 10. Apr 2006 11:48

Jaroslav Štemberk napísal:Pokud by nešel průchod přes ptačí oblast, bylo by možné trasování R55 kolem Kyjova?


Všechno jde. Proces posuzování EIA jěště neskončil, zatím není nutné hledat nové trasy, např. kolem Kyjova. Pokud by trasa byla zamítnuta, znamená to oddálení výstavby o 5-10 let. 8)
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Lenny » 18. Apr 2006 11:09

Na stavbě 5507 Babice - Staré Město probíhá předběžný geotechnický průzkum, jehož výsledky budou použity pro dokumentaci pro územní rozhodnutí. 8)
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Lenny » 25. Apr 2006 19:07

Probíhá soutěž na výkon zeměměřických činností objednatele na stavbě 5503 Skalka - Hulín s termínem realizace 01.09.2006 - 31.12.2012. Tato stavba je zase o kousek blíže realizaci. 8)
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Lermik » 25. Apr 2006 19:39

Lenny napísal:Probíhá soutěž na výkon zeměměřických činností objednatele na stavbě 5503 Skalka - Hulín s termínem realizace 01.09.2006 - 31.12.2012. Tato stavba je zase o kousek blíže realizaci. 8)


2012 není to trochu pozdě? A 6 let stavby se mi zdá taky nějak moc :(
Ale aspoň, že se pokročilo. Každá stavba prospěje ať už je kdekoliv...
Lermik
diskutujúci
 
Príspevky: 172
Obrázky: 2
Založený: 23. Sep 2005 18:50
Bydlisko: Praha

Odoslaťod Lenny » 25. Apr 2006 19:44

Lermik napísal:2012 není to trochu pozdě? A 6 let stavby se mi zdá taky nějak moc :(
Ale aspoň, že se pokročilo. Každá stavba prospěje ať už je kdekoliv...


Zadavatel soutěže si dává rezervu pro případ, že by se zahájení stavby trochu opozdilo. Navíc geodeti musí zanést výsledný stav do katasrálních map a to taky nějaký čas trvá. 8)
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Lenny » 05. Júl 2006 21:16

Aktualní stav ze stavby obchvatu Otrokovic:

Přivaděč Otrokovice byl kompletně dokončen. Všechny mosty byly dokončeny s vyjímkou rampy v MÚK se silnicí I/49 rampa pro napojení Zlín - Břeclav (není nutná pro zprovoznění) a most v křižovatce, kde cybí dokončení časti řims. V skoro celé délce chybí položit poslední vrstva AB. Probíhá montáž svodidel.

Zajímavostí je, že tato stavba bude od smaého počátku označena značkou silnice pro motorová vozidla bez poplatku, ikdyž měří jen 3 km. Fotky dodám později. 8)
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Jarda » 09. Sep 2006 21:04

Lenny napísal:Aktualní stav ze stavby obchvatu Otrokovic:

Přivaděč Otrokovice byl kompletně dokončen. Všechny mosty byly dokončeny s vyjímkou rampy v MÚK se silnicí I/49 rampa pro napojení Zlín - Břeclav (není nutná pro zprovoznění) a most v křižovatce, kde cybí dokončení časti řims. V skoro celé délce chybí položit poslední vrstva AB. Probíhá montáž svodidel.

Zajímavostí je, že tato stavba bude od smaého počátku označena značkou silnice pro motorová vozidla bez poplatku, ikdyž měří jen 3 km. Fotky dodám později. 8)


Stavba má být uvedena do provouzu 27. 10. 2006.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod bobikboobika » 27. Okt 2006 10:34

Stavba století dnes byla skutečně zprovozněna - nejkratší rychlostní silnice v ČR :lol:
bobikboobika
diskutujúci
 
Príspevky: 70
Obrázky: 36
Založený: 13. Sep 2006 08:03
Bydlisko: ČR

Odoslaťod Lenny » 30. Okt 2006 12:12

bobikboobika napísal:Stavba století dnes byla skutečně zprovozněna - nejkratší rychlostní silnice v ČR :lol:


nějak se začít musí nebo ne?
V příštím roce by měla být zahájena stavba Hulín - Skalka, která navazuje na obchvat Otrokovic
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod bobikboobika » 01. Nov 2006 12:14

Lenny napísal:
bobikboobika napísal:Stavba století dnes byla skutečně zprovozněna - nejkratší rychlostní silnice v ČR :lol:


nějak se začít musí nebo ne?
V příštím roce by měla být zahájena stavba Hulín - Skalka, která navazuje na obchvat Otrokovic


To určitě, pánbůh a stát zaplať za každý kousek, spíš jsem narážel na dobu výstavby tohoto veledlouhého úseku...
bobikboobika
diskutujúci
 
Príspevky: 70
Obrázky: 36
Založený: 13. Sep 2006 08:03
Bydlisko: ČR

Odoslaťod Lenny » 01. Nov 2006 14:55

ted uz je to jedno, je to zprovozneno
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod bobikboobika » 02. Nov 2006 08:24

Tady určitě, ale stejné se opakuje i jinde ( R6 Praha-Pavlov) a nepřijde mi dvakrát ekonomické takto zbytečně protahovat stavbu. Když nemám peníze, tak nestavím a počkám až budou a ne rozestavět co se dá a skoro nechat ležet jako slovenskou D3 z Čadcou
bobikboobika
diskutujúci
 
Príspevky: 70
Obrázky: 36
Založený: 13. Sep 2006 08:03
Bydlisko: ČR

Odoslaťod eucitizen » 28. Jan 2007 22:03

A ako to je so stavbou Hulin-Otrokovice? Sa zacne stavat tento rok?
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Ďalšia

Naspäť na Dálnice v ČR

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.