Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Nove hlasovanie od 14.12.2010 (Po pade PPP1+PPP3)

2016
2
1%
2017-2018
29
15%
2019-2020
41
21%
po r. 2020
128
64%
 
Celkový počet hlasov : 200

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod devil » 07. Okt 2014 15:35

Samotne KE tvoria cca 4,5% obyv. celej SR, zvysok vychodneho Slovenska je vzduch?


to ze druhe najvacie mesto ma len takyto podiel svedci len o tom ze sme vidiecka krajina. to potom uved prvu krizovatku na uzemi vychodneho Sk a nemusis ist az po kosicke olsany. ale je pekne vidiet ako ti je zrazu kazdy kilometer dobry na zmiernenie blizsie naokolo.

Ale no, dialnica tu stat bude nejake to desatrocie, snad ju nejaky fanaticky zastanca juhu nezbura


nikto kto nemusi nebude chodit blizsienaokolo, tak ako som minule pisal aj pri polskej hranici a E77. a hlavne niektori co ste najvacsi zastancovia slobodneho trhu nemate problem uzatvarat trasy len preto aby odklonili auta tam kde sa vam to paci a pytat oslobodenie od poplatkov, pomaly celu dialnicu zadara (neber to na seba, pisem vseobecne).

nech sa zavedie myto aj do 3,5 tonu a potom uvidime kolko aut bude jazdit tie kratke vzdialenosti a obsluhovat uzemie ked denne usetri len zopar minut a za mesiac minie 5-10% platu. ten co pojde daleko bud chodi malokedy a raz za cas si to zaplati lebo usetri desiatky min az hodiny a ten kto dlhe trasy jazdi casto ten to potrebuje k zivobytiu...

ako pisem na SV je kratsie severom ale na JV je kratsie juhom a juzna trasa ani nepotrebuje byt cela dostavana a stale bude konkurovat staci poloprofil mytna, bakta-batka a soroska.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod KN.SK » 07. Okt 2014 15:43

Pomaly končí rozpačitý rok 2014. Tak trocha "histórie" a "nášho snívania", ad stránka č. 1 tejto obsiahlej diskusie.
Vopred sa ospravedlňujem citovaným, nebolo to v zlom úmysle.
Branco » • 06. Feb 2005 10:56 a » •• 08. Feb 2005 15:58 napísal:• No, fajn, že sa podarilo fórum spustiť. D1 BA-KE sa má podľa prísľubov odovzdať do roku 2010. Myslíte, že sa to podarí?
•• Možno snáď predsa len je nádej do 2010, dnes sa Faktor dušoval, že "zatiaľ nie sú žiadne známe prekážky s BA-KE do 2010".
aquila » 06. Feb 2005 11:57 napísal:optimisticky to vidim na 2012/13 a to by musel sukromny kapit jooo zapracovat. vsak chybaju viac menej vsetky tunely medzi HP a RK. ...
Scotty » • 02. Mar 2005 11:21 a » •• 15. Apr 2005 20:27 napísal: • Ja si myslím, že r. 2010 reálny nie je. ...
"Zdravý" termín by bol r. 2015, teda, že D1 BA-KE by bola kompletne hotová v 4 prúdoch a úplne súvislá. Toto ja považujem za reálne, ale inak ten r. 2013 by mohol byť, ale nebude úplne kompletná na niektorých úsekoch. A pokiaľ viem, tak napr. tunel Branisko plánujú dostavať na 2 tunelové rúry až po r. 2015.
•• ... Diaľnica D1 v r. 2010 z BA-KE hotová nebude ani na 1/2 úroveň, už teraz je jasné, že nebude v r. 2006 ani po ZA.
Reálny je termín r. 2015, aj to na mnohých úsekoch len ako 2-prúdový úsek alebo tu budú stavať súkromní investori s 200% prirážkou, ale pozor tunely sa budú stavať aj tak dlhšie, výstavba sa nedá znásilniť peniazmi ani technikou, nedá sa to vo Švajčiarsku, Francúzsku ani Taliansku a nebude sa to dať ani na Slovensku.
Ale tešme sa, veď už máme akési cestné spojenie BA - KE, :) . A teraz sa handrkujeme napríklad o kilometrážach, či o "značkách"/návestiach. Len si skáčeme zbytočne do vlasov, a slovíčkarime. Aj ja by som bol radšej, keby bola D1 hotová od KE do BA a späť!, hoci mi je od ruky (mne by pasovala: R7-R2 vo hviezdach, či R1-R2 bližšia k zemi). I ja som sníval: viewtopic.php?f=10&t=31&start=2225#p159163 . Len dúfam, že sa rozbehne výstavba R2 od ZV na KE, hlavne keď už bude hotová D1, v rýchlejšom tempe. A bude sa stavať úsek za úsekom, aby za sebou súvisle nadväzovali, a nie ako doteraz, že je treba striedavo schádzať z D/R na cesty nižšej triedy, aby sa na ne (D/R) opäť dalo ísť. Aj keď pripúšťam, že niekedy je potrebné vyriešiť prednostne nejaké súrnejšie miesto na trase.
VYDRŽAŤ. Nič nám iné nezostáva...
P. S. možno i trocha O. T.: Cestovnú trasu, napríklad KN - LE, sa dá vybrať predom a ešte ju i upraviť na https://maps.google.sk/maps?saddr=Kom%C ... ,3&t=m&z=8, a od kedy je PR1BINA na https://maps.google.sk/maps?saddr=Kom%C ... ,2&t=m&z=8 (dlhšia, ale komfortnejšia), miesto navrhovanej https://maps.google.sk/maps?saddr=Kom%C ... ls&t=m&z=8 .
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod ANDi » 07. Okt 2014 16:35

Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod PK » 07. Okt 2014 17:37

Toto je momentalny skutocny stav po 20 rokoch budovania a investovania desiatok miliard korun a miliard Eur prednostne do D1. A to este podotknem, ze na tej mape ani nie je cesta cez Donovaly ktora je 4 najvyhodnejsia...
Z mapy vidno, ze D1 je vyhodna a pouzitelna len pre Trencin, Zilinu, Ruzomberok, Martin a Oravu.
gallery/image_page.php?album_id=174&image_id=21940
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod Vlados » 07. Okt 2014 18:13

Keď si porovnáme situáciu pred 20 rokmi na severnom ťahu a južnom, tak severný ťah bol podstatne viac využívaný. Keď sa robili plány do budúcnosti, už sa samostatného Slovenska, tak bolo jasné, že je potrebné vybudovať severojužné a západovýchodné spojenie. Zobrazili sa do úvahy intenzity (aktuálne a odhadované), postavené úseky diaľníc, spádové oblasti a jednoznačne sa potvrdilo, že je najekonomickejšie pokračovať v trasovaní diaľníc z minulosti - trasa považím, cez spiš smerom na PO a východ + doplniť diaľnicu cez Kysuce. Diaľničnú sieť mali dopĺňať cesty 2+2 I. triedy I/50, I/51, I/65.

Ak by si niekto už za ČSSR myslel, že je správne budovať D1 z Trenčína cez Zvolen, Sorošku, Košice do ZSSR, tak by D1 viedla tadiaľ.

Ešte zareagujem k demagógiam ohľadne výpočtu trasy BA - východ. Ak bude cieľ KE, tak VŽDY vám to bude vychádzať južnou trasou, hlavne pre zápchy pod strečnom (lebo po ceste 1+1 chodí podstatne viac vozidiel ako napr. pri Kriváni).
D1 nestávame pre prepojenie miest BA s KE a opäčne. Čo by na to povedalo 80% obyvateľov Slovenska?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod okorec » 07. Okt 2014 18:39

devil napísal:
Samotne KE tvoria cca 4,5% obyv. celej SR, zvysok vychodneho Slovenska je vzduch?


to ze druhe najvacie mesto ma len takyto podiel svedci len o tom ze sme vidiecka krajina.


devil, bavia ma tvoje "logicke" implikacie :D

ze su kosice relativne male mesto a ze sme vidiecka krajina su dva nesuvisiace fakty. napr. druhe najvacsie mesto Belgicka, ktore ma urban population rate 97,5%, tvori cca 2,2% obyvatelstva.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod PK » 07. Okt 2014 18:53

Vlados:
este raz si poriadne pozri obrazok ktory som ti poslal. Cesta BA-KE a jej alternativy ti pokryvaju asi 80% Slovenska. Nie D1. Su to cesty ktore su:
1. casovo rychlejsie
2. kratsie
3. lacnejsie, kedze vystavba spojnice vychod-zapad by bola lacnejsia juhom
Pre cele uzemie pokryte tymito cestami je D1 nevyhodna. A to su tam mesta ako Poprad a Presov ktorymi tu argumentujes ty.
A tiez neargumentuj Strecnom, to malo byt davno vyriesene obycajnou cestou 2+2 za zlomkove sumy co sli do D1.

Pisal som tu uz velakrat, ze pre cele Slovensko od Popradu na vychod je D1 brzdou, kedze spojenie juhom uz mohlo byt 10 rokov hotove. Je to len slub, ktory realne brzdi ekonomiku. Realita je taka, ze este minimalne 6 rokov D1 nebude hotova.
A pokial sa jedna o plany CSSR na stavbu dialnice tak si pozri napr. toto:
http://sk.m.wikipedia.org/wiki/Dejiny_výstavby_diaľnic_a_rýchlostných_ciest_na_Slovensku#/image/Súbor:Národní_silnice_Plzeň-Košice.svg

Dialnica severom nebola ziadna dogma ani mantra.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod plš » 07. Okt 2014 19:02

KN.SK, uvedomuješ si vôbec, akí boli Branco,Aquila, Scotty vo febr.-apríli 2005 uletení fantasti? V tom čase ešte sme nevedeli v podstate, čo sú to eurofondy. Tie sme mohli začať využívať až v období od r. 2007. A prístup k nim? Na Slovensku najprv sa na to šťastie opijeme. Potom na to pozrieme ako prváčik z ľudovej školy, keď pred neho položia sústavu lineárnych difenciálnych rovníc. Ničomu nerozumieme a všetko sa treba expresne rýchlo naučiť!
Ináč toto obdobie, čo žijeme teraz je pre dialnice a RC kľúčové. Prijmanie nových pomerne slabých členov do EÚ zbíja nadol priemer výkonu EÚ, tým sa zbíja nadol aj pravdepodobnosť, že v ďalšom období /keď ešte EÚ bude/ bude Slovensko čistým poberateľom príspevkov /eurofondov/ z EÚ.
A časom treba počítať, že Slovensko bude sa musieť so svojimi slabými príjmami obyvateľstva podieľať na veľmi drahej mašinérii EÚ. Či ostanú nejaké peniaze na cesty a ostatné dopravné cesty?
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod Jano1 » 07. Okt 2014 20:25

Uz na buduci rok ak sa podari dokoncit co sa ma 2014/2015 na D1 dokoncit budu trasy BA-ZA-Bidovce, BA-BB-Certovica-Bidovce a BA-ZV-Bidovce mimo spicky casovo velmi podobne. Na D1 by mala byt nova uspora okolo 25 minut.
Momentalne
BA-ZA-Bidovce 4:46
BA-BB-Certovica-Bidovce 4:40
BA-ZV-Bidovce 4:30
Tym mam na mysli aj vsetkych co momentalne jazdia po I/50 pri Bidovciach, napr. MI.
https://www.google.sk/maps/dir/48.19088 ... m2!4m1!3e0

Ked uz teraz je pre vacsinu obyvatelov byvaleho Vychodoslovenskeho kraja na ceste do BA vyhodnejsia severna D1, tak od buduceho roka bude casovo vyhodnejsia alebo aspon casovo velmi podobna pre dalsiu cast obyvatelov vychodneho Slovenska.

Tak ako budu pribudat dalsie useky D1, trasa sa bude skracovat a naproti tomu niektore pripravovane useky R2 budu trasu predlzovat.
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod eric987 » 07. Okt 2014 20:42

Pani - robit zavery na zaklade google maps - trochu znasilnene... D1 ide ako ide a ide takto nie nejaky rok,. Ze momentalne nie je najrychlejsia? o rok mame az na Branisko komplet tah RK - PO pricom minimalne obchvat Levoce bude poriadna uspora. Dalsie najproblematickejsie useky su Strecno, Vrutky, PO - prve dve su zazmluvnene/ stavaju sa, druhy sa snad rozostavia na dalsi rok. Ze nie je najkratsia ? pozrite ako ide ta ceska - aj ona ide tak aby spajala nie 2 ale 3 najvecsie mesta (mimochodom slovenska D1 z nasich najvecsich nespaja len BB, NR, PD) Co by spajala D juhom okrem KE a vlastne kadial by sla? R1 plus R2 ? to nie je obkluka? ci R7 plus R2 ktorej obsluznost je hlavne medzi Levicami a LC mierne povedane miziva? a PK - ws mi prosim ta povedat ako by si ti riesil Streco na 2 plus 2 za zlomkove sumy ? Ze spojenie juhom mohlo byt pred 10 rokmi hotove - zaujimave ze vtedy este ani len vecsina trasy juzneho tahu nebola stanovena... A dlasia vec - ak je D1 na vychod od PP brzdou pre cele SVK, co je ptm D3, R7, nastastie zrusena filialka... ???
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod Vlados » 07. Okt 2014 21:11

PK napísal:Vlados:
este raz si poriadne pozri obrazok ktory som ti poslal. Cesta BA-KE a jej alternativy ti pokryvaju asi 80% Slovenska. Nie D1. Su to cesty ktore su:
1. casovo rychlejsie
2. kratsie
3. lacnejsie, kedze vystavba spojnice vychod-zapad by bola lacnejsia juhom
Pre cele uzemie pokryte tymito cestami je D1 nevyhodna. A to su tam mesta ako Poprad a Presov ktorymi tu argumentujes ty.
A tiez neargumentuj Strecnom, to malo byt davno vyriesene obycajnou cestou 2+2 za zlomkove sumy co sli do D1.

Pisal som tu uz velakrat, ze pre cele Slovensko od Popradu na vychod je D1 brzdou, kedze spojenie juhom uz mohlo byt 10 rokov hotove. Je to len slub, ktory realne brzdi ekonomiku. Realita je taka, ze este minimalne 6 rokov D1 nebude hotova.
A pokial sa jedna o plany CSSR na stavbu dialnice tak si pozri napr. toto:
http://sk.m.wikipedia.org/wiki/Dejiny_výstavby_diaľnic_a_rýchlostných_ciest_na_Slovensku#/image/Súbor:Národní_silnice_Plzeň-Košice.svg

Dialnica severom nebola ziadna dogma ani mantra.

Myslíš tú cestu cez Čertovicu :lol: áno tou chodím na SV SK, žiaľ neviem si ani predstaviť dĺžku tunela aký by tam musel byť postavený a či by to prežila EIA. Aj pri nej mach pochybnosť o 80% obyvateľov Slovenska.
Áno, Strečno malo by byť dávno vyriešené diaľničnou cestou 2+2. Výhrada vo svedomí bola podstatná... a potom fuj fuj nejaké PPP. Slovensku nepostačuje iba jedna hlavná trasa, preto máme aj RC. Tie majú byť doplnkom, kde nie je predpokladaná taká intenzita. Ak by každá vláda nemenila koncepciu, aby mohla zakryť svoju neschopnosť, politici presuny D/RC cez svoju rodnú hrudu, tak už mohlo byť hotové: D1 BA-PP 2+2, PP-Široké 1+1, Široké-Ďurďošík 2+2 (okrem tunela PO), R1 TT- BB 2+2, R2 TN-BN 1+1, ZV-Podkriváň 1+1 a Ožďany-Tornaľa 1+1, niečo viac na Kysuciach aj Orave 1+1... mohli sme si písať ako pekne razia Sorošku.
Politici oje....jú obyvateľov, že nejaká diaľnica ich spasí. Žiaľ bude to veľké sklamanie. Ak bude hotová (a bolo by jedno či severom alebo juhom), tak by bolo ešte viac pracovných miest vznikalo v BA, hlavne tých lepšie platených a nepriemyselných, t.j. ešte väčší prepad východného Slovenska. Takto aspoň niečo skončilo v KE.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod PK » 07. Okt 2014 21:17

Co ti pripada na Google Maps znasilnene? Je to momentalne najdostupnejsia statistika realnych rychlosti na cestach. Narocky som to pozeral mimo spiciek aby sa nemohlo namietat, ze je to sposobene kolonami na Strecne a pri Ziline.
Tieto trasy je sucasna REALITA.
Argumentovat ze R1 sucasnu cestu predlzi to je tiez take ohybanie reality. Vzdusna cesta BA-KE je 310km, postavit rychlostnu cestu ktora cestu predlzi o 20% ok, to je akceptovatelne, ale obhajovat to, ze sa este predlzi sucasnych 390km to je neobhajitelne.
Strecno na 2+2? Ak uz nijako inac tak postavit nad sucasnou cestou druhe poschodie. Jedna sa realne asi o 5-6km cesty cez Strecno, zbytok by sa dal riesit klasicky.
Naklady na zimnu udrzbu tohto extremne na udrzbu nakladneho useku by klesli prakticky na polovicu, bezpecnost stupla X nasobne aj vdaka celorocne suchej ceste.
A neskusaj mi tvrdit, ze sa to neda. Ukotvit poschodie cesty v pevnom skalnatom podlozi a svahu. Denne pozeram na Bay Bridge od San Francisca do Oaklandu ktory ma 5+5 pruhov a premavku vedenu poschodovo.
Toto by bol v podstate 1+1 most v narocnom terene. A nevrav mi, ze to vyriesi dialnica, kedze aj po spusteni dialnice bude tento usek vyuzivany a pravdepodobne pretazeny.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod KN.SK » 07. Okt 2014 22:12

Vlados napísal:Politici oje...jú obyvateľov, že nejaká diaľnica ich spasí. Žiaľ, bude to veľké sklamanie. Ak bude hotová (a bolo by jedno či severom alebo juhom), tak by bolo ešte viac pracovných miest vznikalo v BA, hlavne tých lepšie platených a nepriemyselných, t.j. ešte väčší prepad východného Slovenska. Takto aspoň niečo skončilo v KE.
ŽIAĽ :( , ako je to tu Vladosom opísané, takto to i bude vyzerať s veľkou pravdepodobnosťou po dobudovaní S- i J-prepojenia oboch metropol.
Príklad: Mesto (i okres) KN upadá, hoci má roky za humnami diaľnicu, aj keď maďarskú M1. DS i NZ sú neporovnateľne na tom lepšie i bez blízkosti D alebo R. Závisí i od regionálnych "politikov" a ich skutočných schopností, a nielen natŕčať ruky, či hlavne otŕčať svoje 'temer' bezodné vrecká! A nevyhovárať sa na niečiu "neprajnosť".
Stále mi zuní v ušiach "výčitka" spolužiačky-Bratislavčanky: "Prečo sa všetci trepeme do Bratislavy?" Tak som jej odpovedal: "Lebo i Výskumný ústav Makyty Púchov má sídlo v Bratislave." To bolo ešte za "socializmu" a pragocentrizmu. A rodil sa nový *-centrizmus.
Neveselý stý príspevok.Ale aj tak budem rád keď bude hotovo. Severom a potom i juhom. :) Ide i o bezpečnosť dopravy.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod devil » 08. Okt 2014 13:50

Keď si porovnáme situáciu pred 20 rokmi na severnom ťahu a južnom, tak severný ťah bol podstatne viac využívaný.


tym myslis co, ze ked na branisku bolo 6.000 aut tak na soroske 4.000 aut....tak to je skutocne relevantny rozdiel pre dlhodobe planovanie.

Ak by si niekto už za ČSSR myslel, že je správne budovať D1 z Trenčína cez Zvolen, Sorošku, Košice do ZSSR, tak by D1 viedla tadiaľ.Ešte zareagujem k demagógiam ohľadne výpočtu trasy BA - východ. Ak bude cieľ KE, tak VŽDY vám to bude vychádzať južnou trasou, hlavne pre zápchy pod strečnom (lebo po ceste 1+1 chodí podstatne viac vozidiel ako napr. pri Kriváni).


ze federacia zanikla si niektori nevsimli ale ked DrX spomina trasu cez BP tak su vsetci na noze.....dialnicne napojenie na europu mame cez D2/D4 a to uplne staci.

pre hp-ds sa vacsinou udava cas 30 min. a priem 70-ku, juhom je to rychlejsie o vyse polhodinu aj ked je strecno plne prejazdne. a aj tam mas useky so priem. 70-kou aj napriek tomu ze tam jazdi podstatne menej aut.

Príklad: Mesto (i okres) KN upadá, hoci má roky za humnami diaľnicu, aj keď maďarskú M1. DS i NZ sú neporovnateľne na tom lepšie i bez blízkosti D alebo R. Závisí i od regionálnych "politikov" a ich skutočných schopností, a nielen natŕčať ruky, či hlavne otŕčať svoje 'temer' bezodné vrecká! A nevyhovárať sa na niečiu "neprajnosť".


nie som sice z NZ ale je zname ze do centra BA su vlaky uplne konkurencieschopne a hojne vyuzivane..., inac nepoznam zasluhy NZ radnice. to skor LV by si mohol uviest. alebo potom preco nespomenut samsung v GA ktora je na skok od R1. v KN nemate normalne pripojenie na M1 a kazda vacsia investicia ostane na druhom brehu, pozemky dnes ponukne kazdy ale vyhra ten kto ponukne aj nieco navyse a to uz nie je v silach samosprav. naozaj by ma zaujimal priklad kde nie je spojenie, nie je ziadna velka statna investicna pomoc, ani kopa statnych institucii (cize krajske mesta nepocitame) a maju sa dobre...a nie relativne dobre ale naozaj dobre.

ze su kosice relativne male mesto a ze sme vidiecka krajina su dva nesuvisiace fakty. napr. druhe najvacsie mesto Belgicka, ktore ma urban population rate 97,5%, tvori cca 2,2% obyvatelstva.


ja neviem co belgicka statistika povazuje za vidiek, aj my mame tuto hodnotu vyse 50% ale pri vsetkej ucte 5-10 tisic obyv. za urbanizovane, naozaj mestke prostredie nepokladam a takych "miest" je kopa. Andrej tu nieco pisal o 4% obyvatelov lebo proste nevedel normalne reagovat ze aj po dokonceni D1 to bude dlhsia o vyse 35 km a zabudol v akej sme teme....tie kosicke olsany su tak reprezentativne ako krizovatka R2xR4 alebo rovno kechnec.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod Jano1 » 08. Okt 2014 17:19

PK napísal:Argumentovat ze R1 sucasnu cestu predlzi to je tiez take ohybanie reality.

Postavena R1 je dlzkovo pomerne neutralna k ceste I.triedy.

PK napísal: Vzdusna cesta BA-KE je 310km, postavit rychlostnu cestu ktora cestu predlzi o 20% ok, to je akceptovatelne, ale obhajovat to, ze sa este predlzi sucasnych 390km to je neobhajitelne.

Asi si si nevsimol, ze Slovensko nie je siro sira rovina, to plati aj o R1 a R2. A obchvaty su niekedy dlhsie ako existujuca cesta I.triedy.

PK napísal:Strecno na 2+2? Ak uz nijako inac tak postavit nad sucasnou cestou druhe poschodie. Jedna sa realne asi o 5-6km cesty cez Strecno, zbytok by sa dal riesit klasicky.
A neskusaj mi tvrdit, ze sa to neda. Ukotvit poschodie cesty v pevnom skalnatom podlozi a svahu.

Ta skala nie je pevna ale sa to rozsypa. S istotou mozem tvrdit, ze postavit to korytom rieky by bolo lacnejsie. Stratil by sa zasadny efekt, ze dialnica usetri 8 km a dopravu by si zase len voviedol do Ziliny, ktora sa tvari, ze tranzit stiha previest, ale prave tento pokriveny pristup robi problemy obyvatelom mesta.
devil napísal:tym myslis co, ze ked na branisku bolo 6.000 aut tak na soroske 4.000 aut....tak to je skutocne relevantny rozdiel pre dlhodobe planovanie.

Branisko okrem vyssej intenzity je ako horsky priechod narocnejsi ako Soroska.

devil napísal:naozaj by ma zaujimal priklad kde nie je spojenie, nie je ziadna velka statna investicna pomoc, ani kopa statnych institucii (cize krajske mesta nepocitame) a maju sa dobre...a nie relativne dobre ale naozaj dobre.

Martin.
devil napísal:tie kosicke olsany su tak reprezentativne ako krizovatka R2xR4 alebo rovno kechnec.

Krizovatka Kosicke Olsany je reprezentativna pre okresy, ktore su odtial vychodne. Takmer cely PO kraj a cast KE kraja to bude mat casovo aj vzdialenostou kratsie do BA po D1, teda vacsina obyvatelov vychodneho Slovenska.
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod PK » 08. Okt 2014 17:39

Asi si si nevsimol, ze Slovensko nie je siro sira rovina, to plati aj o R1 a R2. A obchvaty su niekedy dlhsie ako existujuca cesta I.triedy.


Juzna cast Slovenska z 50% rovina je a z 50% mierne zvlneny teren neporovnatelny s horami na severe. Napriek tomu na severe dialnica cestu skrati a na juhu rychlostna cesta cestu predlzi.

Ta skala nie je pevna ale sa to rozsypa. S istotou mozem tvrdit, ze postavit to korytom rieky by bolo lacnejsie. Stratil by sa zasadny efekt, ze dialnica usetri 8 km a dopravu by si zase len voviedol do Ziliny, ktora sa tvari, ze tranzit stiha previest, ale prave tento pokriveny pristup robi problemy obyvatelom mesta.


Terajsia cesta je I. triedy pri Strecne je postavena z velkej casti na pylonoch, je ich pekne vidno z vlaku, ktory ide popod. Ak sa tam dala postavit takym sposobom zeleznica a 2 pruhy cesty, znieslo by to aj dalsie 2 pruhy. Nie je to o nemoznosti, len o dimenzovani.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod KN.SK » 08. Okt 2014 18:10

devil napísal:
Príklad: Mesto (i okres) KN upadá, hoci má roky za humnami diaľnicu, aj keď maďarskú M1. DS i NZ sú neporovnateľne na tom lepšie i bez blízkosti D alebo R. Závisí i od regionálnych "politikov" a ich skutočných schopností, a nielen natŕčať ruky, či hlavne otŕčať svoje 'temer' bezodné vrecká! A nevyhovárať sa na niečiu "neprajnosť".
••• v KN nemate normalne pripojenie na M1 a kazda vacsia investicia ostane na druhom brehu, pozemky dnes ponukne kazdy ale vyhra ten kto ponukne aj nieco navyse a to uz nie je v silach samosprav. naozaj by ma zaujimal priklad kde nie je spojenie, nie je ziadna velka statna investicna pomoc, ani kopa statnych institucii (cize krajske mesta nepocitame) a maju sa dobre...a nie relativne dobre ale naozaj dobre.
Veď som písal o natŕčaní a otŕčaní. Fíni sem mali prísť, ale "mesto" to akosi tou pahltnosťou niektorých jeho zástupcov/podnikavcov prepískli a až potom oni zašli na druhý breh. Pozemky chceli predať za nehorázne ceny. I do Komáromu nie je lepšie pripojenie od M1, len o pár kilometrov menej (presnejšie o 2 km).
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod Vlados » 08. Okt 2014 19:00

PK napísal:Juzna cast Slovenska z 50% rovina je a z 50% mierne zvlneny teren neporovnatelny s horami na severe.

Rovina je tak popri Dunaji. Ak by bola južná trasa taká výhodná a vzdialenosť Praha-KE juhom aj severom je ~600km, tak mi vysvetli prečo vtedy nebola zvolená pre D1 južná trasa? (Porovnávanie iba vzdialenosti BA-KE nie je objektívne, nakoľko diaľnica nemá prepájať iba dve mestá...)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod DrX » 08. Okt 2014 20:23

no prave pri jednotkach bolo napojenie na prahu juhom aj severom rovnocenne, kedze v trencine sa dalo ist rovnako dolom aj horom. no a pre dialnicu davalo vyznam ist severom, lebo pre Praha-Kosice je to rovnako dobre ako juhom, ale napr. pre Praha-Presov by to uz bolo dlhsie, takze celkovo je logicke, ze z Prahy (ktora je severne od KE), sa do KE ide severom a PO je po ceste. Ale z BA, ktora je juzne od KE, je logicke dorazit do KE z juhu a KE su na ceste do PO. (no a netreba zabudat na to, ze ceski bratia sa potrebovali hlavne "dostat do tater")
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod DrX » 08. Okt 2014 22:48

Celkom by ma zajimalo, ci aliasom p. Havrilu na tomto fore je Andrej, Jano1, alebo iny naslovovzaty kuzelnik, ktoremu vzdy vyjde, ze najlacnejsia vec na svete ja stavat predrazene tunely do Ziliny...
viewtopic.php?f=35&t=19736&p=160101#p160101
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod Maxx787 » 08. Okt 2014 23:07

tu vobec nejde o lacnejsie stavanie tunelov pri ziline co vobec nieje pravda pretoze tunely pri ziline a RK su drahe a cela dialnica detto ale o to ze doprava je jednoducho vacsia pri ZA, MT, RK. ako pri roznave alebo lucenci, proste stavia sa D1 prednostne a s tym uz ani ty ani nikto nic nespravi a v konecnom dosledku sa rozbehla aj R2. bud rad ze sa stavia a prestan s politikou a konspiracnymi teoriami... ja osobne budem jazdit po D1 zapadnym aj vychodnym smerom takze hura ze sa stavia a uz aby bola, a ty si jazdi po R2 ked sa postavi( tiez aby uz bola lebo po lucenec by som ju byuzil tiez + R1 z BB do RK.) a kecy okolo toho ci je to drahe a ci je to lokalka alebo kratsie alebo tlacene cez vladu si nechajte pre seba. budme radi ze sa nieco stavia...) len par rokov dozadu sa staval akurat tak jeden usek pri PB a dost lebo neboli peniaze(teda peniaze boli len ich niekto ukradol). takze DrX a spol... Uz budte ticho s tymi kecami (za gramaticke chyby sa ospravedlnujem) :-)
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod DrX » 08. Okt 2014 23:23

blbecek, ked si za tie tunely budes platit sam, tak mi to bude jedno, stavaj si ich aj pozlatene. ale kym sa to stavia (aj) za moje peniaze, a pritom sa cesty, ktore ja potrebujem, odsuvaju, tak je dovod na to poukazovat. zvlast, ked je jasne, ze sa to robi podvodom a manipulaciou, tak ako pri navadzani ludi v BA aby sli do KE po D1, alebo pri oficialnom vladnom-(v)udovom vypocte, kolko ludi obsluzi severna a juzna trasa (kde nie je PO zapocitany do obsluhy juhom), alebo pri PPP, kde skoda, pokial by sa to za tie vysutazene ceny stavalo, by bola 17mld EUR. no ale ked si zaslepeny ako ostatni *** tu, tak sa nediv, ze mas ***, a nie dialnicu, a ze "uz coskoro" ju budes mat (co ti slubuju uz 20 rokov, ale splnit to nedokazu).
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod laforez » 09. Okt 2014 08:27

... a pritom sa cesty, ktore ja potrebujem, odsuvaju, tak je dovod na to poukazovat.


Ale ty nie si jediny, ja som napriklad tiez radsej za useky ktore sa stavaju na D1.
laforez
diskutujúci
 
Príspevky: 54
Založený: 02. Okt 2014 09:47

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod milosD » 09. Okt 2014 09:24

...ale ON je jediny a jedinecny...
milosD
diskutujúci
 
Príspevky: 201
Obrázky: 11
Založený: 28. Jan 2009 13:15

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod Maxx787 » 09. Okt 2014 10:29

ved to keby sa zase stavala R2 tak by sme na Orave a Kysuciach a v Turci nadavali ako sa stavia R2 ktora nevyriesi problem s dopravou v Strecne, Kralovanoch ci RK. ale ide o to ze R2 podla scitania dopravy vyuzije menej ludi ako D1 to vyplyva z intenzity a argument lokalka je nepripustny pretoze lokalka je aj v LC a RS tak isto ako v RK, MT, ZA, takze D1 vyuzije viac vodicov ako R2 a preto sa stavia D1 je to logicke. ked sa postavi D1 tak sa bude stavat R2 lebo R1 je v podstate hotova. ale zase s DrX sa hadat je nezmyselne lebo nebyva na severe a vobec nevie ako to tam vyzera s dopravou... lebo statistika ktoru tu pouzivame je presna veda o nepresnych cislach...
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 26 hostí.