Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Sentilj » 20. Apr 2015 11:10

Vlados za križovatkou sú ešte pôvodné "groteskné" tabule, tie úplne staré s ultra boldom a bez uvedenia D1, len E75 :)
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ANDi » 20. Apr 2015 14:31

No, to co vravim od zaciatku... Zbytocne vyhodne peniaze za nieco, co je horsie, ako stary zauzivany system... Ale co sa cudujem, v Slovakistane sa okrem rozkradania systemovo nerobi nic.
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 20. Apr 2015 15:07

Aby som nebol negatívny, tak mne sa to páči. Myslím teraz celkovo ako dizajn. No prevedenie je horšie.

Moje pripomienky (neviem v akom stave je vyhláška 9/2009):

Exit predzvesť:
1) číslo exitu by malo byť v rámčeku (najlepšie s oblými rohmi). čiara nemusí byť hrubá (tak ako je po obvode značky), ale tak 1/4 z nej.
2) Trenčín - Juh by skutočne bolo lepšie dať s malým J. Osobne sa mi to menšie juh ako Trenčín páči.

Tá druhá značka je však v zmysle "extrému do extrému".
1) je to preplácané a zle čitateľné!
2) zmenšil by som o 1b font a tú šípku ilustrujúcu exit dal kratšiu.
3) Najbližší výjazd s logom exitu (stále nebolo vysvetlené prečo to išlo preč).
4) a to najhoršie, čo zatieňuje celú značku (inak by to boli len kozmetické veci) je vzdialenosť k exitu. Dúfam, že na ďalšej značke sa použitému riešeniu vyhne. Pokojne ta značka mohla byť o riadok vyššia a vzdialenosť mohla byť centrovaná v spodnom riadku.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod slafko1 » 20. Apr 2015 16:10

Aj ja sa pridám. Aj mne sa to páči, lebo je to oveľa čitatelnejšie ako starý grotesk.
Norma môže byť navrhnutá OK,... horšie je to však s prevedením.
Obrázok používateľa
slafko1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 356
Obrázky: 378
Založený: 06. Feb 2010 19:22

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod okorec » 20. Apr 2015 16:33

1) Nech mi nikto nehovorí, že ten údaj "1000 m" sa tam nestráca a že je lepšie čitateľný ako na starých značkách.
2) Piktogram exitu pri Nové Mesto n/V. stále nikto nevysvetlil, že prečo tam nemôže bheje to na tej značke príliš natlačené.
4) Ciele na zjazde už nie sú diaľkové. Mali by byť radené opačne. Najprv. Trenčín-Juh, Zvolen, Brno
------------------------
subjektívne:
5) Zarovnanie cieľov by som dal vľavo a nie jedno na stred a druhé vľavo. Ale keď si predstavím, že by tá značka bola väčšia (nebolo by to tam také napchaté), keby boli všetky ciele rovnako veľkým písmom (nie najbližší menším) a exit by bol označený piktogramom, tak by to zarovnanie mohlo ostať asi aj takto a nerušilo by to.

ALE HLAVNE! Zbytočne vyhodené peniaze. Zaplatili sme to my všetci a prínos nula nula nič.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Sentilj » 20. Apr 2015 16:43

Ike napísal:2) zmenšil by som o 1b font a tú šípku ilustrujúcu exit dal kratšiu.
3) Najbližší výjazd s logom exitu (stále nebolo vysvetlené prečo to išlo preč).
4) a to najhoršie, čo zatieňuje celú značku (inak by to boli len kozmetické veci) je vzdialenosť k exitu. Dúfam, že na ďalšej značke sa použitému riešeniu vyhne. Pokojne ta značka mohla byť o riadok vyššia a vzdialenosť mohla byť centrovaná v spodnom riadku.


Príklad efektnej ale nedomyslenej zmeny: tá najdôležitejšia informácia pre schádzajúceho - vzdialenosť 1000/500 m (aby prispôsobil rýchlosť a primerane sa vyradil) je vyvedená najmenším možným fontom a utopená.

IMHO sa čitateľnosť TERNom zlepšila, ale nepáčia sa mi skratky miest napr. n/V, okrem vnútromestských napr. kedysi predpona BA - ****...
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 20. Apr 2015 17:51

zhodli sme sa, že prevedenie je horšie ako bývavalo a pritom dnes máme rôzne 2D/3D simulátory, čo naši dedovia nemali... oni mali aspoň zdravý rozum ;)

ešte by bolo zaujimavé vedieť kde skončilo staré DZ - na recyklácii (použije sa inde) alebo v zberných surovinách?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 20. Apr 2015 19:22

A pritom stačí pozrieť k južným a juhozápadným susedom, ako to má vyzerať. Škoda, font je to pekný a aj ciele neporovnateľne krajšie čitateľné ako pri UG.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod okorec » 20. Apr 2015 19:23

tipoval by som ze vybrany podnikatel spriazneny so smerom dostal dotaciu na to aby ich zlikvidoval /odniesol do zberu
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod bonik-r » 21. Apr 2015 07:44

Hovorte si co chcete, mne sa to paci, a je to 100x lepsie ako to, co bolo. Jedinu vytku mam, ze na tabuliach 1000m, 500m to ozaj na odbocnej vetve posobi dost sitiesnene.
Obrázok používateľa
bonik-r
diskutujúci
 
Príspevky: 154
Obrázky: 6
Založený: 08. Mar 2010 13:28
Bydlisko: Trenčín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod okorec » 21. Apr 2015 10:21

a ešte aby som nezabudol, to "km" je tam fakt zbytočné. hlavne, že piktogram exitu tam nedáme, ale "km" áno, lebo inak by si niekto mohol myslieť, že to je v svetelných rokoch asi.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Majkl » 21. Apr 2015 11:36

Okorec, pozri sa na obrazok co ma bonik-r v jeho profile, tiez su tam udaje v km. Na krizovatke Martin predsa piktogram exitu je: http://dialnice.info/gallery/image_page ... e_id=26509 alebo sa bavime o Trencin-Juh?
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peterman » 21. Apr 2015 11:49

To že tam je aj "km" nie je na škodu veci, je oveľa menšie ( mozno az príliš malé) ako samotný číselný údaj, takze je to v celku v poriadku. Taktiež na ZDZ pred exitom sa uvádzajú vzdialenosti zvyčajne 2000, 1500, 1000, 500, 250 aj s udanim jednotiek t.j. "m". Zvyčajne sa to udáva aj s jednotkami aj v zahraničí; su však štáty kde sa to na niektorých ZDZ nevyskytuje.

Este poznámka okorenil - ten piktogram je označenie križovania diaľnic, resp. rýchlostných ciest, nie exitu
Peterman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 503
Obrázky: 17
Založený: 02. Okt 2013 20:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Majkl » 21. Apr 2015 12:11

OK, ak tam nebude krizovatka DxD alebo DxR, tak tam bude piktogram exitu, ako je to teraz aj na D1 pri TT.
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 21. Apr 2015 16:38

mne sa tiez nove znacenie paci. vela z vas tu dava navrhy a pritom tie znacky vyzeraju presne ako Rakuske, porovnanie:

http://www.dialnice.info/gallery/image_page.php?album_id=119&image_id=26570
http://www.brombeer.net/signs/at_over.jpg

http://dialnice.info/gallery/image_page.php?image_id=26509
https://www.flickr.com/photos/ralf_herrmann/5154271460/in/pool-tern-at
http://en.wikipedia.org/wiki/Controlled-access_highway#/media/File:Loc.-Lugano.PNG svajciarske

ten maly kilometrovnik mi nevadi, co tam po nom ci to vidim a ci tam je 1000 alebo 500m, staci ze exit s 2000m je dostatocne velky
tie sipky su rovnake ako v AT a nevadi mi to
centrovanie cielov na lavej tabuly a zarovnanie vlavo na pravej tabuly je tiez ok, to iste v AT
to ze nie je oznacenie buduceho exitu mi nevadi, oznacenie krizovatky je, to je dolezitejsie, pripadne buduci exit mohol byt v kurzive

skor mi vadi, ze to nie je cele zjednotene, ze Ziar n. H. sa pise takto na R2 a na D1 sa pise Nove Mesto n/V.
preco to nie je aj pri NM, Nove Mesto n. V., davaju sa tam drbnute palicky.
najvacsi extrem je u mna tato tabula
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 21. Apr 2015 19:33

prečo extrém? jasná, prehľadná, tá je podľa koncepcie čo sa nám (väčšine) páči ;)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod okorec » 21. Apr 2015 20:03

Majkl, však mne tam tie "km" nevadia, len mi nepríde logické, že jeden údaj (exit) zo značiek vezmeme, aj keď má informačnú hodnotu a druhý údaj (km) pridáme, aj keď nemá žiadnu informačnú hodnotu. A pri MT je to piktogram diaľničnej križovatky. Som rád, že aspoň to zostalo.

Rio, no a čo, že vyzerajú presne ako rakúske? Veď nie všetko čo je zo západu je lepšie ako máme vlastné. Mne je vcelku jedno, či to je font UG alebo Tern, pre mňa nech tam je aj Comic Sans, ale nech výsledné značky nie sú takéto lapsy ako na obchvate ZH a Vrútok. A hlavne nech sa teraz zase nejde na tom niekto nabaľovať, že ide meniť značky kvôli novému fontu.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 21. Apr 2015 20:37

Máme predpoklady, aby DZ bolo super. Tak to tak robme. Napr. tej návesti pred križovatkou iba s názvom križovatky a číslom prakticky nič nechýba. Ale nerobme chyby ako pri tej kritizovanej. Využime túto zmenu na plno, nech je to hodné nákladov. Ak sa tam údaj o vzdialensoti ku križovatke nevmestí, dajme ho na zvlášť tabuľku pod hlavnú - podobne ako je číslo exitu nad hlavou.

btw. prečo sa vlastne pri predložkách používa tá lomka a nemôže to byť s bodkou?
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 21. Apr 2015 21:12

Taká drobnosť, nedostali sme šancu ;) a niekto za do dostal nejaký miliónik...

Budeme tipovať kedy vymenia nové ZDZ na celej R1 (to rok staré)? r. 2016 alebo "až" 2017?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 21. Apr 2015 21:21

preco extrem, lebo co nazov, to lomka. niekde som tak videl oznacovat Frankfurt a/ Main a myslel som si, ze to nase oznazovanie je tiez take nemecke, teraz ked som to hladal, nikde som to nevidel. vacsinou Frankfurt a. M., mne sa proste lomka nepaci.
btw. este by ma zaujimal spravny nazov Lehotky pod Brehmi, to "p" sa ma pisat "p/" alebo "/p", otazka pre jazykovedca :)

este som chcel k svojmu predoslemu prispevku poznamenat, ze na tejto krizovatke mi chyba (A)(H), predsa len to nie je hocijaka krizovatka, dokonca buduca D1xR2, z opacnej strany zase (PL)(UA). tak ako to je aj na R1xR2
http://image.auto.sk/obrazky/51/51621.jpg
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 21. Apr 2015 21:29

tu opat bodka miesto ciarky http://i.imgur.com/jJWl7S7h.jpg ale bez piktogramu statu
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod rado » 21. Apr 2015 21:43

V angličtine som lomku pri skracovaní niektorých výrazov videl bežne (napr. without: w/o, dokonca with: w/, alebo not applicable príp. not available: N/A) ale v iných jazykoch som to nejako neregistroval. Má to v našej alebo nemeckej gramatike tiež nejakú "oporu" alebo je to zaužívané? Za gramaticky korektný spôsob som pokladal skôr n. Váhom a podobne. Ale už som sa veľa krát mýlil. ;)
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peterman » 21. Apr 2015 21:50

Mozno by to bolo jedno ci je tam lomkou, alebo bodka. Hlavne, aby to bolo jednotné na všetkých znaceniach na cestách
Peterman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 503
Obrázky: 17
Založený: 02. Okt 2013 20:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Majkl » 22. Apr 2015 07:52

Rio13.zm napísal:preco extrem, lebo co nazov, to lomka. niekde som tak videl oznacovat Frankfurt a/ Main a myslel som si, ze to nase oznazovanie je tiez take nemecke, teraz ked som to hladal, nikde som to nevidel. vacsinou Frankfurt a. M., mne sa proste lomka nepaci.
btw. este by ma zaujimal spravny nazov Lehotky pod Brehmi, to "p" sa ma pisat "p/" alebo "/p", otazka pre jazykovedca :)

este som chcel k svojmu predoslemu prispevku poznamenat, ze na tejto krizovatke mi chyba (A)(H), predsa len to nie je hocijaka krizovatka, dokonca buduca D1xR2, z opacnej strany zase (PL)(UA). tak ako to je aj na R1xR2
http://image.auto.sk/obrazky/51/51621.jpg


Mozno si to nechavaju na neskorsie, az sa dobuduje krizovatka D1xR2 v ramci budovania useku R2 po Mnichovu Lehotu. Potom sa opat moze znacenie vymenit, ved na to bude aj dovod a daju tam aj oznacenie krajin. :)
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod bonik-r » 22. Apr 2015 19:13

Mozno je to tym, ze R1xR2 je dialnicna krizovatka, a Trencin Juh nie. Myslim si vsak, ze je to dost dolezity dopravny uzol E-ciest, a ze by tam oznacenie krajin malo byt. To CZ je tam uvedene asi preto, ze na ten smer je len obec Drietoma a hned za nou statna hranica.
Obrázok používateľa
bonik-r
diskutujúci
 
Príspevky: 154
Obrázky: 6
Založený: 08. Mar 2010 13:28
Bydlisko: Trenčín

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 19 hostí.