Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Nove hlasovanie od 14.12.2010 (Po pade PPP1+PPP3)

2016
2
1%
2017-2018
29
15%
2019-2020
41
21%
po r. 2020
128
64%
 
Celkový počet hlasov : 200

Odoslaťod sorgo » 20. Aug 2009 08:01

Čavo napísal:[ironia]Bodaj by D1 nepokrývala väčšiu časť územia a obyvateľstva keď je dlhšia. Mali ju naplánovať v tejto trase: BA-TT-NR-TO-TN-ZA-MT-ZH-ZV-BB-RK-PP-PO-KE-MI a hneď by bola úplne univerzálna.[/ironia]


este tam zopar mesteciek chyba, ktore sa mozu citit ukrivdene... takze k uplnemu idealu ma D1 este daleko... :)
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Odoslaťod sorgo » 20. Aug 2009 08:09

devil napísal:
D1, D1+R1+R2, R7+R2, potom D1, R1+R2, potom D1 ... D1 víťazí


toto kto pochopil nech vysvetli.


velmi som to sice nepochopil, ale ide o jasny odkaz, "D1 víťazí" za kazdych okolnosti.

    - obsluhuje vacsinu uzemia
    - rozdeluje uzemie vo ferovom pomere 40:60% plochy
    - spaja najvacsie priemyselne oblasti
    - obsluhuje vacsinu obyvatelov
    - je najdlhsia :)
    - ma najvyssie prevysenie na trase
    - je najdrahsia
    - ... plno iných superlatívov


pozeral som si tak zbezne mapu EU, neviem tam najst podobny pripad ako SK, krajinu, co by mala excentricky umiestnenu metropolu + tak hornaty teren. skoda, zisitli by sme, ako to riesia inde
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Odoslaťod Ondra O.K. » 20. Aug 2009 08:19

sorgo napísal:pozeral som si tak zbezne mapu EU, neviem tam najst podobny pripad ako SK, krajinu, co by mala excentricky umiestnenu metropolu + tak hornaty teren. skoda, zisitli by sme, ako to riesia inde


Nebyl bych tak striktni, treba i Praha je dost excentricky a i kdyz mame hvezdicocou strukturu (predevsim v Cechach), tak je videt ze je to ne uplne vhodne reseni. Navic se taky resi "severni tah" tedy D11+R35, kdyz jizni uz nestaci. Hornatost je mozna mensi, ale kopcovitost dostatecna, napr. na D1 Vysocina s kazdorocnimi zimnimi problemy. R49 na Slovensko bude potrebovat nekolik tunelu pres Beskydy, D8 pres Krusne hory maji tunely taky.

Rakousko ma Viden taky zcela mimo stred, resi to dvema hlavnimi tahy, zapad zeme jsou Alpy s mnoha tunely..

Takze neda se rict jak to resit, kazdy resi jak muze, nekdo lip, nekdo hur, nekdo levneji, nekdo draz...
Obrázok používateľa
Ondra O.K.
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 573
Obrázky: 112
Založený: 28. Aug 2006 14:58

Odoslaťod PK » 20. Aug 2009 08:26

rastislav5 napísal:Dal som si namahu a pomocou funkcie Expanded Histogram ktora vracia pocet pixelov v obrazku vo Photoshope som zistil, ze D1 rozdeluje plochu Slovenska v pomere 40/60 (severna cast k juznej casti), zatial co R1+R2 (spolu s D1 k hraniciam) v pomere 73/27. Da sa to interpretovat tak, ze juzny tah je trasovany vyrazne excentrickejsie ako severny a horsie obsluzi Slovensko.
A kedze je na severe Slovenska vacsia hustota obyvatelstva, horeuvedene pomery prepocitane na obyvatelstvo (nie na plochu) by vysli este vyraznejsie v prospech D1


A vychodne slovensko je kde v tych 40%, alebo tych 60%, pretoze pre vychod je jedno ktorou cestou je pripojene na dialnicnu siet, ale nie je jedno kedy! A rozdiel severnej oproti juznej by bol tak 10 rokov...
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Odoslaťod sorgo » 20. Aug 2009 08:51

Ondra O.K. napísal:
sorgo napísal:pozeral som si tak zbezne mapu EU, neviem tam najst podobny pripad ako SK, krajinu, co by mala excentricky umiestnenu metropolu + tak hornaty teren. skoda, zisitli by sme, ako to riesia inde


Rakousko ma Viden taky zcela mimo stred, resi to dvema hlavnimi tahy, zapad zeme jsou Alpy s mnoha tunely..


hanba :) jasne! Rakusko!

ako prva bola postavena dialnica A1 Wien - Salzburg, ze?
skuste prosim mudrlanti aplikovat svoje vzorce "feroveho roztinania" uzemia, obsluhy obyvatelov a priemyslu aj na rakusku A1... vyjde to tiez, alebo rakuski inzinieri neboli v dobe vystavby A1 tak vyspeli ako sme tu a teraz? :twisted:
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Odoslaťod sorgo » 20. Aug 2009 08:54

PK napísal:A vychodne slovensko je kde v tych 40%, alebo tych 60%,...


pravdepodobne to je vypocet z celej trasy D1 az po Ukrajinu, teda vychod od Michaloviec po sever pomohol trochu na tych 40% :)

PK napísal:...pretoze pre vychod je jedno ktorou cestou je pripojene na dialnicnu siet, ale nie je jedno kedy! A rozdiel severnej oproti juznej by bol tak 10 rokov...


pozor na vyroky :) hned ta ukamenuju ako Mesika
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Odoslaťod devil » 20. Aug 2009 09:07

v podstate je to pravda, ani v okolitych krajinach nie su hlavne mesta uplne v strede krajiny, npr. v cechach povazuju za prioritu aj D8 ci D3 a v madarsku maju aj M5 ci M6 a nielen M1-M3, v polsku maju tiez aspon 3-4 rovnako dolezite tahy.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Dialniciar » 20. Aug 2009 09:08

devil napísal:zbytocny luxus...(?) ale naplanovane su podla 4 medzinarodnych tahov, ktore su uz nakreslene desatrocia. zbytocny luxus pre Sk je D3. z-v tahy su principe 2, E50 a E58.

D1, D1+R1+R2, R7+R2, potom D1, R1+R2, potom D1 ... D1 víťazí


toto kto pochopil nech vysvetli.

simon zrejme narazal na to ze zakladna kostra (sietou by to este nenazval) je viac tahov. na druhej strane je podsuvane ze ak nevieme postavit nieco v dohladnom case tak sa povie ze to vlastne ani nie je podstatne...do zakladnej kostry pritom jednoznacne patri aj vychodna cast D4, ZV-KE a KE-MI.


Áno, máš pravdu v tých 4 ťahoch sever-juh; zabudol som na D2, takže :arrow:

1. ťah: D2 - hovotý
2. ťah: D1+D3 - na % dĺžky je na 2. mieste
3. ťah: R3 - ten je rozostavaný najmenej a o plnom profile tu môžu snívať
4. ťah: R4 - ten je čo sa rozostavanosti týka na 3. mieste

Je snáď iný ťah ? :?:

Západ-východ nie sú iba 2 ťahy, lebo geograficky je to:

1. Najprv iba D1 - pokračuje na sever a od Košíc ide znovu
2. Najprv D1 - potom R1 a pridáva sa R2, od Košíc ide D1
3. Najprv R7 - potom R2, od Košíc ide D1

Ťahy západ-východ sú 3 ... no jasné zastúpenie tam má D1.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod joe1024 » 20. Aug 2009 09:26

Pacho napísal:Trocha OT, ale RU PL a CZ hovorit akoze viem jazyk, je trocha trapne , nie :idea:
Praveze nie.

Je zjavne, ze si nemal dlhsiu dobu tu cest s niekym z mladsej generacie v Cechach, ktori maju obrovsky problem rozumiet slovencine (napr. CZ deti do 10 r. bezne SK nerozumeju vobec a mal som tu cest zazit ako sa take dve deti dohadovali, ze co to je za jazyk, a tipovali to na rustinu/polstinu !).

Ohladom rustiny - asi vacsina z nas tu na fore zazila povinnu rustinu, ale to uz dobre 2 dekady neplati. Vyrastli nam 2 generacie ludi, co po rusky nevedia ani ceknut. U nas v praci je spolu asi tak 5% ludi co by sa po rusky dohovorili a novonastupcivsi len krutia hlavou, ze co to je za jazyk, ked zacnem s kolegom z USA rozpravat po rusky.

A pointa bola v tom, ze su krajiny na juhu Europy, kde po cesky rozumeju ale slovensky uz nie. Cize aj ked sa ti to nezda, cestina je jazyk na dorozumenie v cudzine, obzvlast v takom Madarsku je to regulerny cudzi jazyk. Iste, necakam, ze bude Madar vediet napr. po polsky, ale keby na mna po polsky vybehol, tak mu budem rozumiet.

Mozes nad tym krutit hlavou kolko chces, ale je to proste tak.
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod Vlados » 20. Aug 2009 09:26

ja vidím celý problém v tom a nielen tu na diskusii, že trasa TT-NI-ZM-ZV-LU-RS-RV-KE nie je označená ako R1 a nemá tomu primeranú prioritu, t.j. hneď druhé miesto za D1. Dnes nepotrebujme úsek ZV-KE na plný profil, ale 1/2 profil by sa zišiel (rovnako ako plný profil D1 po KE a 1/2 profil po MI) a uspokojili by sa aj Mesíkovci.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Odoslaťod Ondra O.K. » 20. Aug 2009 10:46

joe1024 napísal:Je zjavne, ze si nemal dlhsiu dobu tu cest s niekym z mladsej generacie v Cechach, ktori maju obrovsky problem rozumiet slovencine


Zcela OT: ja mam tu cest pomerne casto se potkavat se slovenskymi detmi (pribuzni) v rozsahu 2-8 let a muzu rict ze ani ony nerozumi cesky..vzdycky na me vyvalene koukaji a pulce vety nerozumi :) ale nakonec se domluvime 8)
Obrázok používateľa
Ondra O.K.
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 573
Obrázky: 112
Založený: 28. Aug 2006 14:58

Odoslaťod ok233 » 20. Aug 2009 11:02

Tomas PO napísal:Uz nereagujem, pretoze prave po tejto vete som nadobudol pocit, ze patris do kategorie dementnej populacie, ktoru na Slovensku tvori 48%.

Dialniciar napísal:Táto tvoja posledná veta len vykazuje IQ učiteľa angličtiny na PO univerzite ...

Tomas nie kazdy volime smer ak si to myslel tými 48 precentami.A dialničiar ty sa pochval svojim IQ ked si reagoval na prispevok o dementnej populacii.No zo solidarity a aby sa este neprehlbil regionalny rozdiel malo to rozsirovanie dialnice na tri pruhy pockat kym nebude dialnica aspon v kosiciach.
ok233
ok233
diskutujúci
 
Príspevky: 80
Založený: 03. Mar 2009 13:56
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Odoslaťod ok233 » 20. Aug 2009 11:05

A k tomu ci rozumeju lepsie cesi ci slovaci tak jednoznacne slovaci rozumeju lepsie cestine ako naopak a to z dovodu napriklad mnoho filmov v slovenskych mediach je nadabovanych v cestine avsak v ceskych mediach je minimum casu ked sa hovori po slovensky.Cesi dokonca predabuju aj slovenske filmy.
ok233
ok233
diskutujúci
 
Príspevky: 80
Založený: 03. Mar 2009 13:56
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Odoslaťod Vlados » 20. Aug 2009 11:13

ok233 napísal:No zo solidarity a aby sa este neprehlbil regionalny rozdiel malo to rozsirovanie dialnice na tri pruhy pockat kym nebude dialnica aspon v kosiciach.


a tiež zo solidarity, aby sa neprehĺbil regionalny rozdiel malo budovanie diaľnice ZA-KNV počkať kým nebude diaľnica aspoň v Košiciach.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Odoslaťod ok233 » 20. Aug 2009 11:41

presne tak
ok233
ok233
diskutujúci
 
Príspevky: 80
Založený: 03. Mar 2009 13:56
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Odoslaťod ok233 » 20. Aug 2009 11:49

O tom ci toto rozsirenie pomoze zasadnym sposobom k zrychleniu cesty TT-BA by som polemizoval tak ci tak tam budu zase kolony.Takze je to iba take polovicate riesenie ako pod strecnom.
ok233
ok233
diskutujúci
 
Príspevky: 80
Založený: 03. Mar 2009 13:56
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Odoslaťod devil » 20. Aug 2009 12:46

Ťahy západ-východ sú 3 ... no jasné zastúpenie tam má D1.


aha, uz chapem, to je vsak len nase -provincne- znacenie, medzinarodne :

E50 od TN a tj. skutocny severny tah, a E75 sluzi na spojenie severu s hl. mestom a okolim.
E58, priamo spaja juhozapad - BA, TT a NR s KE a dalej na vychod (tieto 2 maju spolocnu trasu od KE a prave preto je aj KE-MI zakladna kostra), takze E58 spaja najobyvanejsie a uzemia vychodu a zapadu a preto je to najlepsia spojnica. netreba vsade plny profil, stacia tie useky ktore usetria cas a zasadne zvysia bezpecnost, stacilo by postavit 1/2 trasy tj tych 100 km, od LC len R11,5 a spojenie by bolo na svete, dovolim si tvrdit porovnatelne rychle ako severom ale omnoho lacnejsie.

R7 nie je spojenie lebo DS-NZ neexistuje a NZ-LC je len nevyhovujuca cesta 7,5m a nie je to ani medzinarodny tah. tretie spojenie je cez Hu ktore od 2004 ked dialnica obisla miskolc scasti nahradza nase trasy.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Vlados » 20. Aug 2009 13:59

ok233 napísal:O tom ci toto rozsirenie pomoze zasadnym sposobom k zrychleniu cesty TT-BA by som polemizoval tak ci tak tam budu zase kolony.Takze je to iba take polovicate riesenie ako pod strecnom.


zásadným spôsobom určite nepomôže a v čase dokončenia rozšírenia úseku BA-TT (2015) bude na tom úsek rovnako zle. Zásadné riešenie by bolo vybudovať nový 1/2 pruh D1 (postupne 3,4,5) alebo predĺžiť R1 po BA (Dolná Streda-BA). Ani jedno z týchto riešení by sa nerozbehlo do volieb. Vlastne je tu ešte jedno riešenie R7 a R3/R2 ale to je príliš vzdialená budúcnosť na riešenie dhnešných potrieb.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Odoslaťod Pacho » 20. Aug 2009 14:56

joe1024 napísal:
Pacho napísal:Trocha OT, ale RU PL a CZ hovorit akoze viem jazyk, je trocha trapne , nie :idea:
Praveze nie.

Je zjavne, ze si nemal dlhsiu dobu tu cest s niekym z mladsej generacie v Cechach, ktori maju obrovsky problem rozumiet slovencine (napr. CZ deti do 10 r. bezne SK nerozumeju vobec a mal som tu cest zazit ako sa take dve deti dohadovali, ze co to je za jazyk, a tipovali to na rustinu/polstinu !).

Ohladom rustiny - asi vacsina z nas tu na fore zazila povinnu rustinu, ale to uz dobre 2 dekady neplati. Vyrastli nam 2 generacie ludi, co po rusky nevedia ani ceknut. U nas v praci je spolu asi tak 5% ludi co by sa po rusky dohovorili a novonastupcivsi len krutia hlavou, ze co to je za jazyk, ked zacnem s kolegom z USA rozpravat po rusky.

A pointa bola v tom, ze su krajiny na juhu Europy, kde po cesky rozumeju ale slovensky uz nie. Cize aj ked sa ti to nezda, cestina je jazyk na dorozumenie v cudzine, obzvlast v takom Madarsku je to regulerny cudzi jazyk. Iste, necakam, ze bude Madar vediet napr. po polsky, ale keby na mna po polsky vybehol, tak mu budem rozumiet.

Mozes nad tym krutit hlavou kolko chces, ale je to proste tak.


Asi tak neak ako pises, je to fakt, ale ja som reagoval na moznost sa dorozumiet trebars v obchode, alebo na pumpe, a tma si myslim, ze sa da vystacit s beznymi frazami. Mne sa raz podarilo ( a to sa povazujem za jazykoveho antitalenta :D ), tlmocit medzi Bulharom a madarom. Sice s rukami nohami a hlavne s ceruzkou, sme sa dohovorili.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Odoslaťod Andrej » 20. Aug 2009 18:34

sorgo napísal:
Ondra O.K. napísal:
sorgo napísal:pozeral som si tak zbezne mapu EU, neviem tam najst podobny pripad ako SK, krajinu, co by mala excentricky umiestnenu metropolu + tak hornaty teren. skoda, zisitli by sme, ako to riesia inde


Rakousko ma Viden taky zcela mimo stred, resi to dvema hlavnimi tahy, zapad zeme jsou Alpy s mnoha tunely..


hanba :) jasne! Rakusko!

ako prva bola postavena dialnica A1 Wien - Salzburg, ze? uplne po nizinach.
a cuduj sa svete, napojenie Wien-Innsbruck ide cez Nemecko, zeby lahsi teren? (paralela so Soroskou a povrchovym variantom cez Madarsko).

skuste prosim mudrlanti aplikovat svoje vzorce "feroveho roztinania" uzemia, obsluhy obyvatelov a priemyslu aj na rakusku A1... vyjde to tiez, alebo rakuski inzinieri neboli v dobe vystavby A1 tak vyspeli ako sme tu a teraz? :twisted:


Trocha ta poopravim:

Rakusko stavalo A1 prioritne hlavne z dovodu, ze tu boli podstatne vyssie intenzity ako na A2 - kedze na A1 nelezi len Salzburg, ale aj Linz a zaroven sluzi ako tranzit dalej na Mnichov alebo Innsbruck. Preto je dnes uz vo väcsine dlzky rozsirena na 3+3 pruhy, kym A2 bola este par rokov dozadu miestami ako polprofil. Jednoducho stavali najmä tam, kde boli intenzity a aby prepojili co najviac obyvatelov. Hoci 2. najväcsie mesto je Graz. Btw, A1 vobec nie je uplna rovina. Teren je podobny nasej R2. Akurat ze u nas nebudu na R2 dlho intenzity ani na 2+2.

Prepojenie Salzburg-Innsbruck cez Nemecko si dal tiez velmi zly priklad. Na nasej R2 staci vybudovat 1 kratucky 5 km tunel, kym na prepojenie Tirolska a Salzburgu by sa musela vybudovat RC podobna S16 cez Arlberg s dlzkou tunelov cez 20 km. Okrem toho je to po A8+A12 kratsie a A8 bola uz davno vybudovana.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Tomáš » 04. Sep 2009 13:36

D1 BA-KE sa má podľa prísľubov odovzdať do roku 2010. Myslíte, že sa to podarí?
Prvý príspevok ešte z roku 2005 kedy boli ľudia dobrí optimisti. Ten rok 2010 je tu za 4 mesiace tak to už by nestihli aj keby každý deň pracovali.
Obrázok používateľa
Tomáš
diskutujúci
 
Príspevky: 52
Obrázky: 5
Založený: 23. Mar 2009 22:05
Bydlisko: Galanta

Odoslaťod sorgo » 04. Sep 2009 13:38

Tomáš napísal:
D1 BA-KE sa má podľa prísľubov odovzdať do roku 2010. Myslíte, že sa to podarí?
Prvý príspevok ešte z roku 2005 kedy boli ľudia dobrí optimisti. Ten rok 2010 je tu za 4 mesiace tak to už by nestihli aj keby každý deň pracovali.


neviem na ktorej strane presne, ale je tu plno ludi, ktori boli ochotni "zjest kefu", ked sa to podari. nuz... slovenskej krcme (rozumej volicom) dialnica nejak nechyba.
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Odoslaťod ELZ » 04. Sep 2009 13:51

Ono v podstate sa nejak stale postupuje - rychlost je ireleventna. Prakticky sa teraz zacne sustredenie na useky od Janoviec po Branisko, obchvat Presova a najtazsi usek HP-RK ... takze zeby rok 2020? :-D
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Odoslaťod Tomáš » 04. Sep 2009 13:58

Presne tam pri Ružomberku je katastrofálny terén, a ešte tunely a Prešov no katastrófa. To je všetko politika v tom lebo aj na inej diskusii o diaľniciach (taký článok v denníku a dalo sa reagovať) a hneď vyťahovali to Chorvátsko kde postavili nejaký 250 kilometrový úsek do Splitu za 5 rokov. Tu sa s tým toľko šuchcú že to nemá obdobu.
Obrázok používateľa
Tomáš
diskutujúci
 
Príspevky: 52
Obrázky: 5
Založený: 23. Mar 2009 22:05
Bydlisko: Galanta

Odoslaťod aquila » 04. Sep 2009 14:48

Tomáš napísal:Prvý príspevok ešte z roku 2005 kedy boli ľudia dobrí optimisti. Ten rok 2010 je tu za 4 mesiace tak to už by nestihli aj keby každý deň pracovali.


budem quotovat sam seba z februara 2005 t.j. vyse 4 a pol roka dozadu z temy co bude dostavane v roku 2010 ...

aquila napísal:mn osobne tipujem ze snad bude hotovy kompletny usek ladce - zilina. teda to je tusim 40km +/-. snad uz bude hotovy aj celu usek vazec - megusovce - poprad - janovce. presov svinia .. R4, cely ziarsky lievik.

co si myslim ze nebude hotove, bude medzi ZA a RK. snad len usek hubova - ivachova stihnu. urcite tiez nebude hotovy usek medzi janovcami a studencom a tatiez medzi fricovcami a svinou.

ale ak sa bude darit tak tych 100km novych D & RK by mohlo dovtedy pribudnut (ja viem, som velky optimista :))


opomenul som sice useky na R3 a R4 svidnik, ale R4 juh nestihli ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.