Opravy ciest vs. výstavba diaľnic

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Keby ste boli ministrom na MDPT, dali by ste prednosť 1-2 roky na opravu ciest I., II. a III. tr. pred výstavbou diaľničnej siete SR?

Áno, presunul by som z rozpočtu výstavby diaľnic naviac na opravy ciest časť peňazí z tohto rozpočtu.
10
20%
Áno, jeden rok by som celý rozpočet na výstavbu diaľnic presunul na opravy ciest. Nechal by som na diaľnice len min. % na ich údržbu a nutné opravy.
3
6%
Nie, SR si nemôže dovoliť ani na jeden rok obmedziť či zastaviť výstavbu diaľnic.
37
74%
 
Celkový počet hlasov : 50

Odoslaťod Dialniciar » 18. Jan 2007 13:03

SR by mala aj to chce najprv:

1. Dostavať diaľničnú sieť.
2. Medzitým opravovať tie cesty I. triedy, ktoré sú v havarijnom stave.
3. Po dostavbe diaľničnej siete sa premiestniť aj na cesty I. triedy a tieto opravovať od podložia.
4. Začať výstavbu cestných obchvatov aj na cestách II. triedy s pomocou štátu.
5. Dotovať cez štátne zdroje opravy ciest III. triedy, ktoré za 3 rokov budú musieť byť opravené tiež od podložia.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 18. Jan 2007 13:04

Dialniciar napísal:5. Dotovať cez štátne zdroje opravy ciest III. triedy, ktoré za 3 rokov budú musieť byť opravené tiež od podložia.


Oprava: ... za 30 rokov ... (to je doba, dokedy bude ako-tak dostavaná diaľničná sieť a opravené cesty I. a II. triedy).
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Jurislav » 10. Jún 2007 19:45

Otazka do fora: ktory usek dialnice/cesty 1. triedy treba urychlene opravovat, lebo je v havarijnom stave?
Podla mna je dost zle na tom podtatranska D1 (niektore jej casti).
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod Andrej » 10. Jún 2007 19:59

Jurislav napísal:Otazka do fora: ktory usek dialnice/cesty 1. triedy treba urychlene opravovat, lebo je v havarijnom stave?
Podla mna je dost zle na tom podtatranska D1 (niektore jej casti).

Z dialnic je to najmä D1 pri LM a casti D2, z ciest I. triedy napr. cesta Strecno-Vrutky, alebo betonky pri Sladkovicove, resp. TR :)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Miro » 10. Jún 2007 20:29

Cesta medzi Strečnom a Vrútkami dostáva v týchto dňoch na najhorších miestach nový koberec, takže zase nejaký čas vydrží. Jej problém nie je ani tak kvalita samotnej cesty, ale jej preťaženosť a neexistencia rozumnej obchádzky v prípade problémov na nej.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Odoslaťod Andrej » 10. Jún 2007 21:14

Miro napísal:Cesta medzi Strečnom a Vrútkami dostáva v týchto dňoch na najhorších miestach nový koberec, takže zase nejaký čas vydrží. Jej problém nie je ani tak kvalita samotnej cesty, ale jej preťaženosť a neexistencia rozumnej obchádzky v prípade problémov na nej.

Nemyslel som teraz zly povrch tejto cesty, ale to, ze sa pomaly ale isto zosuva zo svahu, kedze je pretazena. Skoda, ze ked sa rekonstruoval pred 10 rokmi kratky usek pri Dubnej skale, tak to nepotiahli dalej aj smerom na Strecno :(
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Rio13.zm » 10. Jún 2007 22:38

ja si myslim, ze opravu potrebuje cesta I.triedy od kremnice po martin, cislo tusim I-65
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod kvalitná dialnica » 14. Jún 2007 16:30

Ja som hlasoval za nestratenie ani jedného roka pri stabe D a RK...

Ale to neznamená že som proti oprave ciest ktoré sú v nie veľmi prítažlivom stave :)...


No a k najhoršej ceste.... tak vždy mám husiu kožu keď idem z KE do Po a ten vstup do mesta bože..., ani cesta PO - BJ nieje nič moc ale je to II. trieda ale aj tak , a ešte je jeden úsek na S ceste do Ba taká akokeby pospájaná z kusov asvaltu...(len vždy zabudnem sledovať kde prene je :( )
_________________
Obrázok používateľa
kvalitná dialnica
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Založený: 28. Feb 2007 17:18
Bydlisko: KE,BJ

Odoslaťod Rio13.zm » 14. Jún 2007 22:41

prepac ale tej poslednej vete nerozumiem, pises tam o akejsi S ceste, co si tym myslel ?
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod Jurislav » 15. Jún 2007 11:41

Asi severna vetva E50 :idea:
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod haluska » 15. Jún 2007 15:32

Treba opravovat horske priechodz a hlavne roysirovat krajnice.
Obrázok používateľa
haluska
diskutujúci
 
Príspevky: 82
Založený: 17. Apr 2007 15:03
Bydlisko: vychodne a stredne slovensko

Odoslaťod ivansk » 25. Jún 2007 15:28

Andrej napísal:[Skoda, ze ked sa rekonstruoval pred 10 rokmi kratky usek pri Dubnej skale, tak to nepotiahli dalej aj smerom na Strecno :(

minulý týždeň v miestnych ZA novinách bola zmienka o tomto úseku, 9.5km chcú od Strečna až po Dubnú skalu pristaviť další pruh/pruhy s dalším úsekom ľavobrežnej popri Kii cez most ponad Váh až ku Strečnu by tranzit BA-KE obišiel mesto.
ivansk
diskutujúci
 
Príspevky: 63
Obrázky: 21
Založený: 20. Mar 2006 23:54
Bydlisko: ZA

Re: Opravy ciest vs. výstavba diaľnic

Odoslaťod lubodlhy » 08. Aug 2015 08:48

oprava ciest 1.triedy dalšími vrstvami asfaltovej vozovky je kratkodobe riešenie vzhladom na ich konštrukciu a neunosne zataženie kamionmi
lubodlhy
nováčik
 
Príspevky: 6
Založený: 31. Aug 2014 07:00

Re: Opravy ciest vs. výstavba diaľnic

Odoslaťod badger-FB » 15. Okt 2023 22:32

Toto bolo aké predvídavé hlasovanie :o V roku 2005, pomaly 20 rokov naspäť ten problém ešte nebol taký vypuklý ani sa myslím nejavil, že to sem raz príde. :o Vtedy som tu nežil ale chodieval som, ale éra prvých "montovní", na ktoré sa nadviazala just-in-time schéma prišla až s 2. Dzurindovou vládou tak silnejšie. Dovtedy práveže kopa fabrík skrachovala, ešte fungovali železnice stále, toto skôr bol taký začiatok, že sa cesty začali plniť.
A keď sa štatisticky pozrieme do toho koľko sme mali diaľnic a ciest, tak tomu odpovedá aj to hlasovanie. :)
Ale že by sme sa odvtedy posunuli do nejakých priaznivejších časov sa nedá moc povedať.

Pamätám si v tých rokoch okolo 2000, že cesty neboli v takom zlom stave. Ale ani sa neopravovali na dve a viac vrstiev. Klasicky sa brúsilo 5 centi a dávalo 5 centi a kde tu kilometer dva. Priebežne sa to hasilo..

Neviem ale povedať koľko peňazí ide na opravy ciest a mostov vs. výstavbu diaľnic. Ak 200 na cesty a 600 na diaľnice.. oboje je málo a nepresúval by som nič. Ale na tom mojom pohľade vôbec nezáleží, od toho by mali byť iný čo to nastavia.

Chcelo by to skôr pripomenúť od niekoho aký bol vtedy ten pomer. Vtedy ešte koruny, tak možno na diaľnice išlo aj 20 miliárd a na cesty 1 :?: Vychádzam z toho stavu v akom bola SSC pred pár rokmi. Tak to bol asi riadny nepomer.. ono by sa to malo kvantifikovať inak. Ja som čítal správu fungovania Francúzska a Nórska a tam proste vedia aká je životnosť povrchu, jeho drsnosť, lebo oni nejaké iné vážne problémy ako my nemajú, asi iné podklady a normy. A tým pádom vedia na osi X počet km a na osi Y životnosť a vedia aký rozsah chcú každý rok opraviť a ten aj približne rozpočtovo opravujú. Občas tenkými nástrekmi, štátne cesty ale aj nahrubšie. A robia to skôr, než že by sa pridali ešte iné neduhy, čím ich to potom nestojí také peniaze ako tu, že milión na kilometri. Ale čo by sme my tu chceli, tu sa 3x kosila štátna cesta za celý rok, tam sa kosí 2x za mesiac. Tam nemusíte riešiť že nie je vidieť cez zákrutu, tu nevidíte ani odrazový stĺpik na štátnej jedničke v auguste.

Takže ak je životnosť jedničky 15 rokov a máme (asi) 3000 km tak ročne by sme mali opraviť 200 a to sme opravili, odhadujem, že áno v posledných rokoch. Je zvláštne, že Doležal nevydal nejaké infografiky aj s mapami kde sa čoho koľko opravilo. Že sa s tým nechválili pred voľbami. To je vidieť ako sú mimo obraz, že bežného motoristu občana to teší, im je to jedno. :)
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Predchádzajúca

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.