100 dni noveho ministra DPaT

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Driver » 23. Jún 2010 10:23

Ad Lubos
Ten zoznam je napísaný dobre, je to rozložené dobre po celom Slovensku, tak to má byť

Ad mirkobb

Prečo by sa mali vypustiť obchvaty PO a ZV , to akože BB má obchvat tak ostatným netreba :?:
Obrázok používateľa
Driver
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 497
Obrázky: 1287
Založený: 22. Dec 2009 21:01
Bydlisko: Desolate valley

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod devil » 23. Jún 2010 11:21

lebo v PO bude nabrezna komunikacia a vo ZV MUK na neresnickej krizovatke s rozsirenim na 4 pruhy po odbocku na sidliska.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod aquila » 23. Jún 2010 11:32

tak nejako.. vzhladom k tomu, ze zase raz zostala nielen ze prazdna, ale nenormalne zadlzena statna kasa .. tak z vystaby toho padne veeelmi vela..

budeme radi ak sa tento rok zacne juzna R4 od kosic dole .. a snad nejake lacne useky D1 na vychode .. inak je to pase.. len R1 bude vo vystavbe ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod dragon » 23. Jún 2010 11:36

Vazne?? a to ako vies ze v PO bude nabrezna komunikacia?? Uz je spraveny tender? vybrany zhotovitel? ohlaseny zaciatok prac?
Dufam ze novy minister dopravy nech bude ktokoľvek nam uz KONECNE postavi obchvat mesta ci uz vo forme dialnice alebo spominanej NK. Ide o kvalitu zivota v meste nie o to ci to niekomu skrati cestu o 15 minut mestom...
dragon
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 462
Obrázky: 0
Založený: 29. Jan 2007 13:49

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod LubosG » 23. Jún 2010 16:08

aquila napísal:tak nejako.. vzhladom k tomu, ze zase raz zostala nielen ze prazdna, ale nenormalne zadlzena statna kasa .. tak z vystaby toho padne veeelmi vela..

budeme radi ak sa tento rok zacne juzna R4 od kosic dole .. a snad nejake lacne useky D1 na vychode .. inak je to pase.. len R1 bude vo vystavbe ..


No, bude to asi krutá realita. Ja som tiež veľmi zvedavý čo sa reálne, v skutočnosti podarí dostať v najbližších mesiacoch a tento rok do výstavby a ktoré cesty sa podarí v nasledujúcich 4 rokoch postaviť a rozostavať. Za 4 roky zhodnotíme tento progres, postup, len dúfam, že nepríde k takému kroku ako v r. 1999, teda k úplnému zastaveniu výstavby D a RC, ale asi nie.

Zvolen - ako je to s južným ťahom smer Lučenec, čo sa počtu pruhov týka? Je tam vôbec nejaký štvorpruh na úseku od križovatky, odbočky s R1 po výpadovku na LC? Podľa Google maps tam vidím len dvojpruh, aj keď po zapnutí značiek mi tam ukazuje sem tam aj štvorpruh, v priestore križovatky na Krupinu, no moc sa mi to nezdá.
D1 NM
Obrázok používateľa
LubosG
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 87
Založený: 13. Jan 2007 18:16
Bydlisko: BpJ/NM

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod tibor » 23. Jún 2010 16:11

zo zaciatku to tiez vidim len na eurofondy, mozno o rok, dva ci tri ked sa situacia stabilizuje rozbehnu aj daco ine
tibor
diskutujúci
 
Príspevky: 53
Obrázky: 51
Založený: 03. Sep 2007 14:22
Bydlisko: Radola

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod i15 » 23. Jún 2010 16:59

Co by bolo dobre do 06/2014 rozostavat:

D1: cela po Kosice + 1 usek KE-MI
D3: Brodno-KNM a Cadca-Svrcinovec
D4: juzna cast (cez PPP)

R2: ZV-Krivan, Ozdany-Figa, Soroska, 2 useky medzi TN a ZH
R3: DK-Polsko
R4: Presov Zapad-Kapusany (severny obchvat) a Kapusany-Lipniky
R5: spolu s usekom CA-Svrcinovec
R7: prvy usek od BA na vychod (cez PPP)

No to je dost, takze co by sa priebezne mohlo skrtnut :) :

D1: okolo PO a ten 1 usek KE-MI
D3: 1 usek
R2: 1 usek medzi TN a ZH a 1 usek Ozdany-Figa (su spolu 3)
R3: 1 usek
R4: 1 usek
R5: zavisi od D3

A treba si dat ciel, kolko km rocne a kolko km za obdobie sa ma odovzdat. Radsej ziadne ciele typu "Dx/Rx medzi A a B do roku Y"
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod DrX » 23. Jún 2010 17:25

lubos napísal:Zvolen - ako je to s južným ťahom smer Lučenec, čo sa počtu pruhov týka? Je tam vôbec nejaký štvorpruh na úseku od križovatky, odbočky s R1 po výpadovku na LC? Podľa Google maps tam vidím len dvojpruh, aj keď po zapnutí značiek mi tam ukazuje sem tam aj štvorpruh, v priestore križovatky na Krupinu, no moc sa mi to nezdá.


V Google Earth sa to dá pekne pozrieť. Štvorprúdovka je od odbočky z R1 po prvú križovatku s I/66. Potom na mimoúrovňovej križovatke s Dobrovnianskou cestou je dvojpruh s pripájacími pruhmi. Inak už je to len dvojprúdovka s úrovňovými jednostrannými odbočkami. Ale ide prakticky mimo obytnej oblasti. Takže by ju stačilo rozšíiť a urobiť mimoúrovňové odbočky, a podobne ako vnútorný okruh Košíc je to na dlhú dobu poriešené.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod LubosG » 23. Jún 2010 17:40

Dík DrX za upresnenie, pozriem si to v Google Earth. S tým rozšírením ťahu smer LC, niekde po výjazd zo Zvolena by to nebol možno zlý nápad, ušetrili by sa peniažky na ďalšie, nasledujúce úseky. Prípadný severný obchvat by sa tak staval možno o 5-10 rokov neskôr, na ktorého úkor by sa postavili iné úseky R2 smer KE.
D1 NM
Obrázok používateľa
LubosG
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 87
Založený: 13. Jan 2007 18:16
Bydlisko: BpJ/NM

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod DrX » 23. Jún 2010 19:08

Tak veru. Inak, tá križovatka sa má začať stavať v septembri z prostriedkov ERDF (http://www.ssc.sk/sk/Vystavba-a-rekonst ... ovatka.ssc). Som fakt zvedavý...
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod mel » 23. Jún 2010 20:19

takze mame tu programove tezy:

10. Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií

-Zrušíme projekt širokorozchodnej trate.
-Liberalizujeme Slovenskú poštu s garanciou univerzálnej poštovej služby.
-Zachránime bratislavské letisko a Cargo vstupom silných strategických investorov.
-Budeme dôkladne analyzovať priority a prípravu výstavby infraštruktúry s hlavným dôrazom na potreby jednotlivých regiónov.
-Zmodernizujeme kľúčové tranzitné úseky cestnej a železničnej dopravnej infraštruktúry, najmä zo zdrojov EÚ ako prostriedku dynamizovania rozvoja zaostávajúcich regiónov.
-Prehodnotíme ďalšiu realizáciu PPP projektov v oblasti dopravnej infraštruktúry so zreteľom na skúsenosti a výsledky z už realizovaných projektov s cieľom zefektívniť ďalšiu výstavbu.
-Presmerujeme EÚ prostriedky určené na podporu súkromných firiem do budovania infraštruktúry.
-Umožníme využitie zdrojov v druhom dôchodkovom pilieri na výstavbu diaľnic.
-Budeme preferovať hromadnú osobnú dopravu pred individuálnou dopravou.
-Budeme tvrdo uplatňovať práva NDS a štátu vyplývajúce zo zmluvy s dodávateľom elektronického mýta a preskúmame tento projekt z hľadiska presadzovania verejného záujmu.
-Nezavedieme mýto pre osobné autá a ponecháme pre ne len diaľničné známky.
-Upravíme legislatívu tak, aby schvaľovanie dopravného značenia prebiehalo len v rámci jedného správneho orgánu, čo by nielen výrazne zjednodušilo konanie v tejto oblasti, ale zároveň vymedzilo aj kompetentnú inštitúciu v prípade nečinnosti. Zavedieme elektronickú komunikáciu medzi štátom a občanom všade tam, kde je to možné.
-Zavedieme výrazne nižšie ceny za elektronické služby zo strany štátu (oproti klasickým papierovým).
-Budeme v maximálnej miere využívať voľne dostupný softvér vo verejnej správe.
-Prioritne budeme riešiť najkritickejšie úseky cestnej infraštruktúry.
-Zavedieme legislatívne záväzný princíp, na základe ktorého výstavba stavieb v strategickom záujme bude realizovaná až po vysporiadaní majetkových práv k nehnuteľnostiam, či už prostredníctvom inštitútu vyvlastnenia, alebo odkúpením predmetných nehnuteľností.


Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5436193/programove- ... z0rhnFzKbv
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod sergej » 23. Jún 2010 20:30

i15 napísal:Co by bolo dobre do 06/2014 rozostavat:

D1: cela po Kosice + 1 usek KE-MI
D3: Brodno-KNM a Cadca-Svrcinovec
D4: juzna cast (cez PPP)

R2: ZV-Krivan, Ozdany-Figa, Soroska, 2 useky medzi TN a ZH
R3: DK-Polsko
R4: Presov Zapad-Kapusany (severny obchvat) a Kapusany-Lipniky
R5: spolu s usekom CA-Svrcinovec
R7: prvy usek od BA na vychod (cez PPP)

No to je dost, takze co by sa priebezne mohlo skrtnut :) :

D1: okolo PO a ten 1 usek KE-MI
D3: 1 usek
R2: 1 usek medzi TN a ZH a 1 usek Ozdany-Figa (su spolu 3)
R3: 1 usek
R4: 1 usek
R5: zavisi od D3

A treba si dat ciel, kolko km rocne a kolko km za obdobie sa ma odovzdat. Radsej ziadne ciele typu "Dx/Rx medzi A a B do roku Y"

Pod toto sa ti kludne podpisem, a este doplnim, ze R2 a R3 polprofil (s predpripravou na plny aspon pre objekty nad RC), ostatne vsetko na plny profil.
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Tomas PO » 24. Jún 2010 09:14

Takze z programovych tez tykajucich sa dopravy to na nejake konkretne zamery pri vystavbe D a R nevyzera.
Vsetko len vseobecne blaboly:
-Prehodnotíme ďalšiu realizáciu PPP projektov v oblasti dopravnej infraštruktúry so zreteľom na skúsenosti a výsledky z už realizovaných projektov s cieľom zefektívniť ďalšiu výstavbu.
-Prioritne budeme riešiť najkritickejšie úseky cestnej infraštruktúry.

Nestavebne cinnosti:
-Umožníme využitie zdrojov v druhom dôchodkovom pilieri na výstavbu diaľnic.
-Budeme tvrdo uplatňovať práva NDS a štátu vyplývajúce zo zmluvy s dodávateľom elektronického mýta a preskúmame tento projekt z hľadiska presadzovania verejného záujmu.
-Nezavedieme mýto pre osobné autá a ponecháme pre ne len diaľničné známky.
-Upravíme legislatívu tak, aby schvaľovanie dopravného značenia prebiehalo len v rámci jedného správneho orgánu, čo by nielen výrazne zjednodušilo konanie v tejto oblasti, ale zároveň vymedzilo aj kompetentnú inštitúciu v prípade nečinnosti. Zavedieme elektronickú komunikáciu medzi štátom a občanom všade tam, kde je to možné.
-Zavedieme legislatívne záväzný princíp, na základe ktorého výstavba stavieb v strategickom záujme bude realizovaná až po vysporiadaní majetkových práv k nehnuteľnostiam, či už prostredníctvom inštitútu vyvlastnenia, alebo odkúpením predmetných nehnuteľností.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod pohodak » 24. Jún 2010 09:48

to su len programove tezy, uvidime co pojde do programoveho vyhlasenia, tam uz budu musiet byt konkretne veci
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod marleyB » 24. Jún 2010 22:09

Kedy budú hotové? Dneska som nepozeral správy...
marleyB
nováčik
 
Príspevky: 6
Založený: 24. Apr 2010 01:05

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Dialniciar » 25. Jún 2010 17:11

ad i15:

D1 po KE: nezačal by som D1 v PO, nezačal by som ani 2. tunelovú rúru Braniska
D3: útlm a príprava na eurofondy 2014-2020

R1: zrušiť trasovanie na RK, pretrasovať na BR
R2: Soroška nie (eurofondy 2014-2020), 2 úseky TN-ZH by som nedal, začal by som JV obchvat TN a obchvat ZH

R3: DK je stavba za 700 mil. € a nemá ani trasu, začatie je nereálne; dal by som útlm až na eurofondy 2014-2020
*pridal by som skôr na príprave a začatí na MT-HŠ a obchvate KA

R4: KE-H, čo najskôr

R5 je totálne nepripravená, tá sa nezačne
navheje to vyhodených 20 mil. € - radšej investovať do D1 BA-TT

R7 BA-DL

Financovanie:

PPP na D1 s Višňovým a na D4. Príprava a vyhlásenie v r. 2010, reálne začatie výstavby v roku 2011-12.

D1 BA-TT ??? ... cca. 200 mil. €
D1 (bývalý balík PPP I.) ... cca. 2,4 mld. €
R2 ... cca. 600 mil. €
R3 ... cca. 300 mil. € ... R3 je v TEN-T, netreba na to zabúdať :)
R4 ... cca. 150 mil. €
R7 ... cca. 100 mil. €

Spolu: 3,7-3,8 mld. € (1,3 mld. € ešte eurofondy, vláda chce nejaké presunúť z podpory súkromných firiem + úver z EIB vo výške 1 mld. € na D1 a R3 pre vládu), takže ŠR ročne na výstavbu cca. 360 mil. €, t.j. asi o +100% viac ako dnes. To nie je nereálne. :)

No a zodpovedne treba realisticky naplánovať výstavbu 2014-2018 so zapojením eurofondov. A netreba sa spoľahnúť na vyššie príjmy z mýta: po dostavbe D1 cez PPP niekedy v r. 2017-2018 pôjdu splátky zo začiatku tam.

(nie je viac času, možno inokedy sa rozpíšem)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod i15 » 25. Jún 2010 17:38

ad R2: stavby zacate v roku 2014 mozu ist z nasledujuceho programoveho obdobia eurofondov. JV obchvat Trencina nema nic spolocne s R2 a obchvat ZH - naco? Sice tu oblast nepoznam, ale prietah cez mesto je stvorprudovy a intenzity medzi TN a PD su vyssie.

R3: trasa na Turci je lokalna vnutrostatna cesta, zatial co I/59 na Orave je medzinarodny tah E77, takze ma vyssiu dolezitost. A obchvat DK som tam nezaradil, myslel som useky od Oravskeho Podzamku na sever, kde sa uz pracuje na UR.

R4 juzna cast je do roku 2015 uplne zbytocna. Nepotrebujem iluziu, ze sa v KE kraji nieco poriesilo.

I/11 ZA-CZ je pomerne frekventovana, do roku 2014 tu bude treba nieco vymysliet.

Podla udajov z ndsas.sk som spravil aj hruby odhad, kolko by tie moje stavby mohli stat (neratam naklady na D4 a R7 cez PPP). Bez skrtania by musel statny rozpocet a eurofondy prefinancovat necelych 9mld €, so skrtanim je to asi 5,5mld. Cize pri predpokladanom dokonceni usekov v roku 2018, ked by sa mohli dokoncit useky rozostavane v roku 2014, treba tuto sumu vydelit 8 rokmi. Rocne vydavky vychadzaju v priemere 875 mil €, so skrtanim 690 mil €. Je to samozrejme dost, ale spomenme si, ze splatky 3 balikov PPP by nas rocne stali asi 700 mil €.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Dialniciar » 25. Jún 2010 18:10

*JV obchvat TN je R2, to tak aj vždy bolo, to si zrejme mýliš s novým cestným mostom :)
*v princípe stavby začaté na R2 môžu ísť z eurofondov 2014, ale tak ja už nemyslím optimisticky; už aj môj scenár je optimistický až až
*na R3 nemá význam budovať dlhé prepojenia, ale riešiť postupné úseky na celej trase, netreba zabúdať na alarmujúci stav panelky na Turci a než ju prebudovať, skôr realizovať R-ku
*na R4 nejde o ilúziu, ale o mýto a výnosnosť €: ľahký úsek za málo peňazí a slušná dĺžka
*na D3 do 2014 preto nič, lebo uprednostnením D1 sa dostáva 1 región do maximálneho popredia; prečo ?

R7 BA-DL nikto cez PPP nepostaví. Drahý úsek s množstvom vyvolaných investícií, keďže ide o stavbu v meste.

Aj ja ešte doplním, že s 360 mil. € na výstavbu treba zabezpečiť 90 mil. € na chod NDS, základnú údržbu a opravy + 70 mil. € na splátky mýta a úverov ako aj 50 mil. € na prípravu, t.j. výdavky v NDS so zarátaním výnosov z mýta a nálepiek a vlastnej činnosti (spolu asi 150 mil. €) by bolo potrebné zo ŠR zabezpečiť asi 420 mil. €, čo bola suma dosiahnutá v r. 2005.

Ak zarátame vplyv splátok za PPP vo výške 700 mil. €, tak si treba uvedomiť, že štát by ušetril peniaze z výstavby daných úsekov a mohol ich do r. 2018 investovať inam.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod i15 » 25. Jún 2010 18:17

Nazov "JV obchvat TN" je potom nespravny, lebo R2 tam nijako neobchvatne Trencin. A vynostnost R4 bude mizerna, lebo nestiahne ani len vsetky kamiony zo starej cesty a na starej ceste pred Senou bolo 4400 aut.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Dialniciar » 25. Jún 2010 18:33

ad výnostnosť na R4: ja s tým nesúhlasím :)

Nový minister dopravy to bude mať ale ťažké:

1. Obrovské dlhy. :arrow:

Rok krízy bol pre tri železničné podniky katastrofou. Všetky tri štátne železničné podniky skončili vlaňajšok so stratou a spoločne tak vytvorili sekeru vyše 236 miliónov eur, čo je približne 7 miliárd korún. (PRAVDA, 18.5.2010)

http://imgs.pravda.sk/sk_ekonomika/A100 ... E_HOSP.PNG

NDS už je dokonca v situácii, že si nevezme úver na výstavbu.

2. Obrovské investičné dlhy. :arrow:

Doslova horí výstavba diaľnic a rýchlostných ciest.

*buď sa prehodnotí PPP alebo sa spustí proces eurofondov - len potom aby sa aj niečo začalo v r. 2010 stavať :!:

V rámci SSC je priemerný vek vozoviek (t.j. na štátnych cestách I. triedy) cez 23 rokov. :o :shock: Tomu odpovedá fakt, že 52% vozoviek je v stave: nevyhovujúci-havarijný. Pridajte si povodne 2010; doteraz nie je ani len cenový odhad škôd. Doslova sú cesty I. triedy v stave: "pozor iné nebezpečenstvo", "pozor, nerovnosť na vozovke", "pozor, vyjazdené koľaje". Ročné tempo opráv asi 120 km povrchov súvisle proste pri vyše 3.100 km ciest nemôže stačiť, keď životnosť asfaltového povrchu je max. 15 rokov a pri preťažených 1.410 km ciest I. triedy (v dôsledku pomalej výstavby D/R a chýbajúcich obchvatov) je životnosť max. 10 rokov ... je stav vozoviek už zúfalý.

V rámci cestných obchvatov: Slovensko ich aktuálne stavia: 5. :o :shock: Ide o severný obchvat Trnava, v realizácii od r. 2005 do r. 2012 :o :oops: , cestný obchvat Galanta, cestný obchvat Prievidze, cestný obchvat Topoľčany, príprava/začiatok je v Lipt. Matiašovciach. Projektové dokumentácie bežia na: Holíč, Senica, Šaľa, Brezno, Malacky, Vráble, Krupina. Podotýkam, že táto výstavba doslova stojí na eurofondoch.



Nový minister príde a musí nájsť 100 mil. € v rámci diaľnic na prípravné práce na D1. De facto prvé počiatky stavebných prác. Štát na toto pritom ani nepamätal. :oops: NDS na toto nemá žiadnu rezervu. A deficit ŠR je už aj tak alarmujúci. A so železnicami tiež niečo robiť, lebo dlhy produkujú stále ale staršie treba aj platiť.

Nakoniec ešte dobre padne výstavba 52 km R1 cez PPP. :D

No, bude ešte veselo. V princípe je jedno, kto bude ministrom, ak to bude aj Mikloš alebo Štefanec, oni majú dobrú vlastnosť, že si nechajú poradiť. Ale dopravu zrejme čaká na rok 2010 rýchla redukčná diéta. :oops: Tým pádom zhoršenie stavu a tým pádom veľké výzvy na roky 2011-2014.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod DrX » 25. Jún 2010 19:20

Pekne, ze tu pisete aj konkretne cisla. Par poznamok:
R1: - s presmerovanim na Brezno/Certovicu suhlasim, ked sa uz ide robit R3. Ak sa stredny usek R3 zrusi, potom by R1 asi malo ist ako je.
- je skvele, ze sa stavia PPP2
D1: - z PPP1 usekov na D1 by sa mali urgentne robit polprofilove obchvaty miest (resp. kapacitne/mimourovnove prejazdy ako Nabrezna v PO). na to by v eurofondoch bolo peniazi dost.
- PPP3 odsunut a pracovat na rozsireni I/18 okolo strecna
- stavat polprofilove obchvaty smerom na MI
D3: odsunut
R2: viem si predstavit, ze by sa Soroska odlozila, ak by sa miesto nej zacali stavat polprofilove obchvaty (resp. mimourovnove prejazdy s 80km/h) vsetkych miest/dedin po ceste (+krizovatka Neresnica a mimourovnovy vnutromestsky prejazd ZV s MPR 80km/h)
R3: neviem
R4: KE-Milhost v r. 1995 bolo neskoro

PS: dobre ratam, ze ked sa dostavia krizovatka Neresnica a R1 Nitra-Tekovske Nemce nebude uz na trase Kosice-ZV-BA ziaden semafor?
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod devil » 25. Jún 2010 20:49

- prehodnotit PPP, ked ich nie je mozne vyrazne zlacnit tak ich treba zrusit
- preverit myto
- transparetne sutaze bez spekulacii typu prilis lacna ponuka

priority do 2014 za cca. 2 mld. €
- postavit z eurofondov to co je pripravene a je zasobniku projektov pre erdf
- z kohezneho fondu prioritne dubna skala-turany, hubova-ivachnova, janovce-jablonov
- zacat samofinancovatelnu cast D4 cez PPP (tj. mimo tych 2 mld)
- zlepsit ale min. zastavit upadok stavu ciest I. tr.

ak sa najdu dalsie zdroje tak dalsie useky o ktorych poradi ma zmysel sa bavit ked takato situacia nastane

viewtopic.php?f=35&t=13749

okrem toho palcak zase perlil, povedal aj rozumnu vec ktora tu na fore uz bola a to prehodnotenie OPD, konkretne presun zo zeleznic na dialnice, zrejme z kohezneho fondu, cize namiesto vo vyspelom svete prekonanej 160-ky na zeleznici postavit par usekov naviac na dialnici. potom by sa dali rozsirit priority
dalsia vec by mohla byt participacia DSS, tj. stat by si pozical od vlastnych obcanov - sporitelov. vyhodne pre kazdeho.

viewtopic.php?f=35&t=13749
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod michael89 » 25. Jún 2010 20:58

DrX, doteraz som s Tebou vo veľkej miere vždy súhlasil, ale týmto svojim príspevkom si ma úplne "otočil". Tak, ako Ty vyčítaš niektorým, že by stavali len na západe, Ty si zas až príliš orientovaný na východ.

Viem, na východe to máme ťažšie, je tu horšia infraštruktúra, a aj preto som stále súhlasil s tým, čo si písal, ale skús niekedy po sebe aj čítať. Nečuduj sa, že Ťa považujú za "blázna", keď napíšeš, že pri Strečne len rozširovať I / 18 ( aj tak už nie je kam ), ale KE - MI nech sa stavia polprofilová D1. Viem, pri Strečne je tunel oveľa drahší ako polprofily pri Michalovciach, ale ešte si si nevšimol, že aj keď považujeme situáciu na ceste KE - MI za hroznú, pri Strečne je to ešte horšie ? Nechcem, aby to vyzeralo, že som ľahostajný, ale proste sa už zmierme s tým, že hlavná "tepna" bude D1 v jej súčasnom trasovaní. Aby sme sa chápali - zďaleka netvrdím, aby sa prioritne stavala D1 - práve naopak, súhlasím s Tebou, nech sa riešia bodové závady a iné ťahy, ale keď napíšeš, nech sa rieši D1 pri MI a pod Strečnom nie, tak je to už blbé.

Ešte ma zaujíma, prečo by si navrhoval polprofilové obchvaty ( mimoúrovňové prejazdy ) len s 80 km / hod. ? Veď nech to je minimálne na 110 km / hod.

A ináč, naozaj si myslíš, že R4 je až tak potrebná ? Najmä keď ušetrí podľa prepočtov cca 3 minúty času a končí sa pred Šebastovcami, čo je teda dosť obmedzujúce.

Dúfam, že som sa nikoho nedotkol, snažím sa len o debatu a uviedol som svoj subjektívny názor.
michael89
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 380
Založený: 08. Jan 2009 13:44

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod devil » 26. Jún 2010 08:44

michael89, to nie je otazka nechcenia ale situacie, npr. stat nadobudne navyse 100 ci 200 alebo 300 mil. € ktore ale na visnove nestacia tak sa postavi zopar usekov ktore mozno ze povodne neplanoval resp. planoval neskor. alebo podla teba by si ich mal odlozit do prasiatka kym sa nenahromadi potrebna suma ?
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod michael89 » 26. Jún 2010 14:01

Ja viem, že v štáte to takto nie je možné, ale ja sa na to dívam takto a možno sa dívam zle, takže skúsim uviesť príklad, podľa ktorého som na to prišiel.
Ak mám dom, ktorému padá strecha ( to bude akože to Višňové ) a okrem strechy mi treba nové topenie , okná a aj vymeniť elektrické rozvody ( nech sú to ďalšie úseky na D1, D4, R2, R4, R7 ), čo z toho je najdôležitejšie ? Pre viacerých z nás asi tá strecha.
Lenže na ňu nemám peniaze. Môžem buď ďalej šetriť a dúfať, že nespadne, alebo investovať do okien a topenia. Ale aj keď ušetrím vďaka lepšej tepelnej izolácii a modernejšiemu kotlu, nenazbieram sumu potrebnú na novú strechu.

To je len môj uhol pohľadu. A aby sme sa chápali, dodávam, že mi vôbec nechýba, že sa Višňové nestavia, a oveľa radšej by som bol, keby sa robili iné úseky. Lenže Višňové je dôležité pre mnoho mnoho iných ľudí a preto ho raz bude nutné postaviť.

:wink:
michael89
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 380
Založený: 08. Jan 2009 13:44

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 38 hostí.