Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Nove hlasovanie od 14.12.2010 (Po pade PPP1+PPP3)

2016
2
1%
2017-2018
29
15%
2019-2020
41
21%
po r. 2020
128
64%
 
Celkový počet hlasov : 200

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod mirsi » 09. Okt 2014 10:50

ak by islo o intenzity dopravy, zabudneme uplne na D1, R2, R3, D3,... a bude sa stavat len D4 a R7 (prve useky) a D1 a D2 pri vchode a vychode z BA

kedze vsak nemozeme vyuzit peniaze z EU na D4 a R7, nastastie mozeme stavat aj nieco ine. Podla mna vsak nie je vhodne argumentovat "len" intenzitou dopravy, kedze faktory ako rozvoj regionu, medzinarodne koridory a pod zohravaju nemalu ulohu. Ak by sme pouzli len intenzity, to je ako povedat ludom z RS a LC (a inde na inych miestach mimo D1) ze "zabudnite, aj tak tam nikto nechodi a nikdy nebude". A ked tam nebude ziadna rychlostna cesta - ani pol profil, nikto tam naozaj nepride... a tak budeme zvysovat intenzity tam, kde su, lebo ludia sa budu stahovat stale do centier, kde ta infrastruktura je.
mirsi
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 540
Obrázky: 10
Založený: 26. Sep 2013 15:21

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod Maxx787 » 09. Okt 2014 11:31

tak to som nemal na mysli...ak to tak vyznelo tak sorry, ale chcel som naznacit ze na tahu BA,ZA,RK,PO,KE, je viac dopravy ako ZV,LC,RS tak urcite som rad ze sa stavaju D/R pretoze ziskavame nadradenu cestnu siet ktora spoji vsetky regiony SVK kvalitnymi cestami (raz mozno za 50 rokov)...tak ako to stavaju samozrejme nie je bez vyhrad ale idu na to dobre...kazda D/R ma urcity vyznam...ale ich priorita je rozna...D1 sa nestavia preto aby sa spojila BA s KE ale preto aby sme mali nosnu cestu na ktoru budu nadväzovat ostatne menej prioritne D/R. napr aj R3 z oravy do Siah, alebo R2 ako alternativa ku D1.
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod Vlados » 09. Okt 2014 11:39

DrX napísal:blbecek, ked si za tie tunely budes platit sam, tak mi to bude jedno, stavaj si ich aj pozlatene. ale kym sa to stavia (aj) za moje peniaze, a pritom sa cesty, ktore ja potrebujem, odsuvaju, tak je dovod na to poukazovat. zvlast, ked je jasne, ze sa to robi podvodom a manipulaciou, tak ako pri navadzani ludi v BA aby sli do KE po D1, alebo pri oficialnom vladnom-(v)udovom vypocte, kolko ludi obsluzi severna a juzna trasa (kde nie je PO zapocitany do obsluhy juhom), alebo pri PPP, kde skoda, pokial by sa to za tie vysutazene ceny stavalo, by bola 17mld EUR. no ale ked si zaslepeny ako ostatni *** tu, tak sa nediv, ze mas ***, a nie dialnicu, a ze "uz coskoro" ju budes mat (co ti slubuju uz 20 rokov, ale splnit to nedokazu).

Pane, začnite sa vyjadrovať slušne, ináč na tomto fóre nemáte čo robiť!

Aj mne by sa páčilo ak by aj za moje peniaze boli opravené/postavené cesty po ktorých chodím/mohol by som chodiť, ale nie som egoista. Za seba môžem povedať, že južným a severným ťahom chodím 10:1 v prospech južného, ale rozumiem dôvodom, možnostiam aj potrebám Slovenska.
Uvedením, že pre PO je alebo by bolo vhodnejšie na spojenie s BA používať južnú trasu, tak to mi ma (a nielen mňa) pobavil.
Za koľko € sa postavila južná Pr1bina? Aká tam bola efektivita? Nevadí Ti, že ukradli a ešte 27 rokov budú kradnúť aj z Tvojich peňazí?

mirsi napísal:"zabudnite, aj tak tam nikto nechodi a nikdy nebude"

to nikto nikdy nepovedal. Nevšimohol si si, že sa stavajú 2 úseky na R2 a spracovávajú EIA, DÚR a iné nutnosti, aby sa mohlo pokračovať v RC ďalej?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod mirsi » 09. Okt 2014 12:51

Vlados, vytrhol si t z kontextu, dal som to do uvodzoviek...
mirsi
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 540
Obrázky: 10
Založený: 26. Sep 2013 15:21

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod devil » 09. Okt 2014 15:21

Za koľko € sa postavila južná Pr1bina? Aká tam bola efektivita? Nevadí Ti, že ukradli a ešte 27 rokov budú kradnúť aj z Tvojich peňazí?


keby najsamlepsie dzurindove vlady stavali tak ako mali tak R1 by sa za nich rozostavala uplne a mozno aj dokoncila za najnizsie mozne naklady. a nebolo by zlodejske PPP.

Branisko okrem vyssej intenzity je ako horsky priechod narocnejsi ako Soroska.


to je sice pravda ale vdaka soroske je vybavenych 100 km od KE po tornalu a samotne branisko riesi len branisko.

Postavena R1 je dlzkovo pomerne neutralna k ceste I.triedy.


popri R1 ide I/65, I/51 aj I/62. po posledne menovanej sa chodilo kym nebola R1 na TT a tam je D1 a R1 obchadzka.

Krizovatka Kosicke Olsany je reprezentativna pre okresy, ktore su odtial vychodne. Takmer cely PO kraj a cast KE kraja to bude mat casovo aj vzdialenostou kratsie do BA po D1, teda vacsina obyvatelov vychodneho Slovenska.


ale my potrebujeme prepojit 2 najvacsie centra nie obsluhovat mestecka a dediny po trase.

dalo by sa polemizovat ze ci MT splna vsetko to co som napisal. ci je 25 km dost daleko od konca 4 pruhov, ci tam nie je multiplikacny efekt ZA. a aj ked, je to JEDEN okres.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod Vlados » 09. Okt 2014 16:17

mirsi, OK.

Za koľko € sa postavila južná Pr1bina? Aká tam bola efektivita? Nevadí Ti, že ukradli a ešte 27 rokov budú kradnúť aj z Tvojich peňazí?
keby najsamlepsie dzurindove vlady stavali tak ako mali tak R1 by sa za nich rozostavala uplne a mozno aj dokoncila za najnizsie mozne naklady. a nebolo by zlodejske PPP.

Nechem kohokoľvek chváliť, lebo vždy bol nejaký tunel. Drvá dzurindova vláda musela zastaviť výstavbu nakoľko hrozil bankrot. Dá sa povedať, že stavali na čo sme mali. Stavať na dlh, presnejšie brutálny dlh, to sa robilo za Mečiara a Fica. Ak by "Dzurinda" nechcel šetriť tak by D1 od PP nestaval v 1/2 profile, postavil by D1 pri Levoči, privádzač SNV alebo ak by chcel uprednostniť svoje rodisko nerozbiehal by PPP pri ZA. Vlastne nebiť Ruska a KII tak by nebola rozostavaná D ani po ZA. Späť k R1. Pokračovanie R1 zastavili pripomienky pri ZnH.
Predpokladám, že žartuješ s tým rozostavaním R1, veď doteraz nie je úplne R1 rozostavaná nieto ešte dokončená. Keby nebolo jedno zlodejské PPP bolo by druhé. Aj aktuálne pripravované PPP má premrštenú cenu a v skutočnosti nevyrieši problémy BA, zníži aj tak o 10-20%. Voči tomuto bojujte a takmer dokončenej severnej trase.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod PK » 09. Okt 2014 19:13

Vlados:
Uvedením, že pre PO je alebo by bolo vhodnejšie na spojenie s BA používať južnú trasu, tak to mi ma (a nielen mňa) pobavil.


11 rokov som na vikendy chodieval k rodicom v Okrese Sabinov, z Bratislavy kde som pracoval. Na "D1" som sa pripajal pri Spisskom Stvrtku, cize pre mna to bolo rovnake ako pre Presovcanov. Dokonca malo byt este vyhodnejsie, lebo som zacinal viac zapadne a severne.
Nikdy za tych 11 rokov nebolo vyhodnejsie chodit cez Zilinu. NIKDY. Casovo to bolo vzdy vyhodnejsie cez Donovaly aj spotrebou. Kilometrovo najmenej je to cez Certovicu, kde je aj najnizsia spotreba.
Argument, ze D1 sa robi pre Presovcanov je nezmysel. Nikto z Presovcanov by sa na Bratislavu netrepal dookola cez Zilinu ak by bola normalna cesta niekde cez Donovaly, alebo Certovicu. Aj moznost PO - KE - BA ak by bola kompletna dialnica juhom by bola pre presovcanov vyhodnejsia. Samozrejme okrem toho, ze tato cesta mohla existovat 10 rokov a prinasat ovocie.

Kazdeho skolaka ucia, ze pri testoch mas najprv spravit veci ktore vies a ktore su lahke a tazke na koniec, aby si neostal na konci testu na prvej otazke ktoru nevies spravit s prazdnym papierom. To iste je D1, najtazsia vec prva a zbytok mame stale "prazdny papier". Pritom malo byt slovensko uz poprepajane po rovinach BA - KE - MI plus vsetko co by sa stihlo naviac.
PK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod Jonathan » 09. Okt 2014 20:20

PK napísal:Kazdeho skolaka ucia, ze pri testoch mas najprv spravit veci ktore vies a ktore su lahke a tazke na koniec, aby si neostal na konci testu na prvej otazke ktoru nevies spravit s prazdnym papierom. To iste je D1, najtazsia vec prva a zbytok mame stale "prazdny papier". Pritom malo byt slovensko uz poprepajane po rovinach BA - KE - MI plus vsetko co by sa stihlo naviac.


Lenze to plati iba pokial sa body davaju za celkovy vysledok. V tomto pripade sa body davaju aj za ciastkove vysledky. A zaujimave je, ze po tom "prazdnom papieri" je momentalne najlepsia cesta. Podla mna si trochu odporujes.
Jonathan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 646
Obrázky: 32
Založený: 09. Feb 2005 09:49

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod PK » 09. Okt 2014 22:01

Iba ma zufalo chytas za slovicka. Prazdny papier je napriklad R7, prazdny papier je ZV-KE, prazdny papier je KE - hranica s UA.
Zakladna kostra nadradenych ciest na SK je v smeroch Zilina - Presov, Bratislava - Kosice, Zilina - Bratislava, Ruzomberok - Zvolen, Presov - Kosice.
Kolko z toho je vybudovanych?
Pred tyzdnom som videl stav dialnic v Europe, az ma zarazilo, ked som videl, ze Polsko ma 2500km. Pokial viem pred 10 rokmi zacinali z nuly. Predpokladam, ze to budes obhajovat tym, ze stavali na rovinach. Presne na takych ake mame my na juhu a v udoliach, kde to malo byt davno postavene.
PK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod Jonathan » 09. Okt 2014 22:53

ja ta nechytam za slovicka. Pri komplexnych ulohach sa rataju aj ciatkove vysledky a zosumarizovat to na ciernobiele ano-nie je velmi jednoduche ale nespravne riesenie.

ZA-PO cca 50%, vo vystavbe 45%
BA-ZA 100%
BA-ZV-KE 50%, 10% vo vystavbe
RK-ZV nie je hlavny SK tah, rovnako ako KE-PO.

asi ta sklamem, ale ja nepoviem, ze poliaci stavaju na rovine. Oni ale na rozdiel od nas maju koncepciu a tu sa snazia dodrziavat. Navyse mali majstrovstva vo futbale, kde tiez trochu zatlacili na pilu. Na SK je koncepcia, ale jej dodrziavanie je zufale a zvycajne ma 4 rocny cyklus. Pride vlada, dostavia rozostavane pofotime sa, potom dva roky uradnici premyslaju co by z koncepcie postavili, vymyslia PPP a vsetko zastavia atd.Od roku 1998, ked sa dostavala dialnica po Ladce (alebo 2000, ked bola plnoprofilova) sa na trase do KE postavilo asi 40km do ZA a asi 40km pri PP a este nieco za medzi PP a PO. Nech 100km za 14 rokov. Toto nie je koncepcia, toto je zufalstvo. Vysledkom tohoto zufalstva je, ze najrychlesia cesta je cez najvyssi horsky prechod. A argumenty, ze je to rahe neobstoja, lebo v tomto skorumpovanom state tie peniaze su, akurat sa kotulaju nie na dialnice.
Jonathan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 646
Obrázky: 32
Založený: 09. Feb 2005 09:49

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod PK » 10. Okt 2014 00:45

Mas pravdu Jonathan, dialnice na Sk su vysmech ludom. Sledujem vyvoj od 2001 ked som zacal pracovat v Bratislave a cestoval casto do Kosic za terajsou manzelkou a k rodicom v okrese Sabinov.
Prazdne sluby politikov, specialne Smeru a Fica ktory zastavil vystavbu prakticky na 7 rokov momentalne, 2006 - 2010, 2012 - 2014. Jeho podfinancovanie dialnic, ked po 9 miliard rocne ktore nasiel Dzurinda po Meciarovi, daval okolo 4 miliardy, ktore stacili tak akurat na nekonecne opakovanie studii, projektov a tendrov.
Presuvanie terminov, ked sa dokoncenie dialnic posuvalo 2008, 2010, teraz 2019, Pricom napriklad Branisko druha rura je stale v nedohladne, cize nerealne do asi 2025.
Na druhej strane rovnice mame sialene vysoke spotrebne dane z paliv, kde vsetci motoristi platime statu obrovske peniaze za kazdy prejdeny kilometer. Ak si to zratam tam som statu zaplatil v daniach za paliva za 11 rokov viac ako 12.000Eur. Ak si zratame vsetkych motoristov na Sk, tak sme mali mat tie cesty vyhrievane za tie peniaze. Pripocitat dialnicne znamky, poplatky za STK, vypalovane pokuty... Najnovsie registracne poplatky.
Si treba len zratat kolko penazi spalili motoristi v spotrebnej dani v kolonach pred BA za 10 rokov. Kedysi davno som to prepocitaval a vyslo mi, ze v tych kolonach sa kazde 2 roky spali v spotrebnej dani suma ktora by bola potrebna na rozsierenie obchvatu BA.
Cely system je nastaveny tak aby tiekli peniaze spravnym smerom, z ruk mas cez stat do vyvolenych sukromnych. Nie je to o ziadnej sluzbe verejnosti. Je to o udrzani statusu quo ktory niekomu vyhovuje. Len ako priklad poviem, ak by sa vyriesila uplne doprava do BA, zrazu by nebol taky tlak na cenu nehnutelnosti priamo v meste a niekomu by klesla hodnota investicii.
Preto sa neprerobi ani pokaslany semafor a krizovatka v Ivanke pri Dunaji za mozno par 10.000Eur co by pomohlo doprave v celej Bratislave.
Za tychto 13 rokov co som cakal, ze sa dokonci aspon jedna cesta z vychodu na zapad, ani to nemusel byt vychod az po Ublu, som o tom uplne stratil iluzie. Bude to vyzerat rovnako aj o dalsich 13 rokov, derave cesty, po ktorych sa bude jazdit predrazenymi miniautami za cenu SUV, zdanenymi DPH, ekodanami, registracnymi poplatkami, spotrebnymi danami, mytom. Policajti na kazdom kilometri, preventivna kontrola, mobilna STK, vesty, trojuholniky, lekarnicky, odoberanie technicaku aj za nalepku na kufri... D1 po dokonceni uz nebude stacit, bude sa znova stat v kolonach, rovnako to bude na inych hlavnych tahoch v Sk.

Pre porovnanie zijem v krajine kde platim 3x mensie dane ako na Sk, z paliva neplatim ziadnu spotrebnu dan, napriek tomu za prakticky ziadne dialnice neplatim, pricom su normalne aj 6+6. Moje rodinne 7 miestne auto nie je povazovane za luxus napriek tomu, ze ma 3,6 motor a 205kW. Je legalne dat si pred soferovanim jedno pivo a nemusiet rozmyslat ci hodinu po vypiti mam 0,0, alebo 0,05 v krvi. V krajine kde vas policajti nemozu odstavit a kontrolovat bezdovodne. V krajine kde je normalne ze cesta 1+1 sa pred semaforom rozsiri na 2+2, aby semafor nesposoboval kolony. V krajine kde su na vstupe na dialnicu semafory, aby na dialnici nevznikla zapcha s 500aut/h na pruh ale slo sa plynule s 2500autami/h na pruh...
PK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod black1 » 10. Okt 2014 05:45

PK ak by sme si aj my tlacili peniaze ver tomu ze mame take cesty ako tam kde zijes :)
Obrázok používateľa
black1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 274
Obrázky: 1
Založený: 30. Okt 2013 10:08
Bydlisko: Podhájska

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod PK » 10. Okt 2014 06:55

black1 sam tomu neveris ze to ma nieco spolocne s tlacenim penazi. Staci pozriet na ceny za km dialnice v US - 11- 14 milionov $ oproti cenam na Sk ~15 milionov Eur/km. Pri platoch US robotnikov okolo 3000$ mesacne a slovenskych 800E mesacne... Predpokladam, ze si predstavujes, ze ten rozdiel v cene okolo 6 milionov & za km Strycko Sam vytlaci a odovzda v hotovosti stavebnym firmam aby oficialne zverejnili, ze postavili dialnicu za 13 mil. $ a nie za realnych 19 mil.. ako na Sk...
V 2006 sa ceny za km dialnice na SK splhali k 1 miliarde Sk za km, co je 33 mil. Eur/km.
Tak na toto by ani rotacky asi nestacili...
PK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod JaNY » 10. Okt 2014 13:00

Keby v Amerike bol taky bordel ako je na Slovensku uz 20 rokov, tak to tu by skolabovalo na druhy tyzden. A to pisem v piatok :D Je tu sistem a poriadok, inac by tie dialnice tak nevyzerali.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod MVO » 10. Okt 2014 13:50

black1 napísal:PK ak by sme si aj my tlacili peniaze ver tomu ze mame take cesty ako tam kde zijes :)


Myslis si , ze tlacenie penazi vsetko vyriesi? Ze ekenomika funguje tak, ze, ked potrebujem peniaze, tak si ich len jednoducho dotlacim a vyplatim vsetko, co potrebujem?
Ak je to take jednoduche, preco sa potom staty zadlzuju?
http://finweb.hnonline.sk/komentare-a-a ... axi-592595
MVO
diskutujúci
 
Príspevky: 187
Obrázky: 12
Založený: 20. Jún 2014 13:08

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod peterle » 10. Okt 2014 20:06

JaNY napísal:Keby v Amerike bol taky bordel ako je na Slovensku uz 20 rokov, tak to tu by skolabovalo na druhy tyzden. A to pisem v piatok :D Je tu sistem a poriadok, inac by tie dialnice tak nevyzerali.


Systém a poriadok si predstavujem ináč, ako padajúce mosty. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2 ... iho-mostu/
To sa na Slovensku nestalo, aby padol diaľničný most v prevádzke.
Porovnávať USA a Slovensko sa nedá, 200 vz 20 rokov, sloboda a trh vz socík, ale preto prekvapuje, že vzhľadom k okolnostiam, sú na tom USA tak zle. Štvrtina mostov schátraná...
peterle
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 592
Obrázky: 231
Založený: 13. Júl 2011 13:31

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod ANDi » 10. Okt 2014 21:42

Jo, u nas padaju este predtym ako sa otvoria, zase sme o krok vpred pred zapadnymi kapitalistami, co? Vsak dialnicne nemaju ktore padat, ked tie nase su len par rokov stare...

A ostatnych starsich mostov je u nas v havarjnom stave kopa, udrzba ziadna, nieco sa zacne robit az ked su v stave dezolatnom... Vsak pred ZA je uzavrety most, obchadzka mimo. Pred cca 2 rokmi most vo ZV bol v takom stave, ze zburali celu mostovku a aj cast pilierov a radsej postavili komplet nanovo... Stary most v BA, kedy sa zacal riesit? Ked sa prepadla cast vozovky...

Tu mas priklad aj s fotkami, ako vyzeraju starsie mosty na SK http://www.kosicelive.sk/most-na-hlinko ... nom-stave/
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod JaNY » 11. Okt 2014 02:49

Andi diky za trefny prispevok. Peterle,ten dialnicny stavebny boom ktory teraz na slovensku je, bude mat taky isty efekt za 60 rokov ako teraz tu, a mozno este skor lebo sa nestavaju mosty zo zeleznymi prekladmi, alebo cele zelezne.
Kazdy stat ma problemi rozneho druhu. Mozno si spravny slovacisko ktoremu dobre urobi vycucnut z dobre fungujucej krajiny nieco negativne, ale vermi, slovensku potrva este dlllho kym zacne slapat ako by malo.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod mareks96 » 11. Okt 2014 08:43

Pod pojmom dobre fungujuca krajina si predstavim Benelux, Svajciarsko, Nemecko, Severoeuropse krajiny ale nikdy nie Ameriku. Amerika je asi vsetko Len nie dobre fungujuca krajina. Aspoň ja si nepredstavujem dobre fungujucu krajinu taku, ktora ma dlho vyssi ako hdp a este v dnesnom dni sa zadlzi 3 miliony kazdu sekundu Len Na bezne fungovanie. Takže je sice pekné ze platite nizke dane, ale to co skoro skonci, a ak nie tak skonci Amerika. Ocenil by som keby ste sa vyvarovali veci ako ze som zaslepeny a vytrhol som nieco nefungujuce z dobre fungujucej krajiny a ze si to tam mam ist skusit. Bol som tam 10 mesiacov ako student strednej skoly. Takže som si stihol vsimnut ako (ne)funguje skolstvo, presiel som celkom slusny kus severozapadu krajiny Tak som si vsimol Aj cesty, dialnice. Vacsinou boli 2+2, pokial sa neslo cez nejaké mesto. Pokial sa slo cez mesto boli Aj 4+4. Mali dost uzky a teda vpodstate nepouzitelny odstavny pruh. Pruhy taktiez o dost uzsie ako u nás. Co sa tyka polomerov zakrut a stupani som zazil take ze u nás by to nepreslo normou. Nehovoriac o absencii oplotenia proti divej zveri. Bolo celkom bezne vidieť na dialnici zrazeneho jelena. Co sa tyka kvality asfaltu a povrchu to by som povedal ze my mame kvalinejsi, ak sa vyskytnu vytlky opravi sa u nás vacsinou kus asfaltu, tam som bezne videl ze bol iba asfaltu nasypany co vytlku a uvalcovany. A ano to bolo Na dialnici

Tuto prikladam ako vyborne a financne nezavysle USA funguje :). http://www.usadebtclock.com
mareks96
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 508
Založený: 11. Okt 2014 08:14

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod JaNY » 11. Okt 2014 12:48

`Pridam este jeden, mozno si admin nevsimne ze sme mimo temi :) Desat mesiacov je trochu malo nato aby si nasal ameriku do seba. Tak dva-tri roky. A tiez zalezi kde sa dostanes. Ja beriem EU ako celok, proti US. Poukazujes na staty ktore dobre gazduju. Tuna tiez su rozdiely.Aby zme sa drzali trochu ciest; v NJ maju dialnice vyborne parametre, staraju sa o to.Prejdes do Pensylvanie a hned je to ussie, uz len 2x2 vsade, stupanie-klesanie, evidentne presvyhnuta slovenska norna :D V US je vysoke percento ludi v base. To neni tim zeby bolo vela kriminalnikov. Dovod je ten ze tu ta zavru aj za malu blbost, teda s pohladu slovaka. Sluzby su neporovnatelne. Kdesto na slovensku? Zdravotnictvo, sudy, policia atd. strata casu sarospisovat.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod peterle » 11. Okt 2014 12:51

ANDi napísal:Jo, u nas padaju este predtym ako sa otvoria, zase sme o krok vpred pred zapadnymi kapitalistami, co? Vsak dialnicne nemaju ktore padat, ked tie nase su len par rokov stare...

A ostatnych starsich mostov je u nas v havarjnom stave kopa, udrzba ziadna, nieco sa zacne robit az ked su v stave dezolatnom... Vsak pred ZA je uzavrety most, obchadzka mimo. Pred cca 2 rokmi most vo ZV bol v takom stave, ze zburali celu mostovku a aj cast pilierov a radsej postavili komplet nanovo... Stary most v BA, kedy sa zacal riesit? Ked sa prepadla cast vozovky...

Tu mas priklad aj s fotkami, ako vyzeraju starsie mosty na SK http://www.kosicelive.sk/most-na-hlinko ... nom-stave/


Prosím racionálnu debatu, ak niečo na USA kritizujem, neznamená to že som komunista a dokonca ani ľavičiar, tak si tie narážky nechaj.

Ja vidím zásadný rozdiel medzi pádom mosta v kritickej fáze stavby a pádom mosta počas prevádzky, aj s prechádzajúcimi autami. Naše najstaršie diaľnice majú 40 rokov a mosty ako také stáročia.
A vidím aj rozdiel medzi možnosťami USA a Slovenska. V krajine ktorá existuje 20 rokov a prešla všetkým zlým čo Európu v posledných 100 rokoch stretlo, sa schátraným mostom nečudujem. V najvyspelejšej krajine sveta sa im čudujem.
peterle
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 592
Obrázky: 231
Založený: 13. Júl 2011 13:31

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod peterle » 11. Okt 2014 13:19

JaNY napísal:Andi diky za trefny prispevok. Peterle,ten dialnicny stavebny boom ktory teraz na slovensku je, bude mat taky isty efekt za 60 rokov ako teraz tu, a mozno este skor lebo sa nestavaju mosty zo zeleznymi prekladmi, alebo cele zelezne.
Kazdy stat ma problemi rozneho druhu. Mozno si spravny slovacisko ktoremu dobre urobi vycucnut z dobre fungujucej krajiny nieco negativne, ale vermi, slovensku potrva este dlllho kym zacne slapat ako by malo.


Andi ma považuje za komunistu a ty zase za slotovca :D
A pritom som len napísal, myslím logický názor, keďže je reč o cestách, že najvyspelejšia krajina sveta, by nemala mať štvrtinu mostov schátraných. A keďže má, tak ju nemôžem považovať za dobre fungujúcu. Myslím že aj nepatričnosť porovnania so Slovenskom som vysvetlil.

Keď je niečo hodné kritiky, tak to treba kritizovať a hlavne na kritiku nereagovať podráždene. Sám píšeš že každý štát má problémy, ale keď o jednom napíšem, tak ma zvozíš. Tak ešte jeden výpich :D , tiež kdesi v USA padol železničný most, opravili ho a za 4 roky padol zase. V Zimbabwe by som sa nečudoval, na Slovensku by som sa čudoval, v USA nechápem. Práve preto, že je to stará, bohatá, vyspelá krajina.
http://www.sme.sk/c/6622961/pod-nakladn ... -most.html

Ale sme brutálne OT, tak pardón :D
peterle
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 592
Obrázky: 231
Založený: 13. Júl 2011 13:31

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod mareks96 » 11. Okt 2014 13:57

JaNY: podla mena a profilovky usudzujem ze byvas v NY, ale NY nie je ako 90 percent ameriky... IN, IL, OH, KY maju dialnice o dost horsie ako dokonca SK... Ak by som si mal vybrat medzi EU a US Tak berem EU Na celej ciare... BTW taka zaujimavost... Vacsina dialnica v US bola postavena v 60-70 rokoch, takže most ktory padol mal nanajvys 50 rokov... Co mne ako kvalita nepride...

Co sa tyka nemocnic tie su sice lepšie ale ake nehorazne peniaze platis uz Len za zlomeninu, a co sa tyka policie tak Na vidieku je to horsie ako Tu.
mareks96
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 508
Založený: 11. Okt 2014 08:14

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod ANDi » 11. Okt 2014 17:18

Si ma vytocil s tym, ze to vyznelo akokeby sme mali na SK super mosty... Pritom sam si napisal, ze USA a SK sa porovonavat nedaju... Napriek tomu si sem bachol "kvalitny" clanok o jednom padnutom moste ako priklad... Tak aby si vedel, dovodom padu tohto mosta bol kamion prevazajuci nadrozmerny naklad, ktory isiel v nespravnom pruhu (rozdielna vyska konstukcie v pruhoch) a poskodil niekolko podpier, co oslabilo celu konstrukciu a nasledne most spadol...

Btw. nejaka stastistika http://peterpaulik.blog.sme.sk/c/241911 ... mi-SR.html
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Odoslaťod PK » 11. Okt 2014 19:48

mareks96 napísal:JAk by som si mal vybrat medzi EU a US Tak berem EU Na celej ciare...
Co sa tyka nemocnic tie su sice lepšie ale ake nehorazne peniaze platis uz Len za zlomeninu, a co sa tyka policie tak Na vidieku je to horsie ako Tu.


Ak by si bral EU to znamena, ze beries a akceptujes dialnicne poplatky v Taliansku, Francuzsku a podobnych drahych statoch, akceptujes EU ceny benzinu a nafty ake su vysoke. Vysledok toho je, ze si 2x rozmyslis, ci sa vobec niekam v EU vyberies autom. Cesta do Spanielska, Grecka, Talianska je tazka uloha s niekolkodnovym planovanim, zhananim kde kupis nalepku, kde nemusis platit myto, kde je lacejsie palivo. Vacsinu ludi to jednoducho odradi.
V US sadnes do auta a ides X tisic km. A v tom momente prepacis aj horsi stav povrchov dialnic, uzsie pruhy, polomery zakrut. Ver tomu, ze aj na SK by si bol vdacny na dlhsich cestach za 2+2 s horsim polomerom zakrut ako 1+1 na rovine.
V tomto USA:EU jednoznacne 1:0

A co sa tyka nemocnic, platim mesacne za rodinu poistenie 700$, kompletne rodinne poistenie (Kaiser Permanente) bez akychkolvek dalsich doplatkov. Okrem 20$ za prvu navstevu lekara a 10$ za recept. Ked som bol na vysetrenie CT v nemocnici v Santa Clare tak som si pripadal ako v hoteli.
Na Sk mi z strhavali zo superhrubej mzdy odvody na zdravotne 370E mesacne (500$), poistenie som mal za to len ja a decka (akoze zadarmo), zena uz nie. Kvalitu zdravotnictva co som za to dostaval asi kazdy pozna, cakanie u specialistu cely den a pod. Do nemocnice v Galante som si musel nosit toaletny a pribor.
Ak by pracovala aj zena platili by sme na Slovensku na zdravotne viac ako platim v USA. A co za to dostavam bolo absolutne neporovnatelne.
PK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 53 hostí.